Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Poznaniu: Wystawa poświęcona Magdalenie Abakanowicz od 8 sierpnia do 24 października

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu od 8 sierpnia do 24 października.
Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu od 8 sierpnia do 24 października. fot. Robert Woźniak
Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało ekspozycję nowej wystawy monograficznej Magdaleny Abakanowicz – jednej z najwybitniejszych polskich artystek współczesnych, która zrewolucjonizowała artystyczne użycie tkaniny. Prezentacja już w niedzielę, od 8 sierpnia. Potrwa do 24 października.

Muzeum Narodowe w Poznaniu: „Jesteśmy strukturami włóknistymi”

Wystawa nosić będzie tytuł „Jesteśmy strukturami włóknistymi”. Słowa te wypowiedziała Magdalena Abakanowicz w 1978 roku w czasie wykładu wygłoszonym na Kongresie Fiberworks w Berkley. Artystka dostrzegła we włóknie, dotąd traktowanym czysto użytkowo, nieskończony potencjał możliwości.

Nić była dla niej podstawowym składnikiem świata organicznego – budulcem wszystkich żywych organizmów, roślin, tkanek, liści i ciała człowieka. Unieważniła myślenie o użytkowej roli tkaniny, która dotąd uznawana była tylko za rzemiosło. Rewolta, której dokonała, kiedy to po raz pierwszy wystawiła swoje prace na Biennale Tkaniny w Lozannie w 1962 roku, wpłynęła na rozwój tej dziedziny sztuki na całym świecie. Jako pedagog poznańskiej uczelni, artystka zrewolucjonizowała dotychczasowy program nauczania tkactwa, rozwijając je od początku jako autonomiczną dyscyplinę artystyczną.

Muzeum Narodowe w Poznaniu: Wystawa poświęcona Magdalenie Abakanowicz

Wystawa stanowić będzie przegląd najważniejszych realizacji i zagadnień rozwijających się na przestrzeni lat w twórczości Magdaleny Abakanowicz. Otwierać ją będzie prezentacja kilkunastu monumentalnych prac artystki wykonanych w technice tkackiej, które powstały w okresie nawiązania współpracy z poznańską uczelnią artystyczną.

Będzie to pierwszy w Poznaniu tak duży pokaz jej wielkoformatowych tkanin. Na dalszą część ekspozycji składają się obiekty rzeźbiarskie i wieloelementowe cykle prac będące znakiem rozpoznawczym tej twórczości, m.in. Hurma, Plecy, Mutanty i Anatomia. W uzupełnieniu prezentacji przedstawione zostaną materiały archiwalne związane z działalnością pedagogiczną Magdaleny Abakanowicz w poznańskiej PWSSP.

Surrealistyczny świat z muzyką Grzegorza Ciechowskiego zachwyca formą i przeraża treścią. Zobacz zdjęcia ze spektaklu --->

Teatr Muzyczny: Kombinat. Wizja surrealistycznej opresji wła...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski