Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstania Wielkopolskiego czeka na ostateczne deklaracje miasta i ministerstwa kultury. "Mamy zapewnienie ministra Glińskiego"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Na razie ekspozycję powstańczą ma poznański Odwach. Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma powstać w 2025 roku.
Na razie ekspozycję powstańczą ma poznański Odwach. Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma powstać w 2025 roku. Adrian Wykrota
Muzeum Powstania Wielkopolskiego czeka na ostateczne deklaracje miasta i ministerstwa kultury w sprawie finansowania budowy: muszą one nastąpić w najbliższym czasie, by w połowie tego roku można było rozpisać przetargi – na zaprojektowanie wystawy stałej oraz wykonawcę inwestycji. W poniedziałek 14 lutego z inicjatywy posłanki Jadwigi Emilewicz spotkali się parlamentarzyści, samorządowcy wszystkich opcji i muzealnicy z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i choć nie doszło do decydującego rozstrzygnięcia w kwestii finansowania, jest to ważny krok do przodu.

- Usłyszeliśmy ponownie zapewnienie ministra Glińskiego, że państwo może sfinansować budowę w 60 proc., oczekując jednocześnie, że pozostałą część pokryje miasto – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. - Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wskazał, jakie środki na inwestycje w ostatnim czasie otrzymało miasto z kasy państwa, Poznań natomiast nadal poszukuje brakujących 40 proc. kosztów budowy. Rozmowy trwają, jeszcze w tym tygodniu władze Poznania spotkają się w tej sprawie z marszałkiem województwa wielkopolskiego.

Na dziś koszt budowy muzeum szacuje się na 300 mln złotych. W marcu jednak powinny być dostępne szczegółowe obliczenia, uwzględniające inflację oraz wzrost materiałów budowlanych w tym przede wszystkim drogiej stali, których przygotowanie zlecił dyrektor muzeum – wówczas ta kwota będzie sprecyzowana i będzie można mówić o konkretnych wartościach do podziału wśród partnerów budowy.

Zobacz też: Otwarcie ul. św. Wawrzyńca w Poznaniu nastąpi lada dzień - być może już w sobotę. Jak wygląda dziś ulica? Zobacz najnowsze zdjęcia

Czas nagli, bo pozwolenie na budowę uzyskano już w ubiegłym roku, ceny materiałów i usług znacznie wzrosły – i będą rosnąć – a przetargi na budowę i na wykonanie wystawy stałej trzeba rozpisać najpóźniej w czerwcu tego roku, by zdążyć z zakończeniem prac do grudnia 2025 roku. Nie bez znaczenia jest też konieczność wykorzystania propozycji państwa – na tak dużą dotację miałyby ochotę inne inwestycje związane z kulturą w Polsce, i nie byłoby wskazane, by Poznaniowi przeszło koło nosa tak duże rządowe wsparcie finansowe z powodu braku porozumienia i w porę podjętych decyzji o rozpoczęciu budowy.

Na razie ekspozycję powstańczą ma poznański Odwach. Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma powstać w 2025 roku.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego czeka na ostateczne deklara...

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski