Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstania Wielkopolskiego: Rada Miasta Poznania przyjęła stanowisko Komisji Kultury i Nauki

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Radni miasta podczas sesji Rada Miasta głosowali za stanowiskiem Komisji Kultury i Nauki.
Radni miasta podczas sesji Rada Miasta głosowali za stanowiskiem Komisji Kultury i Nauki. WXCA
Radni Poznania przyjęli stanowisko Komisji Kultury i Nauki RMP o przekazaniu Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu samorządowi województwa wielkopolskiego oraz przekazania Miastu Poznań Filharmonii Poznańskiej przez samorząd województwa wielkopolskiego.

We wtorek 8 marca do porządku LX sesji Rady Miasta Poznania zgłoszono projekt stanowiska Rady Miasta w sprawie przekazania Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu samorządowi województwa wielkopolskiego oraz przekazania Miastu Poznań Filharmonii Poznańskiej przez samorząd województwa wielkopolskiego.

Zgodnie z zakładanym planem działań nadzór nad Wielkopolskim Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznym w Poznaniu przejmie samorząd województwa wielkopolskiego. Miasto Poznań zostanie natomiast organizatorem dla Filharmonii Poznańskiej.

Za projektem uchwały głosowało: 31 radnych, 16 było za, wstrzymało się 15. Rada stanowisko podjęła zgodnie z kworum.

Decyzja została podjęta w wyniku analizy prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka i marszałka województwa wielkopolskiego, Marka Woźniaka, o możliwości rozwoju obu inwestycji, aspektach ekonomicznych bieżącego funkcjonowania instytucji oraz ze względu na potrzebę sprawnego przeprowadzenia działań inwestycyjnych związanych z budową siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i Filharmonii Poznańskiej.

Prezydent i marszałek doszli do porozumienia w kwestii wzajemnego przekazania instytucji kultury pomiędzy samorządami.

- Miasto Poznań oraz samorząd województwa wielkopolskiego od wielu lat wspólnie pielęgnują pamięć zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1918-1919 i jego bohaterów. To fundament pod współczesne wyzwania podejmowane przez kolejne pokolenia w duchu pracy organicznej

- projekt uchwały na sesji rady miasta zaprezentowała dyrektor Wydziału Kultury, Justyna Makowska:

- Miasto Poznań podjęło już wiele działań zmierzających w kierunku budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, poniosło znaczące koszty związane z etapem projektowym, jednakże obecnie nie dysponuje wystarczającymi środkami na realizację całej inwestycji.

W Wielkopolsce można kupić kilka okazałych posiadłości, które znajdują się w pięknej okolicy. Jedną z nich jest luksusowa rezydencja o powierzchni 5,5 hektara położona nieopodal Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, bezpośrednio nad malowniczym jeziorem. Ile trzeba zapłacić za tak pięknie położony dom? To propozycja wyłącznie dla milionerów. Nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż w serwisie otodom.pl. Zobacz zdjęcia i sprawdź, jak wygląda willa za 9,5 miliona złotych.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Piękna posiadłość na sprzedaż w Wielkopolsce. Pole golfowe, ...

W skład Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Archeologicznego w Poznaniu wchodzi także Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim. Samorząd województwa prowadzi dwie inne instytucje kultury przedstawiające narrację dotyczącą początków polskiej państwowości: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

- Nasz klub od początku wspierał powstanie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Od początku włączaliśmy się w prace związane z inwestycją. Z wielkim zdziwieniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że Miasto na jednej z konferencji ogłosiło braku budowania muzeum. Moim zdaniem to jest porażka dla samorządu miejskiego, które oddaje też pozostałe oddziały muzeum. Tempo pracy i zwodzenie ministerstwa wydaje nam się nieodpowiedzialne i mam nadzieję, że marszałek, Marek Woźniak będzie podchodził do tej inwestycji bardziej poważnie niż prezydent Poznania

– mówiła podczas sesji rady miasta radna z klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, Klaudia Strzelecka.

Radny Paweł Sowa zapytał o stanowisko trzech instytucji, dyrekcję i pracowników tych placówek. Radna Lidia Dudziak wyraziła wątpliwości co do oddania oddziałów: Fortu VII, Muzeum Czerwca ‘56 i Muzeum Uzbrojenia i Armii Poznań na rzecz samorządu województwa wielkopolskiego, a także, co do przejęcia Filharmonii Poznańskiej przez Poznań.

- Nie rozumiem, po co oddawać Muzeum Czerwca ‘56 marszałkowi, skoro to poznaniacy w 1956 roku wyszli na ulice, a my o muzeum bardzo dobrze dbamy. Uważam, że to święto Poznania, dlatego muzeum powinno pozostać w naszym mieście

– mówiła Lidia Dudziak.

Radny Michał Grześ wyraził, że Muzeum Archeologiczne jest jednym z najlepszych muzeów archeologicznych w Polsce i najlepszą placówką kulturalną w Poznaniu, dlatego „obawia się, że teraz nie będzie pełnił swojej miejskiej funkcji”. Wyraził też ubolewanie o oddaniu Fortu VII na rzecz samorządu województwa wielkopolskiego.

Radny Krzysztof Rosenkiewicz zwrócił uwagę, że rada miasta została potraktowana, jako „narzędzie przyklepująca przyjęty wcześniej przez prezydenta i marszałka stan rzeczy”. Radny Przemysław Alexandrowicz mówił, że błędem jest, oddanie przez miasto Fortu VII, gdzie umierało wielu wspaniałych poznaniaków.

Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury odpowiedziała zapytaniom radnym. Powiedziała, że dyrektorzy instytucji zostali poinformowani o zamianach. Teraz będą się toczyć rozmowy z pracownikami. Zamiana ma się odbyć bez szkody dla osób zatrudnionych, czyli nikt nie zostanie zwolniony.

- Jeżeli chodzi o wydzielenie oddziałów, jako odrębnych instytucji, taka decyzja nie została wzięta pod uwagę, ponieważ dotąd toczyły się rozmowy o współprowadzenie Wielkopolskiego Muzeum Wielkopolskiego przez MKiDN, a żeby oddziały mogły zostać wydzielone, to byłoby trzeba powołać nowe instytucje

– mówiła Makowska.

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Kultury i Nauki przejęcie roli organizatora dla Filharmonii Poznańskiej ma umożliwić sprawniejsze poprowadzenie inwestycji — budowy siedziby, która zostanie zlokalizowana na terenie należącym do Miasta.

Stanowisko zostało przyjęte przez poznańskich radnych. W dalszym toku postępowania zostanie przekazane Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które już wcześniej zadeklarowało współfinansowanie inwestycji budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na poziomie 60 proc. inwestycji.

Szukasz domu, ale nie chcesz zaciągać kredyty na całe życie? Dobrym rozwiązaniem może być rynek wtórny. W galerii przedstawiamy tanie nieruchomości, które są wystawione na sprzedaż na terenie województwa wielkopolskiegoLink do oferty: otodom.plPrzejdź dalej -->

Zaledwie 3 zł za metr kwadratowy. Oto najtańsze domy wystawi...

Wystawa zostanie otwarta w niedzielę, 27 lutego i eksponowana będzie do 8 maja. Obejmuje 300 dzieł sprowadzonych z różnych polskich muzeów, a także zbiorów prywatnych.Zobacz zdjęcia --->

Muzeum Narodowe w Poznaniu: „Tradycja i nowoczesność. Sztuka...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski