Muzeum Sienkiewicza w Poznaniu: Remont kosztował prawie 4...

  Muzeum Sienkiewicza w Poznaniu: Remont kosztował prawie 4 miliony złotych

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Remont w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu dobiega końca
  1/14
  przejdź do galerii

  Remont w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu dobiega końca ©Waldemar Wylegalski

  Do końca roku powinny zakończyć się prace budowlane i wykończeniowe w kamienicy na Starym Rynku w Poznaniu, w której mieści się Muzeum Literackie im. Henryka Sienkiewicza. Pierwsi zwiedzający będą mogli je zwiedzać po generalnym remoncie latem przyszłego roku.
  Muzeum powstało ze zbiorów Ignacego Mosia, który zafascynowany był twórczością Sienkiewicza . Na ekspozycji można było obejrzeć m.in. wydania dzieł Sienkiewicza w 40 językach, materiały biograficzne, dzieła sztuki inspirowane osobą i twórczością pisarza. Była też maska pośmiertna Sienkiewicza i odlew jego prawej dłoni. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku kamienica nie była remontowana. Problem ze zwiedzaniem miały osoby niepełnosprawne: nie było windy, a klatka schodowa była wąska i stroma.


  Remont trwał rok. Zakres prac był bardzo szeroki. Muzeum zupełnie zmienia swój wygląd - ma się stać placówką na europejskim poziomie. Odnowiona została nie tylko elewacja budynku, ale także całe wnętrze zabytkowej kamienicy.

  - Do końca roku ekipy budowlane powinny skończyć prace wewnątrz budynku i będziemy mogli rozpisywać przetarg na wyposażenie, a potem na multimedia - mówi Anna Chwalisz, zastępca dyrektora ds. Administracyjnych Biblioteki Raczyńskich, która jest właścicielem muzeum.

  Inaczej została zaaranżowana przestrzeń na piętrach. Poprzestawiano ścianki działowe. W innych miejscach powstały toalety. Najwięcej problemów było z pogłębieniem zabytkowych piwnic. Powstały tam sale dydaktyczne i audiowizualne, gdzie będzie można przeprowadzać ciekawe lekcje historii i literatury.

  Gmach, do tej pory nieprzystosowany do zwiedzania przez osoby starsze i niepełnosprawne, teraz stanie się placówką w pełni dostępną dla każdego. Są już wybudowane specjalne podjazdy od strony ulicy Zamkowej. Działa także winda. Przygotowano także specjalny projekt ekspozycji która ułatwi zwiedzanie osobom z wadami wzroku i słuchu.

  Na strychu powstał magazyn muzealny z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory zbiory nie były przechowywane w najbardziej odpowiednich warunkach.

  - Całkowicie zmieni się także ekspozycja. Zostanie unowocześniona, dostosowana do wymagań zwiedzających - mówi dyrektor Chwalisz. - Zostaną zamówione całkowicie nowe, specjalnie na nasze potrzeby zaprojektowane gabloty z oświetleniem. Muzeum będzie też placówką wyposażoną we wszystkie potrzebne do prowadzenia szerokiej działalności kulturalno-oświatowej multimedia.

  Koszt generalnego remontu to prawie 4 miliony złotych, z czego ponad połowa pochodzi z funduszy unijnych.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo