Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Tarpana powstanie w Szreniawie!

ZSN
Muzeum Tarpana promowane jest na tegorocznej Polagrze
Muzeum Tarpana promowane jest na tegorocznej Polagrze Zbyszek Snusz
W 2017 roku - 45 lat po rozpoczęciu produkcji polskiego samochodu rolniczego - pod Poznaniem powstanie Muzeum Tarpana. Placówka będzie wchodzić w skład Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie.

- Tarpan był bardzo ciekawą i - co ważne - całkowicie polską konstrukcją, choć w jego budowie wykorzystano elementy z licencyjnych samochodów: warszawy i polskiego fiata 125p - wyjaśnia Gerard Radecki, kurator Muzeum Tarpana.

- Zaprojektowany w 1971 roku miał być autem dla rolników, samochodem "do wszystkiego": w tygodniu służyć do wożenia płodów rolnych, a w niedzielę zawieźć liczną wiejską rodzinę do kościoła. Na taką uniwersalność pozwalał rewelacyjny pomysł: przesuwna ścianką wewnątrz kabiny. Wkrótce okazało się, że farmerski pick-up stał się również znakiem rozpoznawczym brygad remontowo-instalacyjnych. Fachowcy na budowach socjalizmu doczekali się wreszcie swojego wozu.

Tarpany produkowano w Antoninku od 1972 do 1995 roku. Zdecydowano, że auta dla polskich rolników będą konstruowane w Wielkopolsce. Przeważył fakt, że był to region przodujący w produkcji rolniczej.

Po ponad 20 latach od zakończenia produkcji tarpanów pojawił się pomysł utworzenia muzeum tych aut. Placówka ma zostać otwarta w Szreniawie w przyszłym roku. Już teraz pomysłodawcy szukają partnerów do projektu. Na trwającej właśnie Polagrze stanął tarpan 233 z 1978 roku.

Wszystko o Polagrze 2016 - KLIKNIJ

- Przez ponad 20 lat dzielnie pracował w gospodarstwie rolnym pod Sieradzem - tłumaczy Gerard Radecki. - Zachowany w stanie fabrycznym z lekką patyną czasu trafił na złomowisko, skąd uratował go pasjonat polskiego motoryzacji. Dziś porusza się o własnych siłach i - troskliwie przechowywany w muzeum - czeka na drobny remont blacharski i kosmetykę lakieru.

Twórcy muzeum apelują o pomoc przy tworzeniu nowej placówki. Szukają m.in. jego dawnych użytkowników, świadków ciekawych wydarzeń związanych z tarpanem, a także ewentualnych sponsorów. Kontakt: [email protected] z dopiskiem "TARPAN" lub 61 8107629.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski