Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Unitry będzie miało swoją własną siedzibę

Anna Jarmuż
Muzeum Unitry będzie mieć swoją siedzibę
Muzeum Unitry będzie mieć swoją siedzibę Waldemar Wyleglaski
Do tej pory sprzęt Unitry można było oglądać w poznańskim Zespole Szkół Łączności. Ze względu na brak miejsca, nie można tam było jednak pokazać wszystkiego. Teraz muzeum będzie miało własną siedzibę.

Kiedyś posiadanie magnetofonu czy radia, wyprodukowanego przez firmy z zrzeszenia Unitra, dla wielu było prawdziwym marzeniem. Bardzo trudno było je jednak „upolować”. W czasach PRL-u sprzęt ten był przeznaczony przede wszystkim na eksport. Szeroko dostępny stał się dopiero w latach 90. Nadal był jednak bardzo drogi.

Choć zrzeszenie Unitra przeszło do historii, w domach wielu Wielkopolan wciąż znaleźć można sprzęty takich firm jak Diora, Fonika, Radmor, ZRK, Eltra i Tonsil. W Poznaniu wyszukiwaniem i gromadzeniem elektronicznych perełek zajmuje się Stowarzyszenie Unitra Muzeum. W jego zasobach znajduje się nie tylko sprzęt z Polski, ale też z krajów, do których był on eksportowany - Francji, Niemiec, Hiszpanii czy Kanady. Wśród zbiorów są prawdziwe cuda, których w całej Europie zachowało się tylko kilka egzemplarzy.

- Nasza kolekcja liczy już około 5 tysięcy sztuk - przyznaje Paweł Matuszak, prezes stowarzyszenia, który sprzętem Unitry zainteresował się już w połowie lat 80.

Zobacz też: W Poznaniu pokazano nowy transporter opancerzony Husar 4x4

To, że takich pasjonatów jest więcej, pokazała frekwencja w dotychczasowych edycjach Nocy Muzeów. Dawny sprzęt przychodzili oglądać nie tylko poznaniacy, ale ludzie z różnych rejonów Polski.

Do tej pory część eksponatów wystawiana była w poznańskim Zespole Szkół Łączności. Ze względu na brak miejsca, nie można tam było jednak pokazać wszystkiego. Teraz Muzeum Unitry będzie miało własną siedzibę.
- Podpisaliśmy z miastem umowę na wynajem lokalu. Obecnie trwają prace adaptacyjne - tłumaczy Paweł Matuszak. - Mamy nadzieję, że muzeum w nowym miejscu zacznie działać we wrześniu przyszłego roku. Oczywiście nie odcinamy się od szkoły. Nadal będzie można tam oglądać dawny sprzęt - telewizory czy radia lampowe - zaznacza.

Muzeum będzie się mieścić na Piątkowie (w okolicach ul. Piątkowskiej). W jednej części budynku będzie można oglądać eksponaty. W drugiej działać będzie punkt naprawy sprzętu.

- Wszystko zaczęło się w połowie lat 80., kiedy rodzice kupili sobie radio Amator, a ja dostałem przenośny magnetofon MK 232 P - wspomina Paweł Matuszak

Jedyne w Polsce Muzeum Unitry jest w Poznaniu!

- Wszystko zaczęło się w połowie lat 80., kiedy rodzice kupili sobie radio Amator, a ja dostałem przenośny magnetofon MK 232 P - wspomina Paweł Matuszak

Jedyne w Polsce Muzeum Unitry jest w Poznaniu!

- Będziemy dawać mu drugie życie. Z zarobionych w ten sposób pieniędzy chcemy finansować działanie muzeum - tłumaczy Paweł Matuszak. Jak zaznacza, wstęp do niego będzie bowiem bezpłatny. Tak, aby kolumny, wzmacniacze, magnetofony, radia i tunery z dawnych lat mógł zobaczyć każdy - bez względu na zasób portfela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski