Muzea są jeszcze na ogół zamknięte, ale Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu już otworzyło swoje podwoje - choć dolna ekspozycja z czołgami i sale w forcie są jeszcze niedostępne dla zwiedzających, to górny poziom, z samolotami, artylerią, i pojazdami - już przyjmuje gości. Otwarte jest też Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII.
Pierwsi goście Muzeum Uzbrojenia pojawili się po godzinie 10.00. Czekali na nich wolontariusze i Krzysztof Jankowiak, kierownik - kustosz Muzeum Uzbrojenia. Zwiedzać można wyznaczoną ścieżką, otaśmowaną i zaopatrzoną w strzałki wskazujące kierunek zwiedzania, rozpoczynając od kasy, zaraz przy wejściu na ekspozycję, na górze z lewej strony. Prawe wejście - po schodach z dolnego poziomu - jest zamknięte.
Sprawdź też:
Można zatem zobaczyć kolekcję armat przeciwpancernych, piechoty i przeciwlotniczych, samoloty - w tym nieczęsto spotykanego bombowego Ił-a-28 i myśliwsko - bombowego Su-20, śmigłowce, uzbrojenie rakietowe i samochody - w tym słynną wyrzutnię rakietową Katiusza. Jest też czołg średni T-34, który wcześniej stał na dolnym poziomie, ale ostał niedawno odrestaurowany i uruchomiony.
- Czekaliśmy na tę chwilę i wierzymy, że ruch gości będzie rósł - mówi Krzysztof Jankowiak. - Tak zorganizowaliśmy zwiedzanie, by goście mieli zapewnione bezpieczeństwo w ramach profilaktyki antywirusowej. Nie spotykają się na trasie, choć zwiedzają w swoim własnym tempie: nad płynnością czuwają bowiem nasi wolontariusze. Na razie zawieszone do odwołania są zwiedzanie z przewodnikiem, zwiedzanie grupowe i zajęcia edukacyjne, a także nieczynne są szatnie i toalety.
Muzealnicy proszą także każdego gościa, by przestrzegać ustalonych zasad: trzeba nosić maseczkę lub przyłbicę zakrywającą nos i usta, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki, zachować odstęp minimum 1,5 m - przy czym ten obowiązek nie dotyczy rodzin. Nie wolno też dotykać eksponatów i wchodzić na wygrodzone części ekspozycji.
Sprawdź też:
Muzeum prosi, by zakup biletów, wydawnictw i pamiątek w miarę możliwości opłacać w systemie płatności bezgotówkowych.
Poniedziałek, 18 maja jest wyjątkowym dniem, więc muzeum zostało otwarte, normalnie jednak pozostanie dniem wolnym od pracy dla jego załogi. Muzeum Uzbrojenia, oddział WMN otwarte jest zatem od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 17.00,
a w niedzielę w godzinach 10.00-16.00, podczas gdy Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII otwarte jest od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 15.00.
- Ze względu na to, że udostępniamy niepełną ekspozycję obowiązywać będą specjalne bilety wstępu w cenie – 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy) - wyjaśnia Krzysztof Jankowiak. - We wtorki można zwiedzać bezpłatnie.
Niezależnie od możliwości bezpośredniego zwiedzania, warto też zajrzeć na stronę internetową www.wmn.poznan.pl oraz profilu WMN na portalu społecznościowym Fb (dostępne są tam między innymi informacje o zmianie organizacji pracy muzeum, konkursy, wirtualne spacery, ciekawostki historyczne).
Zobacz też:
Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...
Sprawdź też:
- Tajny ośrodek pod Poznaniem. Przeprowadzano tu eksperymenty na ludziach?
- 30 zdjęć przedwojennego Poznania. Tak pięknie wyglądał!
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Memy o koronawirusie: kwarantanna oczami internautów
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Oto 12 najmniej seksownych imion żeńskich w Polsce. Sprawdź czy jesteś na liście
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?