MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w wieży RTV? Wszystko w rękach prezydenta

Marta Danielewicz
Muzeum w wieży RTV? wszystko w rękach prezydenta
Muzeum w wieży RTV? wszystko w rękach prezydenta Maciej Urbanowski
Do prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, 20 października, trafiła petycja, podpisana przez niemal 3 tysiące poznaniaków. Chcą, by miasto przejęło i zagospodarowało na cele społeczne jedną z wież RTV, która znajduje się na poznańskim Piątkowie. Miałoby tam powstać, przede wszystkim, miejsce społeczno-kulturalne dla mieszkańców tej dzielnicy, miejsce spotkań, a także muzeum historii Piątkowa. Natomiast górna część wieży zostałaby przerobiona na punkt widokowy, z ewentualną kawiarnią.

Pomysł przebudowy wieży RTV i stworzenie tam miejsca, przyjaznego mieszkańcom zrodził się w głowach miejskich i osiedlowych radnych na początku tego roku.

- Na Piątkowie nie ma infrastruktury społecznej, lokalnej, nastawionej na rozwój społeczno-kulturalny dzielnicy - zauważa Michał Boruczkowski, radny PiS. - Aktualnym właściciele wieży jest firma Emitel. Zgodziła się ona jednak bezpłatnie dzierżawić miastu ten obiekt - dodaje Boruczkowski.

By wieża jednak nadawała się do użytku wymaga remontu. Pieniądze na renowację obiektu miały pochodzić z budżetu miasta. Część potrzebnych nakładów zdecydowała się jednak ponieść Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa. - Zarząd spółdzielni zadeklarował się, że takie pieniądze mógłby przeznaczyć na przystosowanie wieży. To najlepszy obiekt, pod działalność kulturową w naszej dzielnicy - zauważa miejska radna Maria Lisiecka-Pawełczak.

Pomysłodawcy stworzenia w wieży RTV Muzeum Piątkowa chcą pokazać mieszkańcom Poznania, że ich dzielnica to nie tylko sypialnia miasta.

- Mamy własną ciekawą historię, którą pamięta już, niestety, tylko starsze pokolenie. Chcemy pokazać jak sielska wieś, jaka tu kiedyś była, przekształciła się w nowoczesną dzielnicę Poznania - zapowiada Gerard Radecki, pomysłodawca muzeum i mieszkaniec Piątkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski