Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum XXI wieku stoi w obliczu wielu wyzwań. “Wojna na Ukrainie rewiduje sprawy związane z bezpieczeństwem zbiorów”

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Otwarcie konferencji "Muzeum XXI wieku".
Otwarcie konferencji "Muzeum XXI wieku". Waldemar Wylegalski
Muzea to instytucje, których zadaniem jest pielęgnować kulturę, historię, sztukę i tożsamość, będącą na nich posadowiona. Poznańskie Muzeum Narodowe posiada 165-letnią tradycję. 100 lat temu, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, muzealnicy spotkali się w Poznaniu, aby wspólnie stworzyć “myślowe podłoże do przyszłego racjonalnego ustroju polskich muzeów”.

Opinię taką sto lat temu wygłosił delegat Ministerstwa Sztuki i Kultury dr Turczyński. Inny uczestnik, profesor Feliks Kopera, przestrzegał przed niekompetencją ówczesnych pracowników muzeów, których działanie “może być szkodnikiem instytucji”. Pod dostatkiem było wtedy także potencjalnych eksponatów muzealnych, które Dr Nikodem Paczyński, konserwator województwa poznańskiego określił mianem “niejednokrotnie znacznej wartości artystycznej”.

Te główne myśli zjazdu sprzed stu lat przytoczył dyrektor poznańskiego Muzeum Narodowego, Tomasz Łęcki. - Doświadczamy dobrego czasu dla muzeów. Ale są również aspekty niewyobrażalne nawet dla tych doświadczonych naszych poprzedników, jak chociażby ogromna skala poszukiwań strat wojennych. Trzeba też przyznać, że niemal wszyscy żyli w przekonaniu, iż wszystko co złe należy do zamkniętej historii. A teraz wobec wojny na Ukrainie rewidujemy sprawy związane z bezpieczeństwem zbiorów - podkreślił.

- Poszukiwanie, odzyskiwanie utraconych dzieł sztuki i zabytków po dziś dzień jest zadaniem aktualnym, niezależnie od tych trudnych doświadczeń, niedostatków materialnych, z którymi przez dekady zmagało się muzealnictwo. Dziś należą do tych dziedzin kultury narodowej, w których dokonał się największy postęp w czasach naszej wolnej Polski - podkreślił Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji, który odczytał Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta.

Zobacz także:

Także prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego wystosował list do zgromadzonych. - Konferencja ma być spojrzeniem w przeszłość i prezentacją teraźniejszości. Z samej jej nazwy wynika, że będzie to poszukiwanie nowych ścieżek, pomysłów, sposobów na realizowanie misji - stwierdził w liście odczytanym przez Jarosława Sellina, sekretarza stanu w ministerstwie.

Muzea dobrze zrealizowały program Niepodległa

Sam podziękował za realizację programu Niepodległa przez dyrektorów muzeów oraz zaprosił do udziału w programie Tożsamość, którego celem jest celebrowanie okrągłych rocznic lat 2023-2025. - Przede wszystkim 1000-lecie pierwszej koronacji królewskiej w Polsce, 500-lecie hołdu pruskiego 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika, czy też 450-lecie konfederacji warszawskiej. Chcemy w ramach tego programu przypomnieć wielkość i wspaniałość kultury, tradycji politycznej Polski - stwierdził Sellin.

- Wydatki na kulturę stanowią 192 miliony złotych - podkreślił marszałek Marek Woźniak, mówiąc o wkładzie samorządu województwa w rozwój kultury. W ubiegłym roku wydatki te stanowiły trzecią, największą pozycję w budżecie. - Jeśli chodzi o zatrudnienie w naszych muzeach, to mamy 439 pracowników - dodał. Pochylił się także nad problemem niskich wynagrodzeń pracowników tych jednostek. - Należy to traktować jako pewien obszar wstydliwy. Rok do roku staramy się zwiększać pulę środków na wynagrodzenia - podkreślił marszałek Woźniak.

Konferencja potrwa do 3 czerwca. Poszczególne panele są podzielone na okresy historyczne – od czasów międzywojennych, poprzez okres PRL-u i współczesność. Muzealnicy skupią się także na funkcjach społecznych reprezentowanych przez siebie placówek oraz przyszłości jednostek. Zakończy się zwiedzaniem muzeum rolnictwa w Szreniawie, pierwszych Piastów na Lednicy i pałacu w Rogalinie.

Dr Agnieszka Stempin specjalizuje się m. in. w okresie wczesnego średniowiecza.

Wierzenia dawnych Wielkopolan i znaczenie „pochówków antywam...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski