Muzyka i Teatr na Dziedzińcach Zamkowych

PBZaktualizowano 
Przez całe lato zapraszamy na koncerty i spektakle, które odbywają się w plenerze Dziedzińców Zamkowych.

Raz Dwa Trzy
9.07.09 godz. 21.30 Dziedziniec Różany /bilety: 40 zł
Grupa Adama Nowaka powstała w 1990 roku w Zielonej Górze, by zaledwie kilka miesięcy później wygrać 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Zespół ma na koncie osiem albumów. Sześć z nich to płyty autorskie, dwie ostatnie: "Czy te oczy mogą kłamać" i "Raz, Dwa, Trzy - Młynarski" to piosenki Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego nagrane w nowych aranżacjach. Obie okazały się wielkim sukcesem.
Zespół gra w składzie: Adam Nowak (wokal, gitara, teksty), Jacek Olejarz (perkusja), Grzegorz Szwałek (akordeon, klarnet), Jarosław Treliński (gitara), Mirosław Kowalik (kontrabas).

Maria Peszek
10.07.09 godz. 21.30 Dziedziniec Różany /bilety: 40 zł
W październiku 2005 pojawił się debiutancki album Marii Peszek, "miasto mania", nagrany we współpracy z Wojciechem Waglewskim oraz jego synami - Fiszem i Emade. Po Mani z miasta przyszedł czas na "Marię Awarię". Do pracy nad tym albumem artystka zaprosiła Andrzeja Smolika. Płyta, której wydaniu (wrzesień 2008) towarzyszyła publikacja "Bezwstydnika" z felietonami, tekstami i zdjęciami Marii Peszek, to "kilkanaście wysmakowanych kompozycji i porcja erotyki, jakiej próżno szukać na jakiejkolwiek innej polskiej płycie". W tekstach najnowszego albumu artystka poruszyła tematy seksu i cielesności. "Ta bezwstydność, wulgaryzm magiczny czy raczej hedonizm mistyczny to - mówi w wywiadzie Maria Peszek - po części próba zmierzenia się z otwartością, jaka towarzyszy ludziom w najbardziej intymnych sytuacjach. Tylko tyle".
Album "Maria Awaria" przyniósł Marii Peszek Paszport Polityki oraz dwa Fryderyki w kategoriach Autor Roku oraz Najlepszy Album Muzyki Alternatywnej.

Teatro Tascabile "E d'ammuri t'arricuordi" czyli "Oh love, do you remember?"
14.07.09 godz. 21.30 Dziedziniec Zamkowy /bilety: 10 zł
TTB istnieje od 1973 roku. Ma w swoim dorobku 105 spektakli, które zagrał ponad 4000 razy dla prawie milionowej publiczności. Występował na najsłynniejszych międzynarodowych festiwalach. Jego projekty zachowują ścisły związek z przestrzenią, w której są realizowane.
TTB to promotor i organizator sezonów teatralnych i międzynarodowych spotkań, zarówno na terenie Włoch, jak i za granicą; założyciel Istituto di Cultura Scenica Orientale (IXO - Włoski Instytut Kultury Scenicznej Wschodu). Badania nad kulturą sceniczną Wschodu teatr rozpoczął w 1977 roku. W ramach formacji powstały różne grupy włoskich aktorów-tancerzy wykonujących klasyczny repertuar Indii.

Bester Quartet
15.07.09 godz. 21.30 Dziedziniec Zamkowy /bilety: 20 zł
Bester Quartet tworzą czterej wybitni instrumentaliści, z wykształcenia muzycy klasyczni. W ich twórczości pojawiają się elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki.
Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Bester Quartet współpracował z wieloma wybitnymi artystami, m.in. z Johnem Zornem, Tomaszem Stańko, Grażyną Auguścik, Johnem McLeanem, Frankiem Londonem, Ireneuszem Sochą. Owocem wieloletniej współpracy z niezwykle prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest wydanie sześciu albumów zespołu.
Skład grupy: Jarosław Bester - akordeon, Jarosław Tyrała - skrzypce, Oleg Dyyak - akordeon, klarnet, instrumenty perkusyjne, Wojciech Front - kontrabas.

AudioFeels / Wolny Band
16.07.09 godz. 21.30 Dziedziniec Różany /bilety: 40 zł
AudioFeels to wyjątkowy zespół, który tworzy ośmiu młodych wokalistów. Pochodzą z różnych części Polski, ale wszyscy spotkali się w 2007 roku w Poznaniu i tutaj wspólnie pracują, tworząc unikalny na polskim rynku gatunek zwany Vocal Play (imitowanie głosem brzmienia instrumentów). Dzięki temu wykonują znane hity światowej muzyki rozrywkowej. W ich repertuarze znajdują się przeboje m.in. Michaela Jacksona, Bee Gees, Quincy Jones'a oraz Red Hot Chili Peppers. Wielka popularność przyniósł zespołowi udział w programie "Mam Talent".
Zespół Wolny Band jest autorskim projektem Daniela Moszczyńskiego - autora muzyki i tekstów oraz wokalisty. Kompozycje zespołu łączą soul, funk, jazz i hip-hop. Na Dziedzińcu Zamkowym grupa zagra utwory z albumu "Chwila Wolnego", który ukazał się w sklepach w październiku ub.r. Skład zespołu: Daniel Moszczyński - wokal, Katarzyna Rościńska - wokal, Grzegorz Dziamka - perkusja, Rafał Lewicki - bas, Łukasz Kaczmarek - gitara, Łukasz Makowiak - piano, Dawid Szmatuła - instrumenty klawiszowe, Piotr Filipczak - beatbox.

Motion Trio
22.07.09 godz. 21.30 Dziedziniec Zamkowy /bilety: 30 zł
Trio akordeonowe założył w 1996 roku Janusz Wojtarowicz - leader i autor większości kompozycji.
Zespół został uhonorowany nagrodą "Gus Viseur" w kategorii Muzyczne Odkrycie Roku we Francji; jest też laureatam nagrody Grand Prix 4. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego (2002). Zespół koncertował i nagrywał m.in. z: Michałem Urbaniakiem, Bobby McFerrinem i Tomaszem Stańko. Motion Trio ma na koncie cztery albumy: "Play-Station", "Pictures From the Street", "Live in Vienna", "Metropolis". Skład zespołu: Janusz Wojtarowicz, Marcin Gałażyn, Paweł Baranek.

Katarzyna Groniec
23.07.09 godz. 21.30 Dziedziniec Różany /bilety: 30 zł
Laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów’88 w Poznaniu, kilka lat później została odtwórczynią głównej roli w musicalu "Metro". Ma na koncie płyty "Mężczyźni" i "Posterestante" oraz dwupłytowe albumy "Emigrantka" i "Na żywo".
W 2008 Katarzyna Groniec otrzymała Dyplom Mistrzowski Nagrody im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia w piosence aktorskiej.
W "Zamku" artystka zaprezentuje program "Listy Julii", który miał swoją premierę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 2009 roku. Składają się na niego piosenki Elvisa Costello z płyty "The Juliet Letters" w polskich tłumaczeniach Katarzyny Groniec.
Przed laty w Veronie żył profesor, który odpowiadał na listy adresowane do Julii Capuletti, które tysiące osób zostawia każdego roku pod słynnym balkonem. W 1992 roku Elvis Costello wraz z Brodsky Quartet nagrał płytę inspirowaną tą ujmującą tradycją. Bohaterami dwudziestu piosenek są: zdradzona kobieta, dziecko, dziewczyna, żołnierz, samobójca, starzejący się Romeo, diabelski sprzedawca…

Mariusz Lubomski
30.07.09 godz. 21.30 Dziedziniec Zamkowy /bilety: 30 zł
Tworzy specyficzny rodzaj niezależnej piosenki autorskiej o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającej z bossa novy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, undergroundu, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, zgrzytliwych songów Brechta i Toma Waitsa.
Poza własnym, zupełnie autorskim i doskonale znanym publiczności programem, artysta wykonuje też wiele piosenek z repertuaru innych wykonawców, niemniej zinterpretowanych w swoisty, tylko Lubomskiemu właściwy sposób.

Martyna Jakubowicz
5.08.09 godz. 21.00 Dziedziniec Zamkowy /bilety: 20 zł
"Pierwsza dama polskiego bluesa", "polska Joan Baez" - zaczynała swoją karierę od występów z gitarą akustyczną w klubach studenckich. Współpracowała z Kasą Chorych i zespołem Krzak.
Sama pisze i komponuje większość utworów; pisze o miłości, samotności, nadziei, szukaniu prawdziwej więzi. Martyna Jakubowicz wydała 11 albumów. Ostatnia płyta powstała z okazji 30 lat działalności artystki na scenie muzycznej.

Łąki Łan
6.08.09 godz. 21.00 Dziedziniec Zamkowy /bilety: 20 zł
Zespół, grający według samych muzyków "Łąki Funk", a według recenzentów - połączenie muzyki punk oraz funk. Debiutancka płyta Łąki Łan ukazała się we wrześniu 2005. 8 maja 2009 pojawiła się druga płyta grupy "ŁąkiŁanda"; koncert będzie promował utwory z tego albumu. "Najbardziej zwariowani outsiderzy polskiej sceny pokazują, na co ich stać, w cztery lata po debiucie wydanym przez niezależną wytwórnię. Do tej pory za tą warszawską kapelą ciągnęła się legenda psychodelicznych, potężnie energetyzujących koncertów. Że to prawda, na płycie dowodów jest sporo. Łąki Łan na żywo - także za sprawą odjechanych owadopodobnych kostiumów, w których muzycy pojawiają się na scenie - przypomina czasem George'a Clintona i jego funkową rodzinkę spod znaku Parliament/Funkadelic. Co nagrali w studiu? Oszałamiającą galopadę przez rozmaite gatunki czarnej muzyki ze wskazaniem na funk (…) - na tym albumie niepodzielnie rządzi zapierający dech rytm. Dorzućmy do tego jeszcze z pozoru surrealistyczne teksty (…), a otrzymamy rzecz na polskiej scenie absolutnie wyjątkową. Warto przekonać się, co tam w trawie piszczy". (R. Sankowski)

Pogodno
13.08.09 godz. 21.00 Dziedziniec Zamkowy /bilety: 30 zł
Jednym z atutów istniejącego od 1996 roku zespołu jest łączenie inteligentnych tekstów z nowocześnie zaaranżowaną muzyką gitarową. Pogodno świetnie sprawdza się na koncertach: znane utwory ("Pani w obuwniczym", "Orkiestra"…) wykonuje w zaskakujących aranżacjach, a muzycy niezwykle łatwo nawiązują kontakt z publicznością. Grupę tworzą: Jacek Szymkiewicz (wokal, gitara), Marcin Macuk (instr. klawiszowe), Michał Pfeiff (bas i wokal), Jarek Kozłowski (perkusja) i od 2002 roku charyzmatyczny muzyk z Tychów - Hrabia Fochmann (piano, gitara, wokal). Grupa ma na swoim koncie m.in. wydawnictwo "Tequila" (słuchowisko radiowe do książki Krzysztofa Vargi) oraz autorski spektakl "OPHerafolia".

"Audiencja III czyli Raj Eskimosów" Bogusława Schaeffera
20.08.09 godz. 21.00 Dziedziniec Masztalarni /bilety: 10 zł
Spektakl powstał w 1999 roku jako dyplom aktorski Katarzyny Michalskiej i Marcela Wiercichowskiego w łódzkiej PWST pod opieką reżyserską Bogdana Semotiuka. Zdobył liczne nagrody za kreacje aktorskie m.in. na VIII Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz na VI Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.
"Audiencja III" to zaskakująca opowieść o spotkaniu dwojga ludzi (Ona gra na fortepianie, On na wiolonczeli). Spotkaniu interesującym, bo zmiennym, tworzącym różne nastroje i relacje. Nic tam nie jest stałe, wszystko jest zmienne, płynne i kontrastowe. Zawsze wielostronne, bo jednostronne mogą być tylko plakaty i tapety. Konstrukcja Shaefferowskiej audiencji jak zawsze zaczyna się od wykładu o muzyce…

Komety
26.08.09 godz. 21.00 Dziedziniec Zamkowy /bilety: 20 zł
Jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów alternatywnych. Muzycy występują w składzie: Lesław (głos, gitara, muzyka, słowa), Santiago (bas) i Miko (bębny). Komety są jednym z nielicznych zespołów, któremu udało się zaistnieć również poza granicami kraju. Piosenki zespołu ukazały się na składankach m.in. w USA, Francji, Finlandii, Niemczech, Japonii i Rosji. Ostatni album Komet to płyta koncertowa Złoto Azteków, na której również znalazły się premierowe nagrania studyjne.

Lao Che
3.09.09 godz. 20.00 Dziedziniec Zamkowy /bilety: 30 zł
Lao Che ma na koncie albumy: "Gusła" (2002) i "Powstanie Warszawskie" (2005), który przyniósł zespołowi wielką popularność oraz "Gospel" (2008). Zespół tworzą: Mariusz Denst, Hubert Dobaczewski, Michał Jastrzębski, Rafał Borycki, Filip Różański, Jakub Pokorski, Maciek Dzierżanowski.

Bilety dostępne w kasie CK Zamek, CIM-ie i na www.bilety24.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Muzyka i Teatr na Dziedzińcach Zamkowych - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3