Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślisz o tym aby wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej? Musisz to przeczytać

Aleksandra Polewska-Wianecka
Aleksandra Polewska-Wianecka
media.terytorialsi.wp.mil.pl
W ostatnim okresie z związku z problemami na granicy polsko-białoruskiej znów wzrosło zainteresowanie dołączeniem do Wojsk Obrony Terytorialnej. Niezależnie od tego, czym zajmujesz się na co dzień, jeśli tylko chcesz pomóc lokalnej społeczności, możesz to zrobić. Co zrobić by zasilić ich szeregi? Oto podstawowe wytyczne.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Stanowią one komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Tworzenie nowego rodzaju Sił Zbrojnych to poważne przedsięwzięcie, dlatego przebiega etapowo i systematycznie.

Budowa struktur rozpoczęła się w 2016 r. Powstały wówczas trzy pierwsze Brygady Obrony Terytorialnej (BOT). Docelowo utworzonych zostanie siedemnaście Brygad Obrony Terytorialnej, po jednej w każdym województwie za wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie utworzono dwie BOT.

Zobacz też: Rosyjsko-białoruska akcja na granicy z Polską. Kto jest celem?

od 16 lat

Kto i jak może wstąpić do WOT?

Warunki, które musi spełnić kandydat na żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej.

Po pierwsze:

Osoba zainteresowana wstąpieniem w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej musi mieć ukończone 18 lat, posiadać obywatelstwo polskie, być niekarana oraz zdrowa fizycznie i psychicznie, nie pełnić innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadać przydziału kryzysowego.

Po drugie:

Osoba, która spełnia powyższe wymagania może być taką, która nigdy nie była w wojsku lub taką, która złożyła przysięgę wojskową. Jedną i drugą grupę obowiązują podobne wytyczne dotyczące procedury wstępowania do WOT. Oto one.

1) Osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej. Wniosek taki można złożyć przez Internet poprzez stronę https://terytorialsi.wp.mil.pl/ lub pobrać go z tej samej strony, wypełnić samodzielnie i dostarczyć do WKU właściwego dla miejsca zameldowania osobiście lub pocztą. Wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej można też wypełnić w WKU.

2) WKU zajmie się procedowaniem wniosku, zaś wnioskodawca w tym czasie powinien zapoznać się z materiałami, które pozwolą mu/jej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Można znaleźć je tutaj: https://terytorialsi.wp.mil.pl/. Dobrze też jest zadbać w tym okresie o podniesienie swojej sprawności fizycznej.

Czytaj także:

3) WKU zaproponuje osobie zainteresowanej kilka terminów, w których może ona odwiedzić swoją przyszłą jednostkę wojskową. Po co? Nikt nie lubi być zaskakiwany, dlatego stworzono warunki ku temu by poznać wszystko zanim podejmie się ostateczną decyzję. Zainteresowany pozna też swojego dowódcę i dowie się, jak będzie przebiegało szkolenie.

4) Osoba zainteresowana zostanie zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną w terminie podanym przez WKU. To jest także czas dla Komisji na zweryfikowanie jej dokumentów.

5) Niezależnie od wyniku rozmowy kwalifikacyjnej osoba zainteresowana wstąpieniem do WOT zostanie poinformowana o jej wyniku. Jeśli została zakwalifikowana, niedługo staje przed Wojskową Komisją Lekarską. Przed nią badania lekarskie i psychologiczne, a także szkolenie e-learningowe na platformie dla kandydatów, gdzie zapoznaje się z podstawową wiedzą kandydata na żołnierza TSW. Po ukończeniu całego materiału należy wydrukować certyfikat ukończenia kursu i dostarczyć bezpośredniemu przełożonemu w trakcie realizowanego szkolenia stacjonarnego.

Stosowne skierowania osoba zainteresowana otrzyma z WKU.

6) Po otrzymaniu orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej, Wojskowy Komendant Uzupełnień doręczy osobie zainteresowanej wstąpieniem do WOT kartę powołania. Otrzyma ją nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia.

Zobacz także:

Wszystkie szczegółowe informacje na powyższy temat znaleźć można na stronie: terytorialsi.wp.mil.pl

Pilscy terytorialsi ze 122. batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie ćwiczyli czarną taktykę. Czytaj dalej o czarnej taktyce i zobacz zdjęcia --->

Piła: Terytorialsi wychodzą w teren. Pilski batalion ma już ...

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski