Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak można bezpiecznie zapłacić na autostradzie A2? Bez kontaktu z kasjerami - terminale bezdotykowe czekają na wewnętrznych pasach

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Na wszystkich Placach i Stacjach Poboru Opłat autostrady A2 można płacić zbliżeniowo, bez fizycznego kontaktu z kasjerami.
Na wszystkich Placach i Stacjach Poboru Opłat autostrady A2 można płacić zbliżeniowo, bez fizycznego kontaktu z kasjerami. Autostrada Eksploatacja
Kierowcy podróżujący autostradą A2 mogą czuć się bezpiecznie, w czasie wnoszenia opłat za przejazd danym odcinkiem: we wszystkich punktach poboru opłat funkcjonują zewnętrzne terminale płatnicze, co minimalizuje kontakt kierowcy z kasjerem.

Spółki Autostrada Wielkopolska i Autostrada Eksploatacja zainstalowały takie terminale płatnicze na ścianach budek kasjerskich na Placach Poboru Opłat W Lądku, Nagradowicach, Gołuskach i Tarnawie oraz na Stacjach Poboru Opłat w Jordanowie i Buku. W sumie zamontowano ponad trzydzieści takich urządzeń, które pozwalają na zapłacenie za przejazd kartą płatniczą bez wypuszczenia jej z rąk, a więc bez podawania jej kasjerom. Na tym etapie bezpieczni są zarówno kierowcy, jak i kasjerzy.

Terminale mają gwarantować dystans

- Spółka Autostrada Wielkopolska zdecydowała się na montaż zewnętrznych terminali do płatności zbliżeniowych w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne kierowców i pracowników Punktów Poboru Opłat, a także w celu usprawnienia i przyspieszenia procesu dokonywania płatności. To ważne, aby w czasie nieustającego zagrożenia koronawirusem stworzyć jak najwięcej okazji do zachowania bezpiecznego dystansu między uczestnikami ruchu – mówi Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska S.A.

Dzięki terminalom zewnętrznym, kierowca podróżujący Autostradą Wielkopolską może dokonać płatności zbliżeniowo, bez korzystania z terminala dotąd podawanego przez kasjera, a po odebraniu paragonu pojechać w dalsza drogę. Musi jednak trafić do „bramki” wyposażonej w taki terminal.

Polskiej produkcji mini SUV. Zobacz video:

By zapłacić bezdotykowo - jedź wewnętrznymi pasami

- Trzydzieści dwa zewnętrzne terminale bankowe zamontowane zostały na czterech lub pięciu wewnętrznych pasach kasowych, dlatego też jeśli kierowcy chcą wybrać taką metodę płatności muszą pamiętać, by na Placach Poboru Opłat wybierać te właśnie pasy – dodaje Renata Rychlewska, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Eksploatacja.

- Wystarczy, że kierowcy podjadą do okienka wyposażonego w terminal zewnętrzny i zbliżą kartę płatniczą lub telefon do czytnika kart bankowych.

Te wewnętrzne pasy dojazdu do kas są najczęściej wybieranymi przez kierowców samochodów osobowych. Oprócz terminali zewnętrznych, na każdej Stacji i Placu Poboru Opłat, kasjerzy podają terminale zbliżeniowe, przy czym płatność nie musi być potwierdzana wpisaniem kodu PIN. Oznacza to, że kierowca może zapłacić w taki sposób, że też nie będzie dotykał terminala.

Autostrada ze szpitalem

Autostrada Eksploatacja, operator koncesyjnego odcinka autostrady A2 Świecko – Konin, jako pierwsza w Polsce drogowa spółka otrzymała certyfikat Wielkopolskiego Centrum Medycznego Szpital Św. Wojciecha w Poznaniu, potwierdzający przestrzeganie procedur anty-COVID. Przyznanie certyfikatu poprzedził audyt badający bezpieczeństwo zdrowotne zarówno kierowców podróżujących Autostradą Wielkopolską, jak i pracowników Autostrady Eksploatacji.

W ramach współpracy ze Szpitalem Św. Wojciecha, Autostrada Eksploatacja dokonała przeglądu procedur, zaostrzyła rygory sanitarne oraz przygotowała specjalne materiały informacyjne dla pracowników. Spójność i bezpieczeństwo systemu przeciwdziałania przenoszeniu koronawirusa potwierdził audyt przeprowadzony przez ekspertów Szpitala Św. Wojciecha. Nad zgodnością z najnowszą wiedzą i merytoryczną stroną przedsięwzięcia czuwali prof. dr hab. Wojciech Golusiński, partner medyczny Szpitala Św. Wojciecha oraz prof. dr hab. Jacek Juszczyk, specjalista chorób zakaźnych.

- Od początku epidemii koronawirusa dbamy o bezpieczeństwo podróżnych. Mamy jednak świadomość, że w walce z pandemią nigdy nie dość ostrożności, nigdy dość nowych rozwiązań i bardziej precyzyjnych procedur przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Pozyskanie profesjonalnego partnera medycznego dysponującego ogromną wiedzą oraz dostępem do najnowszych badań epidemicznych, zapewni naszym klientom i pracownikom jeszcze większe bezpieczeństwo – mówi Krzysztof Bernatowicz, Prezes Zarządu Autostrada Eksploatacja SA.

- Pandemia spowodowała, że pojawiły się nowego typu partnerstwa. Jeszcze do niedawna trudno byłoby sobie wyobrazić tak szerokie pole do współpracy między szpitalem, a spółką autostradową. Dziś, dla dobra wspólnego, dla utrzymywania poziomu zakażeń pod kontrolą, Szpital Św. Wojciecha wspiera operatora Autostrady Wielkopolskiej – dodaje profesor Wojciech Golusiński, partner medyczny Wielkopolskiego Centrum Medycznego Szpital Św. Wojciecha.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski