Na kolejne znaleziska natknęli się archeolodzy pracujący na terenie przeznaczonym pod obwodnicę Wronek. Archeolog Andrzej Krzyszowski, kierownik Biura Badań Archeologicznych podkreśla, że najnowsze znaleziska są wyjątkowe i dotąd niespotykane w Wielkopolsce.
W Nowej Wsi odkryto rozległą osadę ludności kultury pucharów lejkowatych z lat około 3200 - 2850 p.n.e. oraz ślad osadnictwa ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich (II-III wiek n.e). Z neolitu pochodzą pozostałości po kilku obiektach mieszkalnych (ziemiankach) oraz półziemiankach, naziemnych budowlach słupowych, jamach zasobowych i śmietniskowych.
Sprawdź też:
Z kolei pozostałości pieca wapienniczego i dość głębokiej studni to wytwory kultury przeworskiej. Ze studni wydobyto kawałki drewnianych elementów konstrukcyjnych cembrowiny oraz fragmenty naczyń służących do czerpania wody. Pobrane próbki drewna z dna studni zostaną poddane badaniom.
- Na stanowisku w Nowej Wsi odkryto niespotykaną dotąd na ziemiach polskich budowlę naziemną typu rowkowego. Podobne budowle znane są z terenów Niemiec i Danii, gdzie pełniły funkcję budowli mieszkalnych, bądź kultowych – rodzaj świątyni – wyjaśnia Krzyszkowski. - Budowla rowkowa w Nowej Wsi miała kształt prostokątny z wejściem od strony południowej.
W wejściu do budowli znaleziono jeden z dwóch pochówków w osadzie. Szkielet jest w dość dobrym stanie. Szczątki zostały ułożone w pozycji wyprostowanej, a jedna dłoni znajdowała się pod miednicą. Drugi grób znajdował się w pewnym oddaleniu od pierwszych obiektów osadniczych. Szkielet był ułożony na boku, z podkurczonymi nogami.
- Oba pochówki zostaną wkrótce poddane wszechstronnym badaniom antropologicznym, celem ustalenia płci i wieku pochowanych osób oraz ewentualnych śladów chorób – twierdzi Krzyszkowski. I dodaje: - Z innych zabytków ruchomych pochodzących z tego okresu chronologicznego należy wymienić pokaźny zbiór ceramiki naczyniowej, liczący około 500 fragmentów, w tym licznych okazów zdobionych.
Sprawdź też:
Znaleziono tu również fragmenty dwóch siekier kamiennych, grudki polepy, kości zwierzęcych i wytwory krzemienne.
Z kolei we wsi Stróżki natrafiono na ślady bytności ludności z okresu neolitu, prawdopodobnie z okresu kultury pucharów lejkowatych względnie kultury amfor kulistych oraz z okresu kultury łużyckiej z epoki brązu.
Nazwa kultur pucharów lejkowatych i amfor kulistych pochodzi od formy naczyń ceramicznych powszechnie używanych przez przez ludzi tych kultur czyli pucharu lejkowatego i amfory kulistej.
Zobacz zdjęcia:
Na budowie obwodnicy Wronek natrafiono na niezwykłe znalezis...
Zobacz też:
Pochodzenia tych przedmiotów nie potrafi wyjaśnić nauka. Oto...
Sprawdź też:
Chcesz wiedzieć więcej?
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?