Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb w czasach koronawirusa: Na ceremonię w Poznaniu trzeba czekać dwa razy dłużej niż zazwyczaj. Rodziny zmarłych są zaniepokojone

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Rodziny zmarłych są zaniepokojone: nagły wzrost liczby zgonów spowodował opóźnienia w organizacji pogrzebów.
Rodziny zmarłych są zaniepokojone: nagły wzrost liczby zgonów spowodował opóźnienia w organizacji pogrzebów. Waldemar Wylegalski
W związku z nagłym wzrostem liczby zgonów terminy pogrzebów wydłużają się, zwłaszcza na poznańskich cmentarzach komunalnych. Jak długo teraz rodzina musi czekać na pochówek krewnego?

W październiku liczba zgonów w Polsce osiągnęła rekordowo wysoki wynik. W porównaniu z poprzednimi latami, w ciągu tygodnia umiera nawet ponad 4,5 tysiąca osób więcej. W Wielkopolsce w zeszłym miesiącu odnotowano aż 4 013 zgonów, a w samym Poznaniu 919.

Taka sytuacja nie może pozostać bez wpływu na organizację pogrzebów. I rzeczywiście, na ceremonię pogrzebową rodzina zmarłego musi teraz czekać znacznie dłużej.

Zobacz także: W Polsce notuje się coraz więcej zgonów. Niepokojąca sytuacja także w Wielkopolsce i Poznaniu

- Na cmentarzach parafialnych nie ma w zasadzie opóźnień, bo ksiądz zawsze stara się pomóc rodzinom zmarłych, problemy są na cmentarzach komunalnych. Na pochówek trzeba tam czekać na pewno około tygodnia

- mówi Tomasz Lesiński z Poznańskiego Domu Pogrzebowego.

Holenderski wynalazca stworzył pierwszą na świecie eko-trumnę:

Potwierdza to prezes Zakładu Pogrzebowego Uniwersum: - Na ceremonię pogrzebową na cmentarzu junikowskim czeka się obecnie około ośmiu dni. Podobnie jest na Miłostowie - mówi Piotr Szlingiert. - Zazwyczaj udawało się pochówek zorganizować w ciągu czterech, pięciu dni, więc termin wydłużył się jeszcze raz tyle. W odczuciu rodzin zmarłych, to zapewne długi okres.

- Wolne terminy pochówku są na naszym cmentarzu dopiero 19 listopada - informuje Paweł Kabat, administrator cmentarza górczyńskiego, który jako jeden z nielicznych cmentarzy parafialnych wymieniany jest jako ten, na którym na pochówek czeka się równie długo, jak na cmentarzach komunalnych.

Czytaj też: Z tygodnia na tydzień zgonów w Poznaniu rejestruje się coraz więcej. Zobacz szczegółowe dane

- Liczba zgonów gwałtownie wzrosła, ale terminy pochówków wydłużają się także z tego powodu, że Uniwersum rezerwuje sobie terminy ceremonii pogrzebowych na cmentarzach na wyrost, w ten sposób blokując je innym - uważają niektóre osoby zajmujące się w Poznaniu usługami pogrzebowymi.

- Takich praktyk nie ma - stanowczo zaprzecza Piotr Szlingiert. - Tę kwestię nadzorują dwa podmioty - Uniwersum i jednostka miejska - administracja cmentarzy komunalnych. Nie jesteśmy monopolistą w tej branży, mimo, że część konkurencji tak uważa.

W Polsce stopniowo przybywa osób, które decydują się na pogrzeb "bez księdza", czyli pochówek świecki. Czym się różni od pogrzebu kościelnego? Ile kosztuje? Kto go prowadzi? Zobacz na kolejnych slajdach ---->Na zdjęciu Jerzy Litwin, mistrz ceremonii pogrzebowych.

Pogrzeb świecki - jak wygląda i czym się różni od pogrzebu k...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pogrzeb w czasach koronawirusa: Na ceremonię w Poznaniu trzeba czekać dwa razy dłużej niż zazwyczaj. Rodziny zmarłych są zaniepokojone - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski