Na co uważać wybierając kosiarkę spalinową? Poznaj 3 zasady

Materiał informacyjny Green Tiger
- Gdybym miał osiem godzin na ścięcie drzewa, spędziłbym sześć na ostrzeniu siekiery - powiedział szesnasty prezydent USA Abraham Lincoln. Cytat ten odnieść można też do koszenia trawy: kiepska kosiarka sprawi, że czynność ta zabierze nam masę czasu i… nerwów. Nie oznacza to, że zawsze kupować musimy najdroższy sprzęt. Warto przy wyborze kosiarki stosować się do trzech prostych zasad.

O pomoc w przygotowaniu listy kluczowych zasad poprosiliśmy Sebastiana Gawrona z firmy Green Tiger oferującej kosiarki spalinowe, profesjonalne środki czystości i oświetlenie do ogrodów.

Zasada 1. Zacznij od silnika

Sercem każdej kosiarki jest silnik. Jego jakość ma największy wpływ na długowieczność naszego nowego sprzętu. Nie ma tu niespodzianek - silnik renomowanej marki posłuży dłużej. Znane firmy nie mogą pozwolić sobie na produkcję nie spełniającą najwyższych parametrów jakościowych. Wybierając kosiarkę sprawdźmy więc producenta silnika, który został w niej użyty. Zasięgnijmy informacji u najbliższego serwisanta kosiarek, poczytajmy na forach dyskusyjnych. Wybierając sprzęt tańszy o 300 złotych z silnikiem „marka nieznana” bardzo szybko stracimy radość z nowego nabytku. Gdy cokolwiek się popsuje, znalezienie części zamiennych graniczyć będzie z cudem. W przypadku renomowanych firm mamy zaś pewność, że dostaniemy je nawet po latach od zakupu.

- Co do parametrów silnika, warto zachować czujność. Często widzę oferty sprzedawców, którzy podają wręcz nieprawdopodobne wartości. Klient przecież zwraca uwagę, ile KM ma silnik kosiarki, a więc „im więcej, tym lepiej”. Rekordzista podkręcił parametry aż o 5 KM, twierdząc że kosiarka ma „super turbo”… a tymczasem na stronie producenta silnika możemy się przekonać o prawdziwej wartości jego mocy - ostrzega Sebastian Gawron z Green Tiger i podkreśla, że jego firma stawia na silniki renomowanych marek, których osiągi można bez wysiłku zweryfikować.

Zasada 2. Dopasuj sprzęt do swoich potrzeb

Silnik jest sercem kosiarki spalinowej i to on powinien być kluczowy przy wyborze odpowiedniego modelu, nie zapominajmy jednak także o innych parametrach. Jak dużą powierzchnię ma twój trawnik? 500, 1000 czy 2000 m²? Dobieraj wielkość, moc, szerokość ostrza do swojego trawnika. Przy małym wybierz mniejsze modele, przy dużych - większe.

- To, że kupisz super mocny silnik do 500 m² nie oznacza że trawa sama się skosi - śmieje się Sebastian Gawron. I podkreśla, że warto przed zakupem zastanowić się, w jaki sposób użytkujemy kosiarkę. - Masz w ogródku dużo krawężników? Poszukaj kosiarki, która będzie mogła do nich skutecznie dojechać. Koszenie trawy to czynność, którą najczęściej zajmuje się twoja żona czy nastoletnie dziecko? Zadbaj o to, by koszenie trawy nie wymagało od nich nadludzkiej siły, a sprzęt łatwo się odpalał - tłumaczy.

Zasada 3. Komfort ma znaczenie

Koszenie trawy jest czasami uciążliwą pracą . Warto wybrać sprzęt który nas w niej odciąży. Pchanie kosiarki w upalny dzień może zmęczyć każdego. Pomyśl o kosiarce z napędem - zwłaszcza, jeśli korzystać z niej mają także inni domownicy. Sprawdź czy regulacja wysokości koszenia jest centralna, czy kosz jest wystarczająco pojemny, a koła - wystarczająco duże.

- Komfort to pojęcie, o którym producenci sprzętu ogrodowego czasem zapominają. Każdy z oferowanych przez nas modeli posiada napęd. To powoduje, że koszenie nawet dużych trawników staje się relaksem, a nie mozolną pracą - podkreśla Sebastian Gawron. Zaznacza też, że jego zdaniem standardem powinna być także centralna regulacja wysokości koszenia. - Takich prostych dodatków poprawiających komfort użytkowania jest więcej. Uchwyt na napój czy specjalny grzebień zamontowany na przodzie kosiarki i służący do podnoszenia wyższej trawy nie zmieniają ceny sprzętu, a wyraźnie podnoszą komfort jego użytkowania - dodaje.

Kończąc już, pamiętajmy aby nie dać się zwariować marketingowi. Sprzedawcy często prześcigają się w ofertach typu „3 ostrza i filtr powietrza w zestawie”. Oczywiście miło jest otrzymać coś gratis. Pamiętajmy jednak, że przy zakupie sprzętu, którym chcemy cieszyć się przez lata, na pierwszym miejscu powinna stać chłodna analiza parametrów kosiarki i naszych potrzeb.

Materiał oryginalny: Na co uważać wybierając kosiarkę spalinową? Poznaj 3 zasady - Polska Times

Dodaj ogłoszenie