Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na granicy Poznania i Plewisk powstanie węzeł przesiadkowy i bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi, a także kładka nad Grunwaldzką

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Przez te tory kolejowe w ciągu doby przejeżdża ok. 10 tys. pojazdów, a przejazd jest zamykany średnio co 15 minut
Przez te tory kolejowe w ciągu doby przejeżdża ok. 10 tys. pojazdów, a przejazd jest zamykany średnio co 15 minut Poznańskie Inwestycje Miejskie
Firmy zainteresowane budową węzła Grunwaldzka mogą składać swoje oferty do 11 sierpnia. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie nie wyklucza, że procedura może ulec wydłużeniu z powodu na przykład zapytań.

Wybrany w przetargu wykonawca zrealizuje inwestycję w systemie “zaprojektuj i wybuduj”. Dostanie maksymalnie rok na opracowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji. – Zakończenie robót budowlanych przewidziane jest na pierwszą połowę 2023 roku. Główne prace prowadzone będą w 2022 roku, ale możliwe, że na przykład pewne przygotowania rozpoczną się już w przyszłym roku – mówi Maja Chłopocka-Nowak z PIM.

Inwestycja będzie realizowana na granicy Poznania i Plewisk. Powstanie tutaj zintegrowany węzeł przesiadkowy Grunwaldzka z bezkolizyjnym przejazdem pod torami kolejowymi. – Przy stacji kolejowej Poznań Junikowo znajdzie się pętla autobusowa z parkingiem. Pasażerowie zyskają wygodną możliwość przesiadek dzięki połączeniu różnych środków transportu: pociągu, autobusu, samochodu, roweru – zapewnia Marcin Gołek, wiceprezes PIM.

Pętlę autobusową zaplanowano w pobliżu peronu PKP. W ten sposób możliwa będzie przesiadka z pociągu na autobus i odwrotnie w systemie “drzwi w drzwi”. W sąsiedztwie przewidziano parking typu P&R (parkuj i jedź) oraz miejsca dla rowerów. Pasażerowie będą mogli czekać na autobus czy pociąg w nowej poczekalni lub pod wiatami peronowymi.

– Na terenie Poznania, nad ulicą Grunwaldzką powstanie kładka, która ma ułatwić poruszanie się pieszych i rowerzystów – tłumaczy Chłopocka-Nowak. – Winda i schody planowane są w rejonie węzła przesiadkowego. Będzie nimi można zjechać/zejść na dół, na Grunwaldzką i przejść pod torami kolejowymi.

Zintegrowany węzeł przesiadkowy Grunwaldzka zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na ulicy Grunwaldzkiej – na około kilometrowym odcinku od Twardogórskiej do Wołczyńskiej – będzie wybudowana droga z chodnikami i ścieżkami rowerowymi.

Inwestycja obejmuje także przebudowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia, sieci teletechnicznej, budowę dróg, chodników zatok i przystanków autobusowych, dróg dojazdowych do parkingu oraz zagospodarowanie terenu (zieleń, ławki, kosze na śmieci). Ze spółką PKP PLK zostało uzgodnione, że w ramach tego przedsięwzięcia wykonawca przebuduje także torowisko kolejowe i sieć trakcyjną.

Budowa zintegrowanego węzła Grunwaldzka miała rozpocząć się w tym roku. Jednak jeden z poznaniaków odwołał się od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji co spowodowało wstrzymanie prac projektowych na ok. 10 miesięcy. Dopiero w listopadzie 2019 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska utrzymała w mocy decyzję środowiskową. Dzięki temu można było podpisać umowę o dofinansowaniu unijnym co nastąpiło na dzień przed sylwestrem. Dotacja unijna wynosi 66 mln zł, a koszt całej inwestycji szacuje się na ok. 100 mln zł.

Przedsięwzięcie jest finansowane przez Poznań, gminę Komorniki i powiat poznański. – Linia kolejowa E20 jest najbardziej obciążoną w kraju. Przez stację Poznań Junikowo przejeżdża w ciągu doby 135 pociągów – twierdzi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Dlatego przejazd na Grunwaldzkiej zamykany jest średnio co 15 minut. Dla mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego, szczególnie Plewisk, to bardzo poważne utrudnienie, jeśli wziąć pod uwagę, że przez tory przejeżdża tutaj ok. 10 tys. pojazdów na dobę.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski