Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na lekcjach uczeń będzie migać, a do lekarza pójdzie z legitymacją

Anna Jarmuż
W tym roku do matury na nowych zasadach przystąpi pierwszy rocznik maturzystów. Ich młodsi koledzy będą mieli więcej czasu, by podjąć decyzję, czego chcą się uczyć i co będą zdawać na egzaminie
W tym roku do matury na nowych zasadach przystąpi pierwszy rocznik maturzystów. Ich młodsi koledzy będą mieli więcej czasu, by podjąć decyzję, czego chcą się uczyć i co będą zdawać na egzaminie Paweł Miecznik
Wprowadzenie do szkół języka migowego oraz nowy wzór szkolnych legitymacji. To tylko niektóre zmiany, które wejdą w życie w nowym roku szkolnym. Uczniowie liceum i technikum dostaną też więcej czasu na wybór przedmiotu, który będą realizować na poziomie rozszerzonym. To następstwa rozporządzenia, które kilka dni temu podpisała minister edukacji narodowej.

Nauczą się migać
Jedną ze zmian, ustanowionych przez MEN, jest umożliwienie uczniom nauki języka migowego. O wprowadzenie takich lekcji wnioskować będzie dyrektor szkoły. Zgodę musi jednak wyrazić organ prowadzący.

Jak tłumaczy w uzasadnieniu minister edukacji, zajęcia z języka migowego pozwolą osiągnąć uczniom niesłyszącym lepsze wyniki w nauce. To dzięki niemu dzieci te zdobywają wiedzę i komunikują się ze światem. Jednak, zdaniem członków Polskiego Związku Głuchych (którzy, wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, apelowali o wprowadzenie lekcji migania), zajęcia dodatkowe pomóc mogą też innym uczniom.

- Dzięki temu dzieci zyskają większą świadomość. Będą wiedziały, w jaki sposób osoby niesłyszące porozumiewają się ze światem. Takie zachowanie nie będzie ich już dziwić - stwierdza Agnieszka Cichoszewska, członek Koła Terenowego PZG w Lesznie.

Jej zdaniem, samorządy nie powinny robić problemów z przy znaniem pieniędzy na lekcje języka migowego.

- Nie muszą one odbywać się codziennie, jak język polski czy matematyka. Uczniowie mogą uczęszczać na takie lekcje raz w tygodniu lub nawet raz w miesiącu - tłumaczy Agnieszka Cichoszewska. - Prelekcje na temat języka migowego mogą odbywać się, na przykład, na szkolnej auli, gdzie uczestniczyć w niej będzie większa grupa uczniów lub nawet cała szkoła - zastanawia się.

Łatwiej do lekarza?
Od nowego roku szkolnego uczniowie będą też posługiwać się nowymi legitymacjami. Na dokumencie, oprócz imienia i nazwiska oraz adresu i daty urodzenia, znajdzie się też numer PESEL.

O wprowadzenie takiego zapisu wystąpił minister zdrowia. Ułatwi to weryfikację danej osoby w systemie eWUŚ (elektroniczna weryfikacja uprawnień świadczeniobiorców, wprowadzona w 2013 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia). Na podstawie legitymacji, z którą uczeń przyjdzie do lekarza, będzie można od razu sprawdzić, czy jest on ubezpieczony.

Więcej czasu na wybór
Zmiany w ramowym planie nauczania, ucieszą też pewnie licealistów i uczniów techników. Dostaną oni więcej czasu na wybór przedmiotu, którego będą uczyć się na poziomie rozszerzonym.

Zgodnie z nową podstawą programową (obowiązująca od roku 2012/2013), uczeń szkoły ponadgimnazjalnej już w pierwszej klasie miał wybrać od 2 do 4 przedmiotów, które od drugiej klasy będzie realizował na poziomie rozszerzonym. Zmiany - jak podkreślało MEN - miały pomóc lepiej przygotować się młodzieży do matury i ułatwić jej dostanie się na wybrany kierunek studiów. Wybór bywał jednak trudny.

- Uregulowaliśmy przepisy, które w praktyce już funkcjonowały - wyjaśnia Joanna Dębek, rzecznik prasowy ministra edukacji narodowej. - Uczniowie mieli wybierać przedmioty rozszerzone na początku roku. Często decydowali się jednak i tak po pierwszym lub drugim semestrze, a w przypadku uczniów techników nawet pod koniec drugiej klasy. Na początku nauki w nowej szkole młodym ludziom trudno jest określić swoje zainteresowania.

Jak jednak zwracają uwagę dyrektorzy szkół, w wielu przypadkach zmiana wyboru i tak będzie niemożliwa.

- Obecny system wymaga od uczniów, by decyzję o swojej przyszłości podejmowali już w gimnazjum - zwraca uwagę Karol Seifert, dyrektor VI LO w Poznaniu. - To wtedy wskazują oni, czy pójdą do klasy o profilu matematyczno-fizycznym czy może biologiczno-fizycznym. W klasach tych jest ograniczona liczba miejsc. Zwykle osoby, które wybrały określony profil, nie zmieniają zdania. Przeniesienie się do innej klasy jest więc możliwe tylko w jednostkowych przypadkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski