Na poznańskich uniwersytetach zmieniły się władze. Nowi rektorzy UAM, Przyrodniczego oraz Politechniki Poznańskiej przystąpili do pracy

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Rektor prof. Andrzej Lesicki, podziękował za ostatnie cztery lata wspólnej pracy na rzecz Uniwersytetu. Otrzymał także podziękowania oraz życzenia od współpracowników.
Rektor prof. Andrzej Lesicki, podziękował za ostatnie cztery lata wspólnej pracy na rzecz Uniwersytetu. Otrzymał także podziękowania oraz życzenia od współpracowników. Adrian Wykrota
Udostępnij:
W tym roku kończyły się kadencje rektorów na kilku poznańskich uczelniach i tradycyjnie, na miesiąc przed rozpoczęciem roku akademickiego, przekazali władze nowym rektorom - elektom. Zmiana warty nastąpiła na trzech uniwersytetach i jednej akademii. Przed 1 września oficjalnie zostały przekazane insygnia rektorskie prof. Bogumile Kaniewskiej (UAM), prof. Krzysztofowi Szoszkiewiczowi (UPP) oraz prof. Teofilowi Jesionowskiemu (PUT).

Nowa rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

W poniedziałek, 31 sierpnia prof. Andrzej Lesicki przekazał symbolicznie władzę nad Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza swojej następczyni. Od 1 września funkcję rektorki pełni prof. Bogumiła Kaniewska, pierwsza kobieta w historii UAM na tym stanowisku. Podczas tradycyjnego pożegnania, które odbyło się popołudniu w Collegium Minus UAM, rektor prof. Andrzej Lesicki, podziękował za ostatnie cztery lata wspólnej pracy na rzecz uniwersytetu.

- 31 sierpnia upływa nie tylko moja czteroletnia kadencja rektora. Kończy się 47. rok pracy zawodowej, jeśli dodać do niego jeszcze pięcioletnie studia, to z dumą mogę mówić o ponad 50-letnim związku z naszym uniwersytetem. Przez ostatnie 24 lata powierzaliście mi państwo zaszczytne funkcje – prodziekana, dziekana, prorektora i w końcu rektora - piszę rektor na łamach "Życia Uniwersyteckiego". - Nie żegnam się z państwem, a wręcz przeciwnie – liczę, że jeszcze będę mógł swoją dalszą pracę oddać uniwersytetowi.

Sprawdź też:

Prof. Andrzej Lesicki otrzymał także podziękowania oraz życzenia od współpracowników. W gabinecie rektora UAM został zawieszony nowy portret – przedstawia on 31. rektora UAM, czyli właśnie prof. Andrzeja Lesickiego. Autorem portretu jest dr n. med. Mieczysław Chruściel, znany szczeciński lekarz, pasjonat malarstwa. Jest autorem kilkuset obrazów olejnych, w tym portretów.

Rektor prof. Bogumiła Kaniewska, nominowała 7 prorektorów na kadencję 2020-2024. W zespole rektorskim znalazło się czworo nowych profesorów: prorektor ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Michał Banaszak (Wydział Fizyki), prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. UAM dr hab. Rafał Witkowski, prorektor ds. projektów badawczych i doktorantów prof. dr hab. Przemysław Wojtaszek, prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. dr hab. Joanna Wójcik, prorektor ds. nauki prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, prorektor ds. relacji z otoczeniem społecznym prof. dr hab. Zbyszko Melosik oraz prorektor ds. kadr i rozwoju prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas.

Zobacz również: Na poznańskich uniwersytetach zmieniły się władze. Nowi rektorzy UAM, Przyrodniczego oraz Politechniki Poznańskiej przystąpili do pracy

Profesor Andrzej Lesicki, zostanie przewodniczącym Centrum Integracji i Rozwoju. Jego celem będzie przygotowanie i koordynowanie działań, które mają doprowadzić nas do Federacji Uniwersytet Poznański. Zarządzenie w tej sprawie wydała rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska 1 września.

Nowy rektor Uniwersytetu Przyrodniczego

Prof. dr hab. Jan Pikul, ustępujący rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przekazał 31 sierpnia insygnia rektorskie swojemu następcy prof. dr. hab. Krzysztofowi Szoszkiewiczowi, który będzie piastował to stanowisko w kadencji 2020-2024. Wraz z rektorem władzę obejmują nowi prorektorzy, dziekani i prodziekani.

Zobacz też:Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił swój zespół. Zobacz, kto będzie rządzić uniwersytetem od września

W poniedziałek w sali Biocentrum UPP odbyło się symboliczne przekazanie insygniów rektorskich nowym władzom uczelni, których czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 września. To uroczyste wydarzenie odbyło się przy udziale członków ustępującego i nowego Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Rady Uczelni.

Poznań: Kiedy uczelnie rozpoczną nowy rok akademicki? Nie wszystkie jak zwykle

Nowy rektor Politechniki Poznańskiej

Prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej w kadencji 2016-2020 przekazał funkcję prof. dr. hab. inż. Teofilowi Jesionowskiemu. Podczas uroczystego spotkania został podpisany oficjalny protokół z całokształtu działalności uczelni, między innymi z zakresu kształcenia i spraw studenckich, badań naukowych, rozwoju kadr naukowych, współpracy z zagranicą, inwestycji i finansów. Portret rektora Tomasza Łodygowskiego dołączył do oficjalnej galerii – pocztu byłych rektorów Politechniki Poznańskiej w Sali Portretowej.

Podczas spotkania nastąpiło również przekazanie funkcji prorektorów na kadencję 2020 – 2024. Funkcje prorektorów Politechniki Poznańskiej objęli: dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prof. PP - prorektor ds. studenckich i kształcenia, dr hab. inż. Wojciech Sumelka, prof. PP - prorektor ds. nauki, prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski - prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, dr hab. inż. Paweł Śniatała - prorektor ds. współpracy międzynarodowej.

Sprawdź też:

Akademia Muzyczna z nowym rektorem

Prof. dr hab. Hanna Kostrzewska została wybrana na początku czerwca rektorem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kadencję 2020-2024. Przed tym, przez dwie kadencje uczelnią kierowała prof. AM dr Halina Lorkowska. Nowymi prorektorami zostaną prof. Sławomir Kamiński i dr hab. Szymon Musioł.

Rektorzy na drugą kadencję na uniwersytetach Poznania

Na początku maja Kolegium Elektorów składające się ze stu przedstawicieli społeczności akademickiej wybrało prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego na stanowisko rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego na kadencję 2020-2024. Był on rektorem w poprzedniej czteroletniej kadencji. Od 1 września władze na uczelni sprawiają też prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą - prof. dr hab. Michał Nowicki, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Edmund Grześkowiak, prorektor ds. dydaktyki prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka, prorektor ds. szkoły doktorskiej i kształcenia podyplomowego prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, prorektor ds. klinicznych i współpracy z regionem prof. dr hab. Zbigniew Krasiński, prorektor ds. organizacji, promocji i rozwoju uczelni prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Prof. Maciej Żukowski w maju został wybrany na rektora Uniwersytetu Ekonomicznego na drugą kadencję. Po raz pierwszy objął tę funkcję 1 kwietnia 2016 roku. Jednak już w latach 2008–2016 pełnił funkcję prorektora UEP do spraw nauki i współpracy z zagranicą.

Od 1 września na Akademii Wychowania Fizycznego uczelniane kolegium elektorów wybrało w marcu prof. AWF dra hab. Dariusza Wielińskiego na stanowisko rektora na kadencję 2020-2024.

Na drugą kadencje został wybrany też rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. prof. Wojciech Hora, kierujący pracownią bioniki projektant mebli i przedmiotów użytkowych.

Nowi rektorzy objęli władzę w uczelniach

1 września rozpoczęła się nowa kadencja władz polskich uczelni publicznych wybranych na lata 2020-2024. Jak wynika z analizy Perspektyw, w tej kadencji rektorzy są młodsi i jest wśród nich zdecydowanie więcej kobiet. Rektor publicznej uczelni akademickiej ma średnio 56,5 roku, będzie pełnił swoją funkcję po raz pierwszy (dotyczy to 62 rektorów na 90). W porównaniu do wyborów sprzed czterech lat średnia wieku rektorów obniżyła się o 2,5 roku, a liczba kobiet-rektorek zwiększyła się z 5 poprzednio do 14 obecnie.

Więcej kobiet na rektora

W poprzednich dwóch kadencjach na fotelach rektorskich było zaledwie po pięć kobiet. Obecnie 14 kobiet poprowadzi uczelnie akademickie, w tym 11 po raz pierwszy (w publicznych uczelniach zawodowych wybrano 8 kobiet, w tym 5 na pierwszą kadencję).
Kobiety objęły to stanowisko po raz pierwszy w historii kilku uczelni: prof. dr hab. Danuta Zawadzka w Politechnice Koszalińskiej, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a prof. Marta Kosior-Kazberuk na Politechnice Białostockiej (jej rywalką była też kobieta, prof. Joanna Ejdys, taki pojedynek zdarzył się pierwszy raz w historii PB).

Zobacz też:

Na uczelniach wyższych trwa rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. Wybierasz się na studia w Poznaniu i nie wiesz, jaki kierunek wybrać? Przejdź do galerii i sprawdź, jakie kierunki studiów na poznańskich uczelniach wyższych są najczęściej wybierane przez studentów.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu! Te ...

Sprawdź też:

Międzykulturowe relacje mieszkańców Kazachstanu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie