Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Ratajach w blokach z wielkiej płyty będą oszczędzać ciepło. To efekt innowacyjnych urządzeń do odzysku ciepła

RED
Na jednym z wieżowców na poznańskich Ratajach ciepło z przewodów wentylacyjnych zawracane będzie do podgrzewania wody.
Na jednym z wieżowców na poznańskich Ratajach ciepło z przewodów wentylacyjnych zawracane będzie do podgrzewania wody. Veolia/mat. prasowe
Na Ratajach w Poznaniu zostaną zainstalowane innowacyjne urządzenia do odzysku ciepła. Jednocześnie uruchomiona została kampania informacyjno - edukacyjna inspirującą mieszkańców Rataj do oszczędzania energii i zasobów naturalnych opracowana przez Fundację Veolia Polska.

Oszczędzanie energii w blokach z wielkiej płyty

W wybranych ratajskich blokach na os. Czecha i os. Tysiąclecia, tuż przy windach zainstalowano monitory. Na ich monitorach pojawiły się animowane plansze inspirujące do życia w harmonii z naturą, będące częścią kampanii informacyjno - edukacyjnej pod hasłem "Wyłącz - Zakręć - Oszczędzaj".

Zobacz: Wysokie ceny gazu. Gazprom szantażuje Europę

od 16 lat

Kampania została przygotowana przez Fundację Veolia Polska, a jej celem jest podsunięcie praktycznych porad, jak w życiu codziennym być bardziej eko, m.in. jak oszczędzać zasoby takie jak ciepło, woda i prąd.

Cykl porad w przyszłości wzbogacony będzie o informacje o osiągnięciach w oszczędzaniu ciepła, które mieszkańcy wypracują wspólnie bez żadnego wysiłku. Stanie się tak za sprawą innowacyjnych instalacji, które już w tym sezonie grzewczym pojawią się na wybranych budynkach na Ratajach.

- Idea polega na tym, aby nie marnować ciepła, które wprawdzie zostało wykorzystane, ale wciąż ma olbrzymią wartość

- mówi Marek Włoszyński z poznańskiej Veolii.

Na Ratajach zamontują urządzenia do odzyskiwania ciepła

Pracownicy grupy w porozumieniu ze spółdzielnią opracowali wiele rozwiązań, które pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia ciepła w budynkach z wielkiej płyty poprzez wyeliminowanie strat. Za pomocą nowoczesnych instalacji technicznych odzyskiwane będzie ciepło z powietrza oraz ścieków.

Dodatkowo wybrane bloki zostaną wyposażone w zaawansowaną automatykę pozwalającą m.in. na zdalne zarządzanie oraz precyzyjne monitorowanie osiąganych wyników.

- Przykładowo, na dachu punktowca zainstalujemy nowoczesne systemy pozwalające wychwycić ciepło unoszące się w górę przewodami wentylacyjnymi, pochodzące z kaloryferów, gotowania, a nawet oddychania, które dziś tracimy bezpowrotnie, ponieważ po prostu ulatuje do atmosfery. Na razie jest to pilotaż, jednak jeśli się powiedzie

- rozwiązania takie możemy rozwijać na większą skalę, dodaje Włoszyński.

Zobacz także:

Większość budynków w Europie traci energię, a nieruchomości odpowiadają za 40 proc. zużycia energii w Europie i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Analizy Komisji Europejskiej wskazują na to, że aż 75 proc. budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie.

Zobacz też:

Nie to ładne co ładne, a co się komu podoba - mówi mądrość ludowa. Może i racja. W przypadku architektury problem jest taki, że dyskusyjna uroda budowli będzie nam towarzyszyła długie dekady, jeśli nie stulecia. Czasem architekta bądź inwestora poniosła za bardzo fantazja, niekiedy obowiązujące trendy okazały się znacznie bardziej ulotne, niż zdawało się w chwili projektowania budynku. Dopiero czas pokazuje, czy niestandardowy  projekt okazał się wizjonerski czy zwyczajnie dziwny. Czy nowiutki, bo liczący niespełna dziesięć lat zamek królewski na Wzgórzu Przemysła to najdziwniejsza budowla Poznania? Można o tym dyskutować. Zadziwiających obiektów jest w Poznaniu więcej.Przejdź dalej ---->

Gargamel, chlebak, paskuda i inne. Oto najdziwniejsze budynk...

Wnętrze dawnej restauracji "WZ", która dziś zmieniła się nie do poznania. Jakie miejsca z czasów PRL przetrwały w Poznaniu? Sprawdź w galerii --->

Te bary i restauracje w Poznaniu były kiedyś kultowe. Co sta...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski