Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rynku pracy liczy się doświadczenie - uczniom z Poznania pomogą pracodawcy

AJ
O tym, jak mogłaby wyglądać wzajemna współpraca, nauczyciele ZSŁ rozmawiali z przedstawicielami 15 firm, związanych głównie z branżą IT.
O tym, jak mogłaby wyglądać wzajemna współpraca, nauczyciele ZSŁ rozmawiali z przedstawicielami 15 firm, związanych głównie z branżą IT. Anna Jarmuż
Przedstawiciele 15 wielkopolskich ich firm spotkali się we wtorek w poznańskim Zespole Szkół Łączności. Rozmawiano o wzajemnej współpracy.

Praktyki i staże uczniów w zakładach pracy, lekcje prowadzone przez fachowców z danej branży – to wszystko umożliwiają umowy partnerskie z zaprzyjaźnionymi firmami. Wielkopolskie szkoły coraz częściej w nie inwestują.

– Chcemy, by uczniowie odbywali w zakładach pracy staże i praktyki zawodowe, a także dowiedzieli się, jak – po skończeniu szkoły, założyć własną firmę – tłumaczy Jerzy Małecki, dyrektor poznańskiego Zespołu Szkół Łączności.

Jak podkreśla, podobne szkolenia u pracodawców przechodziliby też nauczyciele. A to nie jedyna forma współpracy.

– Zależy nam też na pomocy w zakresie programów nauczania przedmiotów zawodowych. Chcemy, by pracodawcy mieli w tym większy udział – mówi Jerzy Małecki.

To oni są bowiem na bieżąco, np. z nowinkami technicznymi. – Dzięki aktualnym programom nauczania nasz absolwent, po skończeniu szkoły, od razu będzie mógł znaleźć zatrudnienie w danej firmie – zauważa Jerzy Małecki.

O tym, jak mogłaby wyglądać wzajemna współpraca, nauczyciele ZSŁ rozmawiali we wtorek z przedstawicielami 15 firm, związanych głównie z branżą IT. Szkoła się nie zamyka. W jej mury zaproszono reprezentantów dużych przedsiębiorstw, jak Solaris i małych kilkuosobowych firm.

Wzajemna współpraca to dla szkoły duża szansa, zwłaszcza, że w planach są nowe kierunki nauczania.

– Od września działa u nas technik automatyk. W przyszłym chcemy otworzyć klasę dwujęzyczną w zawodzie technik informatyk, a później też technik automatyk – wylicza J. Małecki.

W pierwszym przypadku językiem wiodącym ma być angielski, w drugim – niemiecki.

ZSŁ to nie jedyna szkoła, która współpracuje na stałe z pracodawcami. Niemal każde wielkopolskie technikum i szkoła branżowa ma podpisane umowy partnerskie z kilkoma lub nawet kilkunastoma firmami. Młodzież realizuje praktyki w hotelach i restauracjach, zakładach produkcyjnych, przedsiębiorstwach handlowych, agencjach reklamowych, firmach informatycznych i wielu innych.

Pracownicy poznańskiej fabryki Volkswagena walczą o podwyżki - zobacz wideo:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski