Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Szachtach wyczyszczono budki lęgowe dla ptaków. Są już w nich pisklęta!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Budki zostały wyczyszczone i w razie potrzeby naprawione. Mają już skrzydlatych lokatorów
Budki zostały wyczyszczone i w razie potrzeby naprawione. Mają już skrzydlatych lokatorów Rada Osiedla Fabianowo - Kotowo
Teren poznańskich Szacht ma skrzydlatych lokatorów, którzy zaakceptowali wszystkie budki lęgowe, wywieszone na drzewach. Teraz przeprowadzono przegląd budek i okazało się że w kilku z nich były nawet dwa gniazda. Żyją w nich gągoły, puszczyki, sikorki i szpaki.

– Do tej pory na Szachtach zamontowano już 75 budek, w tym 20 przeznaczonych dla szpaków, 30 dla sikorek, 3 dla gągoła, 2 dla puszczyka oraz 20 dla nietoperzy; zakładaliśmy, że 30%, góra 40% budek znajdzie lokatorów, chcących założyć w nich gniazda – mówi Maciej Marciniak, przewodniczący Zarządu Osiedla Fabianowo-Kotowo.

– Teraz przeprowadzony był przegląd i konserwacja budek i okazało się, że spośród tych pięćdziesięciu pięciu dedykowanych ptakom, tylko siedem było bez gniazd, choć we wszystkich były ślady zimowania ptaków. Z kolei w wielu budkach były nawet da gniazda. Można to uznać za sukces całej akcji.

Czytaj też:

W ubiegłym roku pracownicy organizacji Komitet Ochrony Orłów oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, na zlecenie Rady Osiedla Fabianowo-Kotowo przy udziale Zarządu Zieleni Miejskiej zamontowali 25 budek, innego typu, jak do tej pory wieszano:

  • trzy drewniane budki przeznaczone dla gągołów,
  • dwie budki dla puszczyka z trocinobetonu,
  • dwadzieścia budek dla nietoperzy, również z trocinobetonu.

– Jak się okazuje, kilka budek dla większych ptaków, czyli dla gągołów, znaleziono świeżo zabite szczury, co oznacza, że puszczyki zrobiły sobie z nich spiżarnię – dodaje Maciej Marciniak. – Przegląd był potrzebny, by usunąć stare gniazda, a przez to zapewnić więcej miejsca i usunąć siedzące w nich pasożyty, które zagrażają pisklętom. Teraz mamy prowadzony jest monitoring, czy oczyszczone budki znalazły nowych lokatorów i w części z nich można już usłyszeć piski i harmider wywołany przez wyklute młode!

Gołębie zapamiętują miejsca, gdzie rzucane jest im jedzenie. Czy tabliczki z apelem o niedokarmianie pomogą?

Poznań: Zakaz dokarmiania gołębi? Dlaczego nie powinniśmy ic...

Muflon jest gatunkiem obcym polskiej przyrodzie. Został sprowadzony do Polski około 100 lat temu jako zwierzyna łowna. Na szczęście nie stanowi zagrożenia dla rodzimych gatunków. Muflonów jest w Wielkopolsce około 290.Zobacz kolejne zwierzę --->

Zobacz, co żyje w wielkopolskich lasach! Zwierząt przybywa. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski