Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na to zwróć uwagę, jeśli chcesz zrobić tatuaż lub makijaż permanentny. To ważne dla zdrowia

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wybierając salon tatuażu lub salon kosmetyczny, warto zwrócić uwagę nie tylko na kompetencje osoby wykonującej i warunki sanitarne pomieszczenia, lecz także skład tuszu. Ten bowiem może być niebezpieczny dla zdrowia.
Wybierając salon tatuażu lub salon kosmetyczny, warto zwrócić uwagę nie tylko na kompetencje osoby wykonującej i warunki sanitarne pomieszczenia, lecz także skład tuszu. Ten bowiem może być niebezpieczny dla zdrowia. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Tusze do tatuaży lub makijażu permanentnego mogą być niebezpieczne. Warto przed ich wykonaniem w wybranym salonie dowiedzieć się, jaki jest skład mieszaniny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Lato, wakacje, urlop to czas kiedy częściej decydujemy się na wykonanie tatuażu albo trwałego makijażu. Wybierając salon tatuażu lub salon kosmetyczny, warto zwrócić uwagę nie tylko na kompetencje osoby wykonującej i warunki sanitarne pomieszczenia, lecz także skład tuszu. Ten bowiem może być niebezpieczny dla zdrowia. Zarówno jeden, jak i drugi zabieg łączy się przecież z uszkodzeniem skóry i wprowadzeniem pod nią barwnika.

Taki powinien być tusz do tatuażu i makijażu permanentnego

Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega, by upewnić się, że stosowany preparat jest przeznaczony do tego celu. Mieszaniny stosowane do tatuowania czy wykonania makijażu permanentnego składają się nie tylko z barwników, ale również składników pomocniczych: rozpuszczalników, regulatorów pH, substancji konserwujących i innych.

"W zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu tusze mogą zostać wprowadzone do skóry właściwej człowieka, błon śluzowych a nawet do wnętrza gałki ocznej. Niezależnie od wprowadzenia tuszu do skóry lub błony śluzowej, rozpuszczalne składniki mieszaniny mogą przedostawać się do krwi, wywołując skutki ogólnoustrojowe. Metabolizm barwników w skórze oraz ich rozkład z powodu narażenia na promieniowanie słoneczne i promieniowanie laserowe mogą prowadzić do uwalniania w organizmie niebezpiecznych związków”

– ostrzega GIS i wskazuje, że etykieta mieszaniny powinna zawierać:

  1. Numer partii.
  2. Wykaz składników.
  3. O ile wynika to ze składu produktu informacje o:
  • zawartości regulatorów pH,
  • obecności związków niklu i chromu (VI) (stężenie w produkcie dla niklu nie może przekraczać 0,0005 % dla chromu 0,00005 %) oraz ostrzeżenie „Może powodować reakcje alergiczne”,
  • instrukcji bezpieczeństwa na potrzeby używania.

Ważne ostrzeżenie

Warto wiedzieć, że przed użyciem mieszaniny do tatuowania osoba wykorzystująca taką mieszaninę jest zobowiązana do przekazania osobie poddawanej zabiegowi informacji umieszczonych na opakowaniu lub umieszczonych w instrukcji użytkowania. Ważne: Mieszaniny niezawierające zwrotu "Mieszanina do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym" nie mogą być używane do tatuowania.

Zobacz także: Tego nie jedz, jeśli masz chorobę refluksową. Mamy listę - tych produktów żołądek nie zniesie

Wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2020/2081. Jest to rozporządzenie zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia REACH w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów. W rozporządzeniu określono wymagania odnośnie składu oraz znakowania tuszy. Przypadki wykorzystywania tuszów niezgodnych z wymaganiami należy zgłaszać do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski