Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Na Ukrainie" czy "w Ukrainie". Rada Języka Polskiego ma odpowiedź

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
"W Ukrainie" czy "na Ukrainie". Jaka forma jest poprawna?
"W Ukrainie" czy "na Ukrainie". Jaka forma jest poprawna? Szymon Starnawski /Polska Press
Rada Języka Polskiego wydała oficjalną opinię w sprawie wyrażeń: "w Ukrainie/do Ukrainy" i "na Ukrainie/na Ukrainę". RJP zauważyła, że te pierwsze zwroty w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność. Czy są poprawne?

"W obliczu wojny w Ukrainie do Rady oraz do jej członków napływają wciąż pytania i wnioski w sprawie właściwego użycia przyimków z nazwą Ukraina" - zauważa Rada Języka Polskiego.

W swojej opinii językoznawcy przypominają, że zwyczaj językowy z przyimkami "na" i "do" w kontekście państw ukształtował się "bardzo dawno, kiedy zupełnie inne były granice państw oraz poczucie wspólnoty państwowej czy dynastycznej". Podkreślili przy tym, że jest to "relikt dawnej rzeczywistości", a nie "przejaw kwestionowania suwerenności Ukrainy", czy także Litwy, Łotwy, Białorusi, Słowacji ani Węgier.

Coraz większa popularność zwrotów "do Ukrainy" i "w Ukrainie"

RJP zauważyła, że zwroty "do Ukrainy/Białorusi" oraz "w Ukrainie/Białorusi", pomimo dużej popularności, nadal nie są częściej używane niż "na Ukrainę/Białoruś" czy "na Ukrainie/Białorusi".

"Biorąc pod uwagę szczególną sytuację i szczególne odczucia naszych ukraińskich przyjaciół, którzy wyrażenia na Ukrainie, na Ukrainę często odbierają jako przejaw traktowania ich państwa jako niesuwerennego, Rada Języka Polskiego zachęca do szerokiego stosowania składni w Ukrainie i do Ukrainy i nie uznaje składni z na za jedyną poprawną" - czytamy w oświadczeniu

Żadna wersja nie jest niepoprawna

"Lepiej pisać o wojnie w Ukrainie niż na Ukrainie, choć druga wersja też nie jest niepoprawna" - piszą dalej językoznawcy, zachęcając do stosowania nowszej wersji.

"Uznajmy konsekwentnie, że podobnej ewolucji podlegają także połączenia z nazwami Białoruś, Litwa, Łotwa, Słowacja oraz Węgry, wszystkie one mają potwierdzenie w źródłach historycznych z przyimkami w oraz do, nawet do Węgier i we Węgrzech" - dodają.

RJP apeluje również do Ukraińców, żeby nie wyciągali pochopnych wniosków z tego, jakiego zwrotu używają wobec ich kraju Polacy. "Jednocześnie prosimy naszych ukraińskich przyjaciół oraz wszystkich zwolenników rewolucyjnych zmian, by uszanowali zwyczaje językowe tych Polaków, którzy będą mówić na Ukrainie. Nie wyrażają w ten sposób lekceważenia" - podkreśla Rada Języka Polskiego.

lena

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Na Ukrainie" czy "w Ukrainie". Rada Języka Polskiego ma odpowiedź - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski