Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu stworzono jedyne takie w Polsce studia branżowe dla leśników. MBA – Menedżer gospodarstwa leśnego

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Nowe studia podyplomowe  MBA – Menedżer gospodarstwa leśnego będą prowadzone na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP. Łączą one zaawansowaną wiedzę z obszaru nauk o leśnictwie oraz wiedzę z zakresu prawa, komunikacji, zarządzania i finansów z umiejętnościami menedżerskimi.
Nowe studia podyplomowe MBA – Menedżer gospodarstwa leśnego będą prowadzone na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP. Łączą one zaawansowaną wiedzę z obszaru nauk o leśnictwie oraz wiedzę z zakresu prawa, komunikacji, zarządzania i finansów z umiejętnościami menedżerskimi. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Polska jest jednym z czołowych krajów europejskich, pod względem powierzchni lasów – obszary leśne stanowią około 30 proc. terytorium naszego kraju. Podlegający zmianom świat, łącznie z racjonalnym zarządzaniem lasami, będzie wymagać doświadczonych i skutecznych specjalistów. Dlatego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w odpowiedzi na rosnące wyzwania tego sektora, stworzono jedyne w kraju studia Master of Business of Administration (MBA) – Menedżer gospodarstwa leśnego.

Nowe studia podyplomowe MBA – Menedżer gospodarstwa leśnego będą prowadzone na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP. Łączą one zaawansowaną wiedzę z obszaru nauk o leśnictwie oraz wiedzę z zakresu prawa, komunikacji, zarządzania i finansów z umiejętnościami menedżerskimi.

- Są to jedyne w Polsce studia – stricte branżowe – realizowane w systemie MBA, a skierowane bezpośrednio do leśników w odpowiedzi na te problemy, które dzisiaj w lasach występują – mówi prof. Krzysztof Adamowicz z Katedry Ekonomiki i Techniki Leśnej UPP.

Te problemy zostały zidentyfikowane i program studiów został tak dobrany, jak tłumaczy naukowiec, żeby w przyszłości można było unikać tego rodzaju zagadnień, które negatywnie wpływają, chociażby na odbiór gospodarki leśnej realizowanej w Polsce.

Zobacz też: Żywność z toksyczną substancją. Najnowsze ostrzeżenie GIS

od 16 lat

Geneza studiów MBA dla leśników na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Przez dynamicznie rozwijający się świat także leśnictwo podlega zmianom. Społeczeństwo musi być w odpowiedni i nowoczesny sposób informowane o celach i zadaniach związanych z gospodarką leśną, a która jest, w odczuciu prof. Adamowicza, realizowana na bardzo wysokim poziomie w kraju.

- Pomimo tego widzimy, że występuje szereg konfliktów społecznych wynikających z dotychczasowej i niezmiennej już od wielu lat krajowej doktryny leśnej lub lepiej krajowego paradygmatu realizacji leśnictwa – mówi profesor.

Czytaj też:

Do tych wymagań należy dodać jeszcze dwa aspekty. Po pierwsze, dynamicznie zmieniające się podstawy prawne UE związane z funkcjonowaniem leśnictwa, czy interakcją pomiędzy jednostkami z różnego szczebla zajmującymi się zadaniami dotyczącymi np. ochrony środowiska. Znajomość tych przepisów dla współczesnego leśnika jest niezbędna. A po drugie, wykorzystanie majątku skarbu państwa, co się z kolei łączy z nowoczesnym zarządzaniem gospodarką leśną, w tym zasobami majątkowymi.

Program studiów MBA dla leśników na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

MBA – Menedżer gospodarstwa leśnego ma być odpowiedzią na te zadania. Studia skierowane są dla osób, które mają już doświadczenie (min. 3-letnie) w strukturach Lasów Państwowych.

Program studiów został rozpisany w pięciu blokach tematycznych: prawo, komunikacja, zarządzanie, finanse i rachunkowość zarządcza. Znajdą się w nim elementy prawa krajowego i międzynarodowego, zarządzania kompetencjami miękkimi, finansów, rachunkowości, controllingu, zarządzania zasobami ludzkimi i kapitałowymi oraz koncepcji leśnictwa jako elementu zrównoważonego rozwoju.

Rekrutacja trwa od 20 lutego do 30 marca. Więcej informacji znajduje się na stronie https://wltd.up.poznan.pl/pl/komunikaty-studia-podyplomowe-aktualno-ci/mba-mened-er-gospodarstwa-le-nego .

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski