Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wakacje samochodem [PRZEPISY DROGOWE NIEKTÓRYCH KRAJÓW UE]

Milena Kochanowska
Na wakacje samochodem: Pakując się na wyjazd, nie zapomnijmy o apteczce, trójkącie ostrzegawczym  i kamizelce odblaskowej
Na wakacje samochodem: Pakując się na wyjazd, nie zapomnijmy o apteczce, trójkącie ostrzegawczym i kamizelce odblaskowej 123 RF
Jadąc na wakacje samochodem, trzeba poznać przepisy obowiązujące w kraju docelowym i w krajach, przez które będziemy podczas podróży przejeżdżali. To konieczne, by nie narazić się na kosztowne mandaty. To warto wiedzieć!

1 Apteczka. Pamiętajmy, że zalecana w naszym kraju apteczka, w wielu państwach jest bezwzględnie wymagana, a za jej brak możemy dostać mandat (np. na Słowacji, w Czechach lub Niemczech).

**

Na wakacje samochodem? Pamiętajmy o wyposażeniu auta, ubezpieczeniach i sprawdźmy przepisy drogowe obowiązujące w krajach, przez które będziemy jechali

**


2 Uważajmy na alkohol
, nawet jeśli we Francji, Szwajcarii czy we Włoszech dopuszczalne jest prowadzenia samochodu po wypiciu niewielkiej ilości niskoprocentowego alkoholu. Lepiej nie ryzykować mandatu, a tym bardziej utraty prawa jazdy!

3 Gdy jedziemy całą rodziną, warto wiedzieć o tym, że w razie czego nie wszędzie zastąpi nas za kierownicą nasze niepełnoletnie dziecko, nawet jeżeli ma prawo jazdy. Niepełnoletni nie mogą prowadzić auta np. w Słowenii, Danii, Austrii czy w Niemczech.

4 Jeżeli nasz samochód zasilany jest autogazem (LPG), może stanowić to problem. Autogaz nie wszędzie jest dostępny, a jeśli jest, utrudnieniem w tankowaniu mogą okazać się odmienne niż w Polsce zawory. Najlepiej więc jeszcze przed wyjazdem upewnijmy się, czy nie będziemy musieli kupić dodatkowych przejściówek. Można je kupić przez internet, w warsztatach montujących instalacje gazowe lub w sklepach motoryzacyjnych.

5 Przed wyjazdem sprawdźmy datę ważności przeglądu technicznego naszego samochodu i polisy OC. Przed długą podróżą oddajmy auto do swego warsztatu lub serwisu, gdzie dodatkowo sprawdzą stan techniczny pojazdu, wyregulują światła itp.

6 Warto też sprawdzić, czy mamy ubezpieczenie assistance i czy obowiązuje ono w krajach, do których się wybieramy. W razie awarii lub kolizji, a także gdy zatrzaśniemy kluczyk w aucie lub zabraknie nam paliwa, z pewnością łatwiej nam będzie zadzwonić pod numer assistance i uzyskać pomoc przez polską infolinię, niż szukać lokalnej pomocy, co nieraz utrudnia też słaba znajomość obcego języka. Pomoc, którą możemy uzyskać w ramach tego ubezpieczenia, w zależności od wykupionego pakietu, to m.in.: naprawa pojazdu na miejscu, holowanie, dowóz paliwa, otrzymanie pojazdu zastępczego, transport, zakwaterowanie, strzeżony parking dla uszkodzonego samochodu czy odbiór auta po naprawie. Wiele pakietów OC/AC zawiera tę usługę obejmującą kraje Unii Europejskiej. Jeśli jednak takiego ubezpieczenia nie mamy, możemy je dokupić nawet na ostatnią chwilę, przez internet.
Na wakacje samochodem
7 W Bułgarii jest honorowane polskie prawo jazdy, a zielona karta nie jest obowiązkowa. Jednak jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia może w razie wypadku ułatwić uzyskanie odszkodowania. Podróżując samochodem, którego właścicielem jest inna osoba, musimy mieć przetłumaczone notarialnie na język bułgarski, angielski, francuski lub niemiecki pełnomocnictwo. Poruszanie się po bułgarskich drogach jest płatne (winiety). Pasy bezpieczeństwa muszą mieć zapięte wszyscy podróżujący. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila.

8 W Hiszpanii kierowca może legitymować się polskim prawem jazdy. Kary za nieprzestrzeganie przepisów drogowych są wysokie, a przepisy nie zezwalają na wystawianie mandatów kredytowych kierowcom pojazdów z rejestracją zagraniczną. Mandat trzeba zapłacić przed wyjazdem, z reguły w gotówce.

9 Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Musimy mieć dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym badaniem technicznym i ważne ubezpieczenie OC. Nie jest wymagana tzw. zielona karta, ale w przypadku wyjazdu do Dubrownika, kiedy dwukrotnie przekraczamy granicę sąsiedniej Bośni i Hercegowiny, jest ona konieczna. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila (dla osób powyżej 24. roku życia). Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi karą od 700 do 2100 euro lub odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa. UWAGA! Pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach w krótkim czasie są odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy muszą płacić wysokie kary. Pasy trzeba zapinać na wszystkich siedzeniach. W aucie musimy mieć: kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy i apteczkę.

10 W Grecji obowiązuje nakaz zapinania pasów na przednich i tylnych siedzeniach. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila (badanie krwi), 0,25 promila (badanie wydychanego powietrza). Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu w Grecji. Turyści nie mogą prowadzić pojazdów należących do osób prywatnych mieszkających w Grecji.

11 Jadąc do Turcji nieswoim autem, musimy mieć notarialną zgodę właściciela pojazdu przetłumaczoną na język turecki przez tłumacza przysięgłego i poświadczoną przez Ambasadę Turcji w Warszawie. Wymagane jest ubezpieczenie OC dla pojazdu i zielona karta. Polskim prawem jazdy można się posługiwać bez ograniczeń. UWAGA! Należy zachować szczególną ostrożność, bo kierowcy tureccy nie przywiązują nadmiernej wagi do zasad ruchu drogowego.

12 W Portugalii uznawane jest polskie prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC. Używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć dróg – bezpłatnych i płatnych. Nie należy wjeżdżać na autostrady przez bramki oznaczone jako Via Verde, bo są one zarezerwowane dla pojazdów z elektronicznym urządzeniem umożliwiającym pobranie opłaty bezpośrednio z konta bankowego. Więcej informacji o płatnościach na stronie: www.portugaltolls.pt. UWAGA! Jeśli policja stwierdzi brak ważnej polisy OC, może ukarać kierowcę mandatem od 500 do 2500 euro, a także zatrzymać pojazd do czasu wyjaśnienia i opłacenia wszelkich kosztów związanych z przywróceniem ważności polisy ubezpieczeniowej.
Na wakacje samochodem
13 We Francji obowiązkowe jest posiadanie w samochodzie alkomatu. Obowiązek zapięcia pasów dotyczy wszystkich pasażerów. Przekroczenie prędkości o ponad 30 km wiąże się z natychmiastowym zatrzymaniem prawa jazdy, mniejsze przekroczenia karane są wysokimi mandatami. Mandatem do 1500 EUR karane jest posiadanie antyradaru. Obowiązkowym wyposażeniem pojazdu jest kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy, za ich brak grozi mandat w wysokości 135 EUR. Zakazane jest kierowanie autem przez osoby poniżej 18. roku życia.

14 Gdy wybieramy się do Włoch
, nasze auto musimy wyposażyć w: trójkąt ostrzegawczy, pasy bezpieczeństwa i kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów oraz lusterka wsteczne. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą muszą od razu zapłacić mandat za wykroczenia w ruchu drogowym. W przypadku niemożności wniesienia opłaty, nasz samochód zostanie pozostawiony na parkingu depozytowym, za który również trzeba będzie zapłacić. Za znaczne przekroczenie prędkości, prowadzenie pod wpływem alkoholu i środków odurzających, zawracanie na autostradzie lub przed wjazdem na nią, oprócz kary pieniężnej grozi zawieszenie ważności prawa jazdy do trzech miesięcy. Auta nie mogą prowadzić osoby niemające 18 lat.

15 Dopuszczalna prędkość jazdy w większości krajów (o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej) to 130 km/h na autostradach, 50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h poza nim. Zalecana jest jazda na światłach mijania i obowiązuje zakaz rozmów przez telefony komórkowe bez zestawów głośnomówiących. Więcej potrzebnych informacji znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl w poradniku „Polak za granicą”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski