Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wakacje ze zwierzętami. Jakie przepisy warto znać i o czym pamiętać?

Milena Kochanowska
Na wakacje ze zwierzętami: z powodu choroby lokomocyjnej możemy podać psu przed podróżą jakiś lek, ale tylko taki, który zaleci lekarz weterynarii
Na wakacje ze zwierzętami: z powodu choroby lokomocyjnej możemy podać psu przed podróżą jakiś lek, ale tylko taki, który zaleci lekarz weterynarii 123 RF
Na wakacje ze zwierzętami? W jakie dokumenty trzeba zaopatrzyć zwierzę przed wyjazdem? Zanim wybierzemy środek transportu, poznajmy przepisy dotyczące przewozu zwierząt. O czym warto pamiętać, jeśli jedziemy własnym samochodem? Sprawdź!

1 Rezerwując bilet na samolot, musimy zgłosić przelot psa (kota, tchórzofretki itp.), bo liczba zwierząt dopuszczonych do jednego lotu jest ograniczona. Małe pieski (LOT i Lufthansa – do 8 kg) w specjalnych pojemnikach, które musimy sami kupić, mogą być z nami na pokładzie. Większe, również w pojemniku, muszą podróż spędzić w luku bagażowym. Przelot traktowany jest jako nadbagaż i jest dodatkowo płatny według obowiązującej taryfy.
**


Wybierając się na wakacje ze zwierzętami, warto znać przepisy, jakie obowiązują w różnych środkach transportu

**

2 Przelot psów przewodników, podróżujących z osobami niepełnosprawnymi najczęściej jest bezpłatny. Mogą być one na pokładzie niezależnie od swoich rozmiarów, ale w kagańcu i na smyczy. Przewoźnik musi być jednak o tym wcześniej uprzedzony.

3 Bez zwierzaka. Przewozu zwierząt (prócz psów przewodników) nie akceptują Ryanair i Wizz Air.

4 W pociągach możemy pod swoją opieką przewozić zwierzęta domowe, jeżeli nie są one uciążliwe dla współpodróżnych (np. z powodu hałasu, zapachu itp.). Powinny być one umieszczone w odpowiednich pojemnikach (klatkach, pudłach, koszach itp.).

5 Wszyscy przewoźnicy wymagają, żeby pies był na smyczy, w kagańcu i nie był trzymany na siedzeniu. Mały pies może by w pojemniku, koszu czy klatce, czasami się za niego wówczas nie płaci (np. Przewozy Regionalne lub Koleje Wielkopolskie). Opiekun musi mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa z wpisanymi szczepieniami. Opłata za psa jest różna u poszczególnych przewoźników (od 4,50 do 15,20 zł). Zwierzę nie może przeszkadzać innym pasażerom, ale nikt nie ma prawa odmówić nam zajęcia miejsca w danym przedziale bez wskazania alternatywnego.

6 Bezpłatnie w autobusach możemy jechać z małymi zwierzętami, o ile trzymamy je na rękach. Te, które mogą być uciążliwe dla podróżnych (np. z powodu hałasu, zapachu, itp.), muszą być przewożone np. w koszu, skrzynce lub klatce. Psu kupujemy bilet zgodny z taryfą, musi mieć założony kaganiec, być trzymany na smyczy i mieć aktualne świadectwa szczepień.
Na wakacje ze zwierzętami
7 Prawo o ruchu drogowym nie wskazuje nam restrykcyjnie jak przewozić zwierzę. Nie może ono na pewno ograniczać widoczności i ruchów kierowcy. Pies (kot, tchórzofretka) nie powinien jednak jechać w samochodzie bez zabezpieczenia – chyba, że któryś z członków rodziny cały czas go trzyma. Można mu kupić klatkę, do której warto przyzwyczajać go już na kilka tygodni przed planowaną podróżą. Psom możemy też kupić specjalne pasy bezpieczeństwa. Pytajmy o nie w sklepach z asortymentem dla zwierząt.

8 Psy cierpią często na chorobę lokomocyjną. Dlatego można podać zwierzęciu przed podróżą jakiś lek, ale tylko taki, który zaleci lekarz weterynarii. Żadnego zwierzaka nie karmimy bezpośrednio przed podróżą ani w jej czasie. Zawsze natomiast weźmy pojemnik z wodą. Pies powinien co 2/3 godziny wyjść na spacer. W zamkniętym samochodzie, zwłaszcza gdy jest ciepło, nie wolno zostawiać żadnego zwierzęcia.

9 Zanim wybierzemy miejsce, w którym chcemy spędzić urlop, upewnijmy się, że możemy wziąć ze sobą zwierzę. Wiele polskich hoteli czy pensjonatów reklamuje się, że bez problemu możemy w nich zamieszkać ze zwierzęciem, ale na przykład w ośrodkach sanatoryjnych nie jest to możliwe. Zagraniczne hotele i pensjonaty zazwyczaj są przystosowane do przyjęcia psów, kotów, a nawet ptaków. Niektóre zatrudniają płatną obsługę, która zaopiekuje się naszym zwierzakiem, gdy postanowimy wybrać się np. do muzeum, czy inne miejsce, gdzie nie może on nam towarzyszyć. Większość restauracji nie zakazuje już wejścia z niewielkim zwierzęciem.

10 Dokumentem niezbędnym dla psa (kota, tchórzofretki), gdy wyjeżdżamy z nim za granicę do krajów Unii Europejskiej jest specjalny paszport. Przed jego wyrobieniem trzeba zwierzę zarejestrować i oznakować tatuażem lub mikroczipem (tatuażu nie akceptują: Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja i Malta).

11 Paszport wydaje lekarz weterynarii, który ma takie uprawnienia – informacje na ten temat możemy znaleźć na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej: www.vetpol.org.pl. Niezbędnym wymogiem do wydania dokumentu (oprócz dobrego stanu zdrowia zwierzęcia) jest aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie, a to oznacza, że pies musi mieć ukończone trzy miesiące.

12 Państwa unijne mogą zezwolić na przemieszczanie zwierząt młodszych i niezaszczepionych, jeżeli mają paszport i od momentu urodzenia pozostawały w jednym miejscu bez kontaktu z dzikimi zwierzętami lub towarzyszy im ich matka. Wpis do paszportu, dokumentujący ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest jednak zawsze niezbędny poza terytorium UE. Szczegółowe przepisy dotyczące wwozu psów (kotów, tchórzofretek) do krajów Unii znajdziemy np. na stronie interne-towej www.psy24.pl.
Na wakacje ze zwierzętami
13 Gdy celem naszej podróży jest Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja lub Malta, wymagane jest dodatkowe potwierdzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał (badanie serologiczne), wykonane w specjalnym laboratorium. Musimy też psa odrobaczyć i zastosować środek przeciwkleszczowy.

14 Przed wejściem na plażę, sprawdźmy, czy nie ma zakazu wprowadzania psów lub wydzielonej części, gdzie można z nimi przebywać. Zapewnijmy zwierzęciu cień i odpowiedni zapas wody. Ze względów bezpieczeństwa, pies na plaży powinien być na smyczy. Możemy kupić taką kilkumetrową ze specjalnymi wkrętami do podłoża. W upalne dni pies nie powinien wskakiwać do wody, lecz być do niej stopniowo wprowadzany, bo podobnie jak u ludzi, może doznać szoku termicznego.

15 Gdy pies lub inny nasz zwierzak nie może z nami pojechać na wakacje, postarajmy się zapewnić mu dobrą opiekę. Najlepiej we własnym domu, w którym podczas naszej nieobecności zamieszka z nim osoba, która zna i akceptuje lub u niej w domu.

16 Jeżeli nie jest to możliwe, znajdźmy hotel dla zwierząt, który obejrzymy osobiście i który cieszy się dobrą opinią lub polecili nam go znajomi. Sprawdźmy a jaka jest w nim opieka weterynaryjna a jaką liczbę personelu zatrudnia a jak wyglądają boksy i wybieg a czym karmione są zwierzęta a jaki jest stan zwierząt, które w nim już przebywają. Zawsze zostawmy swojemu zwierzakowi jego akcesoria i zabawki. Listę niektórych hoteli w Wielkopolsce znajdziemy np. na stronie internetowej www.psy24.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski