Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Westerplatte odnaleziono 500-kilogramową bombę lotniczą z okresu II wojny światowej

Karol Uliczny
Karol Uliczny
MIIWŚ w Gdańsku
W trakcie prac saperskich na Westerplatte ujawniono 500 kg, najpewniej sowiecką bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Ze względu na niebezpieczeństwo, 14 września br. teren dojścia do Pomnika Obrońców Wybrzeża został czasowo zamknięty.

Prace saperskie na Westerplatte realizowane są na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Prowadzi je pododdział wydzielony z 43. Batalionu Saperów Flotylli Obrony Wybrzeża wchodzący w skład 3 Flotylli Okrętów, a także od 7 września br. żołnierze Kompani Saperów 1. Batalionu Inżynieryjnego 2. Pułku Saperów z Kazunia Nowego.

Niewybuch na Westerplatte

Bomba FAB - 500 (promień rozrzutu odłamków 1350 m, waga materiału wybuchowego 250 kg) zalegała jedynie 30 cm od współczesnego poziomu gruntu, w odległości około 35 m od głównej drogi prowadzącej pod Pomnik Obrońców Wybrzeża i jedynie 25 m od ścieżki zwiedzania prowadzącej od pomnika do bramy historycznego budynku Elektrowni.

- Ze względu na duże niebezpieczeństwo, teren dojścia do pomnika został czasowo zamknięty przez wezwaną na miejsce policję, do chwili podjęcia i wywiezienia bomby, co nastąpiło w poniedziałek (14.09.) przed godz. 15 - mówi Hanna Mik-Samól, rzecznik prasowy MIIWŚ w Gdańsku. - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zdecydowało się na wykonywanie ww. prac, gdyż teren Westerplatte nigdy nie został kompleksowo oczyszczony z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Poprzednie prace saperskie prowadzone przez żołnierzy WP w 2009 r. objęły jedynie część działki nr 68 obr. 062 położoną wzdłuż drogi prowadzącej pod Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz bezpośrednią okolicę Pomnika.

Aktualne prace obejmą swoim zasięgiem teren działki o powierzchni 3,6 ha. Do chwili obecnej saperzy wywieźli z terenu działki nr 68 obr. 062 Gdańsk Westerplatte i zniszczyli 60 pocisków artyleryjskich kaliber 88 mm, 2 pociski kaliber 152 mm, 2 pociski 122 mm, 7 szt. pocisków 37 mm, 14 szt. 20 mm, 15 granatów ręcznych, 1 bombę zapalającą, 2 granaty moździerzowe, 53 zapalniki do pocisków artyleryjskich, 1900 szt. amunicji strzeleckiej, 269 sztuk innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

CZYTAJ TAKŻE: Pięciu polskich żołnierzy z Westerplatte zostało zidentyfikowanych

Duża część tych przedmiotów zalegała jedynie kilka centymetrów pod powierzchnią terenu - jak podkreśla rzecznik muzeum - stanowiąc zagrożenie dla osób odwiedzających Westerplatte.

Prace związane z oczyszczaniem terenu Westerplatte z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego rozpoczęły się 10 sierpnia 2020 r. Działania prowadzone są na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji polegającej na „Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, wydanej przez wojewodę pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Westerplatte odnaleziono 500-kilogramową bombę lotniczą z okresu II wojny światowej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski