Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na zdrowie – Poznań z Unią Europejską!

RED
Scena z popularnej reklamy telewizyjnej, gdzie na karetce pogotowia umieszczona jest informacja o zakupie z funduszy europejskich tego nowocześnie wyposażonego samochodu, służącego do ratowania życia i zdrowia, już nikogo chyba nie dziwi. Informacja, że unijne środki kierowane są nie tylko na drogi, transport, nowoczesne technologie informatyczne, czy na rolnictwo, lecz także na tak odpowiedzialne sfery życia publicznego jak ochrona zdrowia już ukorzeniła się w naszej świadomości. Także Poznań jest beneficjentem istotnych działań finansowanych ze środków Unii Europejskiej, a służących ochronie zdrowia i życia.

Wśród strategicznych inwestycji, w których partycypowało miasto, a współfinansowanych z funduszy europejskich, znajdziemy projekt rozbudowy Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej ZOZ – Centrum Urazowego przy ul. Szwajcarskiej oraz budowie lądowiska dla śmigłowców. Przez dwa lata, od 2011 do 2013 roku dokonano tu adaptacji pomieszczeń, zakupu wyposażenia, zbudowano niezbędną infrastrukturę - w tym lądowiska dla śmigłowców. Wartość projektu wynosiła 11 319 663 zł, lecz miasto nie ponosiło całości kosztów: lwią część - 9 271 933 zł – pokryło dofinansowanie.

Trzeba podkreślić, że Zespół Opieki Zdrowotnej przy ul. Szwajcarskiej 3 w Poznaniu był realizatorem jeszcze jednej inwestycji, objętej dofinansowaniem. Ten projekt dotyczył termomodernizacji budynków oraz zainstalowania kolektorów słonecznych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim. Tutaj wartość prac oceniono na poziomie 4130855,60 zł, przy czym dofinansowanie objęło kwotę 834 415,36 zł.

Poznańska służba zdrowia zyskała również – w 2010 roku – spory zastrzyk finansowy w wysokości 834 415,36 zł na termomodernizację budynku Zakładu Opiekuńczo Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej. Zakład przeprowadził w jej ramach docieplenie ścian zewnętrznych, budowę instalacji solarnej, jak również zmianę źródeł ciepła na kocioł gazowy z układem sterowania pogodowego, co z kolei wiązało się z przebudową instalacji i sieci c.o.. Jednocześnie przeprowadzono wymianę stolarki drzwiowej zewnętrznej. Całkowita wartość projektu wynosiła 1 205 109,73 zł.

Na liście szpitali, które skorzystały z unijnego wsparcia znalazł się też ponownie Szpital ZOZ Poznań – Stare Miasto przy ul. Szwajcarskiej, który w latach 2009 – 2010, w ramach projektu wartego 3 575 539,56 zł przeprowadził zakup i montaż aparatury i sprzętu medycznego do diagnostyki, terapii oraz generalnie – wyposażenia szpitala. Dofinansowanie wyniosło 2 619 148,13 zł, a zakupy objęły sprzęt i aparaturę medyczną dla kilku oddziałów szpitalnych, w tym Oddziału Chorób Wewnętrznych, Oddziału Chirurgii, Neurologii, Okulistyki. Sprzęt trafił na sale operacyjne, do Pracowni Endoskopii, Radiologii, Anatomii Patologicznej oraz na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.

Unia Europejska wsparła także zakup aparatury diagnostyczno – zabiegowej niezbędnej w procesie leczenia chorób urologicznych dla Szpitala ZOZ Poznań – Stare Miasto, w latach 2008-2009 (wartość projektu wyniosła 1 858 515,26 zł, a dofinansowania - 1 392 056,44 zł), zakup aparatury do cyfrowej diagnostyki rentgenowskiej dla Zakładu Diagnostyki Rentgenowskiej w ZOZ Poznań – Stare Miasto (tu na liście zakupów znalazł się cyfrowy aparat rentgenowski do zdalnej fluoroskopii i radiografii z płaskim detektorem - system z dwoma lampami rentgenowskimi - wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem i oprogramowaniem, system do radiografii pośredniej CR potrzebny do ucyfrowienia aparatów rentgenowskich jezdnych przyłóżkowych TUR D15 i TUR D50); w 2009 roku otrzymano dofinansowanie 1 312 010,77 zł dla projektu wartego 1 752 068,69 zł.
Nowy sprzęt medyczny trafił też w 2008 roku do oddziału noworodkowego oraz położniczo-ginekologicznego w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu.

Posłużył on poprawie jakości opieki perinatalnej i wczesnej identyfikacji ryzyka wystąpienia wad wrodzonych oraz chorób genetycznych płodu, a także wrodzonych nieprawidłowości u noworodków. Pozwala też na podjęcie wczesnej interwencji w przypadku wystąpienia jakichkolwiek odchyleń. Tym samym oddziały położniczo - ginekologiczny z patologią ciąży oraz noworodkowy otrzymały aparaturę do diagnostyki prenatalnej, badań przesiewowych noworodków oraz monitorowania porodów. Wartość projektu wyniosła 1 808 462,90 zł, w tym dofinansowania: 1 262 521,47 zł.

Nie tylko jednak szpitale są beneficjentami pomocy. Przy wsparciu środków unijnych utworzono i wyposażono Dom Pomocy Społecznej przy ul. Zamenhofa 142 A w Poznaniu. Oparto go na budynku zaadaptowanym z bursy szkolnej, i zdecydowanie zmodernizowano. Projekt realizowano w latach 2009-2010, a jego wartość wyniosła 3 598 709,18 zł. Dofinansowanie objęło kwotę 2 699 031,88 zł.

Ciekawą inicjatywę realizował Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania: były to alternatywne formy opieki dla dzieci piętnastu pracowników Urzędu, by ułatwić im powrót do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Stworzenie Miejsca Opieki nad Dzieckiem „wyceniono” na 877 286,50 zł i w całości kwotę tę pokryło dofinansowanie.

Tenże Wydział jest też realizatorem projektu badawczego pod nazwą „Identyfikacja barier w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych na poznańskim rynku pracy”. Miał on posłużyć dostarczeniu rzetelnych informacji służących poprawie efektywności prowadzenia polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych na terenie Miasta Poznania i powiatu poznańskiego. Realizowany w latach 2009-2010, wart był 109 890,00 zł. Także i tutaj dofinansowanie objęło całą tę kwotę.
Warto także wspomnieć o nowatorskim przedsięwzięciu Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, pod nazwą „TAKI MAŁY A V.I.P.” – a mającym na celu tworzenie systemu ochrony dzieci w wieku do lat pięciu przed krzywdzeniem i zaniedbywaniem. Co ciekawe, był to projekt międzynarodowy.

Celem projektu było zaprojektowanie i rozpoczęcie wdrażania w Poznaniu i Wilnie lokalnych systemów profilaktyki i ochrony małych dzieci w wieku do lat pięciu przed krzywdzeniem i zaniedbywaniem, które będą skoncentrowane na potrzebach i prawach małych dzieci.

Na podstawie współpracy pomiędzy partnerami zagranicznymi i lokalnymi przygotowano model lokalnego systemu ochrony takich maluchów, oparty na założeniu współpracy i rozdzielenia zadań i kompetencji wszystkich lokalnych jednostek zaangażowanych w poszczególne etapy profilaktyki i ochrony dzieci.

Gwarancją sukcesywnego wdrażania kolejnych założeń lokalnego systemu jest podpisane w grudniu 2012 r. Poznańskie Porozumienie na Rzecz Ochrony Małych Dzieci „Taki mały a VIP” skupiające kluczowe instytucje i organizacje zajmujące się małym dzieckiem i jego rodziną na drodze pomocy interwencyjnej, prawnej, socjalnej, psychologicznej i pedagogicznej.

W następstwie realizacji projektu przygotowano też koncepcję pilotażowego przetestowania jednego z kluczowych założeń modelu tj. rozdzielania zadań pomiędzy kuratorem sądowym a pracownikiem socjalnym w wybranych dzielnicach Poznania. Pilotaż ma być prowadzony w tym roku w ramach projektu „Taki mały a VIP w Poznaniu”, który ubiega się o dofinansowanie z Programu „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć” w ramach Funduszu Małych Grantów Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF).

Więcej o działaniach w ramach lokalnego systemu można znaleźć na stronie: www.childunderprotection.eu.

We wspomnianym „vip-owskim” projekcie uczestniczą: Miasto Poznań – jako lider, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, Fundacja na rzecz zdrowia psychicznego małych dzieci „Zero-Pięć”, Komenda Miejska Policji w Poznaniu, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu, Sąd Okręgowy w Poznaniu, Centrum Wspierania Dzieci w Wilnie na Litwie, University College London Consultants Ltd. , Miasto Umea, a także Rządowe Centrum Ochrony Praw Dziecka i Adopcji w Wilnie. Wartość projektu prowadzonego w latach 2011-2013 wyniosła 843 041,00 zł, przy czym dofinansowanie - 505 825,00 zł.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski