Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieg dla psów na dawnym cmentarzu ewangelickim w Poznaniu. Zarząd Zieleni Miejskiej nie wiedział, co tam się znajdowało. Prace wstrzymano

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Prace nad wybiegiem na terenie po dawnym cmentarzu zostały wstrzymane
Prace nad wybiegiem na terenie po dawnym cmentarzu zostały wstrzymane Łukasz Gdak
Na terenie skweru przy parkingu przy ul. Jawornickiej w Poznaniu powstaje wybieg dla psów. Sęk w tym, że w tym miejscu był przed II wojną cmentarz ewangelicki i niewykluczone, że pod ziemią mogą jeszcze znajdować się ludzkie szczątki. Prace trwają, jednak po tym, jak pojawiła się informacja o przeszłości skweru, zostały wstrzymane.

- Tu był cmentarz, niewielki wiejski cmentarz ewangelicki, należący do gminy wyznaniowej w Żabikowie – mówi Aleksandra Ławniczak, mieszkanka os. Kopernika. - W czasie międzywojennym większość członków tej wspólnoty wyjechała, a nieliczni, którzy zostali, opiekowali się terenem. Po wojnie działka, nazywana lokalnie "cmentarkiem" została upaństwowiona, pozostałości grobów zniknęły, tylko czasem pojedynczy mieszkańcy zapalali tam czasem świeczkę. Niedaleko stąd także, w rowie przeciwpancernym, pochowano ciała Niemców, żołnierzy. Szczątki ludzi z obu miejsc zapewne spoczywają tu do dziś - dodaje.

Sprawdź też:

Tymczasem trzy tygodnie temu Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął tu prace budowlane – w tym miejscu ma powstać wybieg dla psów. Miejscowi społecznicy są zdziwieni, dopytując, czy nikt nie sprawdził, co tu się wcześniej znajdowało?

- W Poznaniu jest wiele miejsc, które kiedyś były cmentarzami, a które dziś mają inny charakter: to parki, takie jak np. Górczyński, Marcinkowskiego, Drwęskiego i w takich przypadkach jest niejako społeczna akceptacja na zmianę charakteru miejsca, gdzie już grobów od wielu lat nie ma, nie ma ludzi związanych więzami rodzinnymi z tam pochowanymi mieszkańcami miasta, ale trudno spodziewać się takiej akceptacji wobec urządzenia nad szczątkami wybiegu dla psów - mówi Anna Weronika Brzezińska, ze Stowarzyszenia Koimeterion, zajmującego się upamiętnianiem zapomnianych cmentarzy, etnolog, współautorka badań związanych z poznańskimi nekropoliami. - Przed podjęciem prac, ich inicjatorzy powinni zbadać choćby w Geopozie granicę cmentarza. Tam są informacje dotyczące granic i okresów istnienia wszystkich poznańskich nekropolii.

Zobacz zdjęcia:

Prace nad wybiegiem na terenie po dawnym cmentarzu zostały wstrzymane

Wybieg dla psów na dawnym cmentarzu ewangelickim w Poznaniu....

Wybieg dla psów na byłym cmentarzu w Poznaniu: radny twierdził, że informował o historii tego miejsca

Prace zostały podjęte w wyniku inicjatywy radnego Tomasza Stachowiaka. Jak mówi, zna historię tego miejsca i powiadomił o niej Zarząd Zieleni Miejskiej.

- Od dwóch lat czekaliśmy na budowę wybiegu, realizujemy ją w ramach budżetu z 2019 roku – mówi Tomasz Stachowiak. - Już wówczas, na etapie przygotowań, pozyskaliśmy informację od właściciel sąsiedniego terenu, że tu był cmentarz, jak mówił wówczas – żydowski - wspominałem o tym na spotkaniach z władzami miasta i w ZZM. Nikt jednak nie robił tu badań z georadarem.

Zobacz też: Poznań: Kolejne zmiany przy budowie tramwaju na Naramowice - do Lidla tylko bezpośrednio z Naramowickiej

Sprawdź też:

Teraz Zarząd Zieleni Miejskiej podjął prace, w przeświadczeniu, że sytuacja jest czysta, bez świadomości o przeszłości terenu. Gdy te rozpoczęły się i wrócił temat cmentarza, ZZM zaczął badać dokumenty, nawiązał też kontakt z gminą ewangelicką, pytając o cmentarz w rejonie ul. Jawornickiej.

- Prowadzimy badania za każdym razem, gdy wiemy, że na danym terenie mogą być szczątki ludzkie, czy np. niewybuchy; tym razem wcześniej nie mieliśmy takich informacji, więc prace rozpoczęły się w normalnym trybie – tłumaczy Robert Jankowski z Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu. - Teraz z uwagi na pojawienie się nowych faktów związanych z inwestycją przy ul. Jawornickiej, mając na uwadze dobro społeczne, do czasu wyjaśnienia sprawy wszelkie działania budowlane zostają wstrzymane.

Zobacz też:

Wypożyczalnia Everent umożliwia wynajęcie asortymentu z jednej z siedmiu kategorii: warsztat, w domu, kuchnia, podróż i turystyka, zdrowie i relaks, sport i fitness oraz inne.Przewiń w prawo, by zobaczyć pełną listę przedmiotów do wypożyczenia. Cena w nawiasie jest ceną za wypożyczenie na dobę. Zobacz, co wypożyczysz --->

Potrzebujesz wiertarki udarowej, transportera dla kota lub m...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski