Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na złote hasło "dzielnicowy" ludzie chętniej otwierają drzwi i rozmawiają

Joanna Labuda
Joanna Labuda
Trwa plebiscyt Asy Bezpieczeństwa. Wybieramy w nim najlepszego dzielnicowego i strażaka. Zagłosuj i wybierz policjanta, który cieszy się największym zaufaniem i szacunkiem społeczeństwa.

W prestiżowym plebiscycie Asy Bezpieczeństwa Wielkopolanie wybiorą policjanta dzielnicowego, któremu ufają i szanują. Jednym z liderów głosowania powiatowego jest sierż. sztab. Łukasz Jankowski (POL.19), który na co dzień strzeże bezpieczeństwa mieszkańców poznańskiego Grunwaldu.

Służbę w policji rozpoczął w 2007 r. i przez cały ten czas pracuje w pionie prewencji. Jak twierdzi, wybrał ten zawód, dlatego że był jego marzeniem. - To prestiżowy zawód który gwarantuje możliwość rozwoju, awansu i zdobycia ogromnego doświadczenia, daje również dużą satysfakcję – przyznaje kandydat do tytułu Dzielnicowego Roku.

Łukasz Jankowski reprezentuje Komisariat Policji Poznań Grunwald, gdzie od 2014 roku pracuje właśnie jako dzielnicowy. Jakie ta praca stawia przed nim wyzwania? – Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu, na którym polega społeczeństwo, dlatego ta praca wiąże się to z nieustannym zdobywaniem wiedzy oraz podnoszeniem swoich kwalifikacji. Posiada szeroki zakres obowiązków, do których należy przede wszystkim dbanie o zachowanie porządku i bezpieczeństwa publicznego, rozwiązywanie problemów oraz pomoc mieszkańcom. W tej chwili jednym z największych problemów z jakim borykają się mieszkańcy to oszustwa na szkodę osób starszych, dlatego ogromnym wyzwaniem jest dotarcie do każdego seniora, aby poinformować oraz uświadomić go o czyhających niebezpieczeństwach i zagrożeniach – mówi Łukasz Jankowski.

Jak dodaje, praca funkcjonariusza dzielnicowego jest trudna, ponieważ trzeba nieustannie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców w swoim rejonie służbowym. Zajmuje się m.in. przemocą domową, osiedlowym chuligaństwem oraz dbaniem o przestrzeganie porządku w rejonie służbowym. – Ta służba wymaga prawdziwego poświęcenia, znajomości prawa i umiejętności jego stosowania, cierpliwości, życzliwości i dobrej kondycji – mówi Łukasz Jankowski.

O tytuł Dzielnicowego Roku walczy także st. sierż. Mateusz Maćkowiak (POL.186) z Komisariatu Policji w Dopiewie. W służbie jest od ponad pięciu lat, ale dopiero od stycznia tego roku pracuje jako policjant pierwszego kontaktu. Jakie wrażanie wywołały te pierwsze miesiące służby? – Każda praca jest wymagająca. Teraz mój zakres obowiązków jest inny niż wcześniej, kiedy jeździłem w patrolach i jestem zadowolony. Pochodzę z okolic Dopiewa, gdzie jestem dzielnicowym i myślę, że to pomaga. Jest mi łatwiej, bo dobrze znam tej rejon – przyznaje Mateusz Maćkowiak.

Jak mówi funkcjonariusz, z jego perspektywy dzielnicowy jest odbierany przez mieszkańców jako „swój” policjant. – Kiedy ludzie słyszą złote hasło „dzielnicowy”, to chętniej otworzą drzwi i porozmawiają niż na hasło ogólne policja. Przynajmniej tak jest u nas. Tradycja, że dzielnicowy to ten „nasz, lokalny” policjant jest widoczna gołym okiem – przyznaje kandydat do tytułu Dzielnicowego Roku.

Na zwycięzców tej prestiżowej akcji czekają wspaniałe nagrody. Laureaci głosowań lokalnych otrzymają: awans do finału wojewódzkiego, pochwały od komendantów powiatowych oraz miejskich wpisane do akt, medal i pamiątkowy dyplom. Natomiast wielcy zwycięzcy etapu wojewódzkiego otrzymają vouchery na pobyt w Hotelu Dolina Charlotty Resort & SPA o wartości 2260 zł brutto, a także statuetki i pamiątkowe dyplomy, które zostaną wręczone podczas Uroczystej Gali 29 maja 2017 roku. Poza tym Dzielnicowy Roku otrzyma nagrodę finansową w wysokości 1500 zł, przekazaną przez komendanta wojewódzkiego. Dzielnicowy, który stanie na drugim stopniu podium, otrzyma 1000 zł, a za zajęcie trzeciego miejsca nagroda finansowa wyniesie 800 zł. Pozostałe nagrody oraz regulamin i kontakty do wszystkich dzielnicowych w Wielkopolsce są dostępne na: www.gloswielkopolski.pl/asy.

JAK GŁOSOWAĆ?

W plebiscycie Asy Bezpieczeństwa głosować można tylko i wyłącznie przez system SMS, wysyłając wiadomość pod numer 72355. W treść wiadomości należy wpisać POL., po kropce wpisując numer wybranego kandydata (wszystkie prefiksy policjantów dzielnicowych można znaleźć na: www.gloswielkopolski.pl/asy.) Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Głosowanie w pierwszym etapie (powiatowym) potrwa do 28 kwietnia. Liderzy z powiatów awansują do etapu wojewódzkiego, gdzie będą walczyć o tytuł Dzielnicowego Roku oraz najważniejsze nagrody. Głosowanie w drugim etapie rozpocznie się 5 maja i potrwa do 19 maja. Następnie oficjalnie poznamy funkcjonariusza, który cieszy się największym zaufaniem i szacunkiem Wielkopolan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski