Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do gimnazjów zakończony: teraz wybiera starsza młodzież

Katarzyna Sklepik
Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to najważniejsza decyzja, którą muszą podjąć uczniowie
Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to najważniejsza decyzja, którą muszą podjąć uczniowie P. Jasiczek
Już zakończono nabór do poznańskich gimnazjów. Od września do 52 poznańskich placówek uczęszczać będzie 3857 uczniów pierwszych klas gimnazjalnych.

Największym powodzeniem cieszyło się Gimnazjum nr 4, mieszczące się w Zespole Szkół Łączności. Dyrektor tej placówki Jerzy Małecki uważa, że to zasługa nie tylko bogatej oferty edukacyjnej, ale też języków obcych.

- W tym roku poza językiem angielskim i niemieckim, gimnazjaliści będą mieli okazję uczyć się języka hiszpańskiego - wymienia Jerzy Małecki.

Na języki obce postawił także Lech Sadowski, dyrektor Gimnazjum nr 33, w którym od września - po raz pierwszy uruchomiony będzie oddział dwujęzyczny z językiem angielskim.

Z kolei młodzi sportowcy najchętniej wybierali Gimnazjum nr 3, mieszczące się w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2. - Do piłkarskich klas Lecha Poznań zgłosili się nie tylko uczniowie z naszego miasta, ale także z Piły, Kalisza, Jarocina, a nawet Wrocławia - wymienia Zbigniew Burkietowicz, dyrektor Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2.

Teraz walkę o uczniów rozpoczęły szkoły ponadgimnazjalne. Od poniedziałku trwa rekrutacja do liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników i szkół zawodowych. Te ostatnie, z roku na rok cieszą się większym powodzeniem.

- Zawodówki zaczęły wracać na mapę edukacyjną Poznania. Uczniowie coraz częściej decydują się na naukę zawodu, a to cieszy - przyznaje Piotr Mróz, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Zwłaszcza, że placówki te przestały być traktowane jako szkoły drugiej kategorii, przeznaczone dla uczniów mniej zdolnych, a zaczęły być traktowane jako źródło zdobycia zawodu. A tym samym jako pierwszy krok do planowania swojej przyszłości.

Uczniowie ostatnich klas gimnazjów do 22 maja mogą składać dokumenty do trzech wybranych przez siebie szkół ponadgimnazjalnych. W każdej z tych szkół uczeń może wybrać dowolną liczbę klas. - Najczęściej młodzież wybiera klasy, w których może doskonalić naukę języków obcych, a także klasy humanistyczne, informatyczne i biologiczno-chemiczne - wymienia P. Mróz. - Dlatego co roku szkoły przygotowują nowe oferty klas, by przyciągnąć uczniów.

Karol Lehmann, dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego przygotował dla uczniów ciekawą propozycję. - Dialog Kultur jest to klasa, w której młodzi ludzie uczyć się będą geografii i historii według rozszerzonego programu i wiedzy o kulturze, według autorskiego programu - mówi K. Lehmann. - Poza tym uczyć się będą języków angielskiego i niemieckiego oraz wybranego języka wschodniego. Może to być język rosyjski, kazachski, a nawet japoński czy chiński.

Z kolei wybierając technikum, uczniowie zwracają uwagę na praktyki zawodowe oferowane przez szkołę. Tu prym wiedzie Technikum Samochodowe, które nie tylko proponuje praktyki, ale także pracę dla swoich uczniów w autoryzowanych serwisach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski