Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad filmem "Chłopi" pracowało ponad 100 malarzy w czterech studiach. Polski kandydat do Oscara trafi do kin w piątek, 13 października

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
W piątek, 13 października do polskich kin trafi film "Chłopi".
W piątek, 13 października do polskich kin trafi film "Chłopi". Małgorzata Kuźnik
„Chłopi” – najnowszy film wyprodukowany przez studio BreakThru Films, w reżyserii DK Welchman (Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2023 roku i polski kandydat do Oscara. Zrealizowany został w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent". Światowa premiera filmu "Chłopi" odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie został przyjęty owacją na stojąco. Do polskich kin trafi już w piątek, 13 października.

"Chłopi" od piątku w kinach

"Chłopi", podobnie jak "Twój Vincent", produkowani są w technice animacji malarskiej. Polega ona na ręcznym namalowaniu każdej z około 80 000 klatek filmu, a następnie rejestracji jej obrazu przy pomocy aparatu.
Jednak oba filmy znacznie się od siebie różnią.

– Skala dwóch filmów jest nie do porównania. "Twój Vincent" to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. "Chłopi” to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy "Twoim Vincencie" tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, "Chłopi" stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej - wyjaśniała DK Welchman.

Studio BreakThru Films rozpoczęło zdjęcia do "Chłopów" latem 2020 roku, tym samym wracając jako jeden z pierwszych producentów na plan zdjęciowy po pandemicznej przerwie.

Początkowo studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. W "Chłopach" bierze udział plejada polskich gwiazd, m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa. W głównej roli – Jagny − występuje Kamila Urzędowska.

Następnie ponad 100 malarzy w czterech studiach: w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie.

Znakomite recenzje filmu

Wyjątkowa animacja malarska zachwyciła widzów i krytyków na festiwalach w Toronto i Gdyni.

Film został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

"Chłopi" są wymieniani przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji. Variety umieściło polski film na swojej liście 25 takich produkcji. Indiewire pisało o nim jako jednym z 16 najważniejszych tytułów, które miały swoją premierę podczas największych światowych festiwali w Toronto, Wenecji i Telluride. „The Hollywood Reporter” podkreślał, że „Chłopi” to „porywająco piękny wizualny triumf”.

Kayah, L.U.C. i inni

6 października premierę miał utwór "Jesień – Tańcuj". To pierwszy z czterech singli autorstwa L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra, promujących film "Chłopi".

Każdy z tych utworów, zgodnie z duchem powieści Reymonta - nawiązuje do jednej z czterech pór roku. "Jesień – Tańcuj" przenosi nas na wesele Boryny i Jagny, zachęca do tańca i łączy pokolenia oraz gatunki muzyczne.

W utworze usłyszeć można hipnotyzujące wokale Kayah, Laboratorium Pieśni oraz Dagadana, współgrające z tradycyjnym brzmieniem kapeli Tęgie Chłopy w ramach międzynarodowej orkiestry RBFO. Te połączenie daje nam wrażenie, że Reymontowska wieś ożywa na nowo.

Podobnie jak Reymont zbudował barokową katedrę językową z prostych słów i powiedzeń chłopów, tak L.U.C. stworzył bogatą i barwną muzykę filmową, używając wyłącznie autentycznych i akustycznych instrumentów historycznych. Tekst utworu został stworzony na podstawie setek słów oraz cytatów z "Chłopów", co nadaje mu niezwykłą głębię.

Utwór – podobnie jak i cały projekt, ma też wiele elementów impresjonistycznych, łącząc tradycyjne melodie z nowoczesną formą producencką, opartą na zapętlaniu i współczesnych artykulacjach brzmieniowych bębnów dwumembranowych czy tuby, która gra tu niczym basowy syntezator.

Całość, w nawiązaniu do międzynarodowego charakteru produkcji, stanowić będzie bogate kompendium muzyki słowiańskiej stworzone przez prawie 100 muzyków z Polski, Ukrainy i Białorusi pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo