Nad Kinem Muza będzie lada dzień nowy neon! Dobrze, gdyby...

  Nad Kinem Muza będzie lada dzień nowy neon! Dobrze, gdyby nie był jedyny - może warto rozświetlić neonami ulicę jak przed laty?

  Grzegorz Okoński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tak wyglądało wejście do Kina Muza

  Tak wyglądało wejście do Kina Muza ©Conradq - muzikanova.pl

  To będzie niespodzianka dla poznaniaków – kino Muza lada dzień odzyska neon. Przez lata właśnie neon przed kinem był jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ul. Św. Marcin.
  Tak wyglądało wejście do Kina Muza

  Tak wyglądało wejście do Kina Muza ©Conradq - muzikanova.pl

  Neon pojawi się jeszcze w styczniu – Estrada Poznańska zapowiada, że powinniśmy go zobaczyć dosłownie w najbliższych dniach. Jaki będzie – to jeszcze tajemnica.

  - Mogę powiedzieć, że będzie mocno nawiązywać do tradycji – mówi Joanna Piotrowiak, kierownik kina Muza. - Tak jak poprzedni neon, tak i ten będzie umieszczony na bramie przy ulicy.

  Przed remontem kina podświetlone napisy zdobiły solidny daszek nad wejściem do bramy, centralny napis z nazwą kina był ponadto stylizowany na snop światła z kinowego projektora Oryginalny neon zaprojektował przed laty Ryszard Kulm, artysta wszechstronny, który oprócz neonów projektował pomieszczenia (m.in. w Okrąglaku i w Muzie), neony, meble zabawki, lampy, czy opakowania.
  Kino jest remontowane, powstały w nim dwie nowe sale projekcyjne na 50 osób każda. W jednej z nich ustawione będą stoliki i krzesła, tak, by przypominała przytulną kawiarnię. Dotychczasowa sala kinowa została powiększona, a remont nie ominął też holu i kafejki.

  - Może warto się zastanowić nad powrotem neonów na ten fragment ulicy – mówi Tomasz Dworek z rady Osiedla Stare Miasto. - W latach 60-70 wyglądało to zjawiskowo! Przypomnę, że projekt renowacji, powrotu neonów do centrum miasta pojawił się w 2014 roku w ramach wniosku złożonego do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Władze nie były wtedy przeciwne. Może dziś warto do pomysłu wrócić. Pamiętajmy, że magistrat rozpoczął w ramach Parku Kulturowego porządkowanie przestrzeni reklamowej wokół Starego Rynku, także ze wsparciem dla przedsiębiorców, którzy dostosują się do zaleceń plastyka miejskiego. Zakładam, że podobne zasady estetyczne zostaną stworzone do pozostałych fragmentów centrum Poznania. Część neonowych konstrukcji warto odtworzyć, ale wsparcie ze strony miasta byłoby także zachętą dla przedsiębiorców do tworzenia nowych, rozświetlonych reklam - mówił.

  POLECAMY:

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo