Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Wartą będzie bezpieczniej i piękniej. Lada moment rozpocznie się modernizacja jej betonowych brzegów. Na inwestycji skorzysta sama rzeka

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Nad Wartą będzie bezpieczniej i piękniej. Lada moment rozpocznie się modernizacja jej betonowych brzegów. Na inwestycji skorzysta sama rzeka. Przejdź dalej i zobacz na wizualizacjach, jakie czekają nas zmiany --->
Nad Wartą będzie bezpieczniej i piękniej. Lada moment rozpocznie się modernizacja jej betonowych brzegów. Na inwestycji skorzysta sama rzeka. Przejdź dalej i zobacz na wizualizacjach, jakie czekają nas zmiany --->
Jeszcze w te wakacje nadwarciańskie tereny czeka spora zmiana. Rozpocznie się tam długo wyczekiwana przebudowa brzegów rzeki. Znikną szpecące rozwalone, płyty kamienne, które zostaną zastąpione przez materiały ekologiczne. Powstanie też dodatkowa infrastruktura: tarasy, schody, które poprawią komfort i bezpieczeństwo wypoczywających nad rzeką.

Nadwarciańskie tereny to jedne z ulubionych miejsc wypoczynkowych poznaniaków. Każdego roku w okresie wakacyjnym tłumy ludzi korzystają z uroków rzeki. W sierpniu ten wypoczynek może być utrudniony w niektórych miejscach przez rozpoczynającą się przebudowę brzegów Warty.

Czytaj: Poznań: Na Piątkowie między blokami powstają łąki kwietne. W przyszłości na dachach budynków mogą stanąć pasieki

- Rozpocznie się bardzo ważna inwestycja nad Wartą dla mieszkańców Poznania. Od wielu lat myśleliśmy o tym, by zająć się renaturalizacją brzegów rzeki, tych betonowych opasek. Podjęta kilka lat temu współpraca z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu zaowocowała pozyskaniem funduszy unijnych z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Sprawdź też:

Inwestycja obejmie odcinek 2,5 kilometra, między mostem Przemysła I a rozwidleniem Warty i Cybiny. Po obu stronach rzeki wyremontowane zostaną istniejące betonowe umocnienia, które zostały wykonane w latach 60. i dziś są w fatalnym stanie. W wielu miejscach są wykruszenia, liczne załamania, które zagrażają bezpieczeństwo zarówno tych, którzy nad Wartą wypoczywają, jak i osób, które uprawiają sporty wodne.

- Poprawią się też warunki wodne, co jest bardzo istotne w czasie postępujących zmian klimatu - dodaje Wiśniewski.

Czytaj: Susza i ulewne deszcze to skutki zmian klimatu. Do ekstremalnych zjawisk pogodowych musimy się przyzwyczaić

Słowa zastępcy prezydenta Poznania potwierdza dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu.

- Te zdewastowane płyty zostaną wymienione na kosze i materace gabionowe, które będą podsypane kamieniem, dzięki czemu umożliwiony będzie na nich porost traw. To nada jeszcze bardziej naturalny charakter rzece - mówi Bogumił Nowak.

Inwestycja przyczyni się także do zapobiegania skutkom powodzi błyskawicznych, które coraz częściej nawiedzają tak duże miasta jak Poznań. Zniszczone betonowe paski zastąpi materiał ekologiczny, który także wpłynie na lepszy rozwój ekosystemu. Przy okazji wyremontowane zostaną istniejące schody, slipy, tarasy wzdłuż brzegów Warty.

- Ta inwestycja to pierwszy krok, by poprawić sytuację hydrologiczną na tym obszarze. Mam nadzieję, że w przyszłości dalej będziemy współpracować, by uszczelniać zlewnię, poprawić infiltrację efektywną - dodaje Bogumił Nowak.

Prace mają się rozpocząć jeszcze w sierpniu. Inwestycja zostanie podzielona na sześć etapów i rozpocznie się na Warcie od mostu Przemysła I.

Polecamy: Susza w Wielkopolsce. Bogumił Nowak: Nie ma rzeki czy jeziora w regionie, które nie cierpiałoby na brak wody

- Trzy etapy na prawym brzegu i trzy etapy na lewym brzegu, teren budowy zostanie wygrodzony. Teraz trzeba nam życzyć wody tzw. budowlanej, czyli niezbyt wysokiej i niezbyt ostrej zimy, byśmy zakończyli prace w listopadzie 2021 roku - mówi Ryszard Chaława, wykonawca projektu z przedsiębiorstwa FRANSŁAW z Grodziska Wielkopolskiego, który wygrał przetarg.

Całkowity koszt tej inwestycji to 30,3 mln złotych. 85 proc. tej kwoty finansowane jest z funduszy unijnych.

- Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się pozyskać środki na dalsze etapy, bowiem te betonowe paski są własnością Skarbu Państwa - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Zobacz:

Na pierwszych ośmiu przystankach w Poznaniu już jest zielono - zakwitł rozchodnik. Kolejne zdjęcie -->

MPK Poznań: Zazieleniły się pierwsze wiaty przystankowe. Pow...

Czy da się zasiać w Poznaniu łąki kwietne? Zdaniem Zarządu Zieleni Miejskiej jest to możliwe, ale tylko w miejscach, które nie są jeszcze zagospodarowane np. w nowo zakładanych parkach. Jako przykład podaje Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata czy park Rataje, gdzie łąki kwietne założono w zeszłym roku. Na zdjęciu łąka na skwerze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Łąki kwietne: Coraz więcej powstaje ich w miastach. Powstaną...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski