Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi fala zwolnień nauczycieli

Anna Jarmuż
Nadchodzi fala zwolnień nauczycieli
Nadchodzi fala zwolnień nauczycieli Piotr Smoliński
Już wiadomo, ilu poznańskich nauczycieli może stracić pracę przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dużo więcej niż w poprzednich latach.

564 nauczycieli z Poznania straci pracę lub będzie pracować od września w mniejszym wymiarze godzin. To dane zebrane przez NSZZ „Solidarność”.

- 143 osób to pracownicy szkół podstawowych, nauczyciele i opiekunowie w świetlicach - mówi Wojciech Miśko, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania. - 3/4 z nich straci pracę, a 1/4 ograniczony zostanie wymiar zatrudnienia.

Jak stwierdza, niewątpliwie można to wiązać z reformą powrotu sześciolatków do przedszkoli. W Poznaniu we wrześniu powstanie ponad 170 mniej klas pierwszych niż w obecnym roku. Do szkoły pójdzie około 1,5 tysiąca dzieci - we wrześniu 2015 r. było to ok. 6 tys.

- Sytuacja jest bardzo trudna - uważa Wojciech Miśko. - Jest szansa, że młodzi nauczyciele dadzą sobie radę. W najgorszej sytuacji są ci z kilkudziesięcioletnim stażem.

Umowa? Nieprzedłużona
Od danych uzyskanych przez „S” niewiele różnią się raporty Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wynika z nich, że do końca sierpnia zwolnionych zostanie 69 pedagogów. Do tego aż 371 osobom, pracującym na umowie na czas określony, nie zostanie ona przedłużona. W 53 przypadkach rozwiązano umowę nawniosek pracownika, a 54 nauczycielom ograniczono wymiar godzin pracy (do pół etatu lub mniej). - Liczba osób, którym nie przedłużono umowy, jest dużo wyższa niż w latach poprzednich - wyjaśnia Jacek Leśny, wiceprezes poznańskiego oddziału ZNP.
Zdaniem Wojciecha Miśko to nie tylko stażyści, ale też nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, którzy z góry zostali zatrudnieni na czas określony. - Dyrektorzy szkół spodziewali się, że po dwóch „obfitych” latach, gdy do pierwszej klasy szło 1,5 rocznika dzieci, przyjdzie czas, gdy uczniów będzie mniej. Tak się zabezpieczyli - tłumaczy wiceprezes NSZZ „Solidarność” SOiW.

Dane dotyczące organizacji roku 2016/2017 dyrektorzy szkół musieli przekazać związkowcom do końca maja. Niewielkie różnice mogą wynikać z faktu, że nie wszyscy poinformowali o planowanych zmianach oba poznańskie związki zawodowe.

Problem także w liceach
Fala zwolnień dotknie nie tylko nauczycieli podstawówek. Sporo osób straci pracę też w szkołach ponadgimnazjalnych. Dotarł tam już niż demograficzny. W liceach „namieszała” też nowa podstawa programowa.

- Od drugiej klasy uczniowie wybierają, jakich przedmiotów chcą uczyć się na poziomie rozszerzonym - wyjaśnia Wojciech Miśko. Jak zauważa, są wśród nich mniej popularne: biologia, chemia, fizyka czy geografia.

- Przy jednej godzinie przedmiotu w tygodniu trudno o cały etat - zauważa W. Miśko.

Zobacz komentarz: Belfer - ofiara dobrej zmiany

Dane dotyczące zwolnień nauczycieli mogą ulec jeszcze zmianie. Bywa, że dyrektorzy deklarują wcześniej możliwość ograniczenia liczby godzin, a we wrześniu nie ma już takiej potrzeby. Szczegółowe liczby poznamy na początku nowego roku szkolnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski