Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadgoplański Park Tysiąclecia - prawdziwy raj ornitologów

Andrzej Kulej
Nadgoplański Park Tysiąclecia.
Nadgoplański Park Tysiąclecia. Andrzej Kulej
Na granicy województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego znajdują się dwa parki krajobrazowe o tej samej nazwie: Nadgoplański Park Tysiąclecia. Mimo że formalnie stanowią dwa różne byty, przyrodniczo są jedną całością.

Nadgoplański Park Tysiąclecia jest najmłodszym parkiem krajobrazowym w Wielkopolsce. Powstał w 2009 roku w miejsce zlikwidowanego rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Jego powierzchnia to ponad 3074 ha. Celem utworzenia parku była m.in. ochrona miejsc lęgowych ptaków, szczególnie wodnych i błotnych, a także zachowanie siedlisk wykorzystywanych przez ptaki przelotne oraz zimujące. Chodziło także o zachowanie naturalnie ukształtowanego krajobrazu polodowcowego.

Na terenie NPT miejsca lęgowe ma ponad 200 gatunków ptactwa wodnego i błotnego, między innymi gęsi gęgawe, mewy małe, kormorany, błotniaki popielate, żurawie. W miejscach podtopionych i wilgotnych, na przykład w rezerwacie "Trzciny Giżewskie" występują wodniki, kropiatki, rokitniczki i wąsatki. Natomiast w rezerwacie "Zatoka Sucha" żyje orzeł bielik. Jest to prawdziwy raj dla ornitologów.

Roślinność w NPT jest bardzo bogata i niezwykle zróżnicowana. Dotychczas "odkryto" tam około 770 gatunków roślin, a wśród nich halofity, czyli słonorośla, czy rośliny kserotermiczne, czyli ciepłolubne. Wśród najciekawszych roślin należą: jaskier ostry, storczyk - kruszczyk błotny, oman wierzbolistny, ślazówka turyńska, wełnianka, firletka poszarpana, łączeń baldaszkowaty, pełnik europejski, goryczka błotna i grzybień biały.

Bogaty jest też świat zwierząt. Ssaki występujące na tym terenie to sarny, dziki, piżmaki, karczowniki, rzadziej jelenie, borsuki, lisy, jenoty i jeże. Jest ich dość sporo, więc spotkanie ich nie jest większym problemem. Na terenie parku żyją też trudniejsze do zobaczenia, z racji skrytego trybu życia: wydry, kuny, tchórze, a nawet gronostaje. Miłośnicy przyrody mogą tu zaobserwować również płazy, m.in.: traszkę zwyczajną, kumaka nizinnego, grzebniszkę ziemną, ropuchę szarą i zieloną, rzekotkę drzewną oraz żaby: jeziorową, wodną, śmieszkę czy moczarową.

Dla wodniaków NPT, leżący na trasie Wielkiej Pętli Wielkopolski, jest miejscem wręcz wymarzonym. Na zwiedzających czekają szlaki piesze i rowerowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski