Nadia Sawczenko w Radzie Najwyższej: Nie zapominajmy o tych,...

  Nadia Sawczenko w Radzie Najwyższej: Nie zapominajmy o tych, którzy giną w Donbasie

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nadia Sawczenko na posiedzeniu Rady Najwyższej
  1/4
  przejdź do galerii

  Nadia Sawczenko na posiedzeniu Rady Najwyższej ©Efrem Lukatsky

  - Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tych, którzy umierali za Ukrainę na Majdanie, a teraz giną za nią w Donbasie. Musimy wyciągnąć wszystkich przetrzymywanych nielegalnie w Rosji ukraińskich więźniów – mówiła Nadia Sawczenko podczas pierwszego z jej udziałem posiedzenia Rady Najwyższej. To od jej przemówienia rozpoczęło się we wtorek posiedzenie ukraińskiego parlamentu – podaje agencja AFP.
  Spełniło się marzenie wielu obywateli Ukrainy – oswobodzona dopiero co Nadia Sawczenko zasiadła w Radzie Najwyższej. Już będąc w rosyjskim więzieniu została deputowaną, teraz miała okazję przemawiać jako posłanka partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko. Mimo, że 35- letnia nawigatorka wciąż nie doszła do siebie po ostatnich wydarzeniach, zachowała ducha walki.

  - Chcę podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie i Ukrainę.
  Ci, którzy zasiadają w fotelach Rady Najwyższej nie mogą zapomnieć o bohaterach, którzy bronią nasz kraj walcząc na Majdania, a teraz w Donbasie – zaczęła swoje płomienne przemówienie dodając: - Musimy wyciągnąć wszystkich przetrzymywanych nielegalnie w Rosji ukraińskich więźniów. To jest mój priorytet. Następnie odśpiewała hymn Ukrainy. Nawigatorka po raz kolejny przeprosiła też tych, którzy zginęli broniąc jej kraju. Za swoje wystąpienia dostała owację na stojąco.

  Posłanka Batkiwszczyny opowiedziała też o obserwacjach ze swojego pierwszego dnia w pracy: - Jest jedna rzecz, którą musicie zrozumieć, tu w ukraińskim parlamencie nie wszyscy są specjalistami w swoich dziedzinach. Przykładowo, jeżeli osoba, która nigdy nie służyła w wojsku zajmuje się ustawodawstwem związanym z wojskiem, jak możemy mówić o profesjonalizmie – podkreślała Sawczenko. Kiedy skończyła przemawiać, zdjęła z mównicy plakat ze swoim portretem i zawiesiła transparent z twarzami Ukraińców przetrzymywanych przez Rosję i separatystów w Donbasie.

  CZYTAJ TAKŻE: Nadia Sawczenko już wolna i gotowa znów walczyć o Ukrainę. "Musimy powstać z kolan!" [VIDEO]

  Wielu rodaków liczy na to, że kobieta zajmie się życiem politycznym. Sama też nie rozwiała ich nadziei - Ukraińcy, jeżeli będziecie chcieli, bym została prezydentem, dobrze, będę prezydentem – mówiła tuż po powrocie do domu.

  Sawczenko wróciła na Ukrainę w ubiegłym tygodniu. Obywatele i prezydent Ukrainy powitali ją jako bohaterkę. Wymieniono ją za Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa - oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU skazanych na 14 lat więzienia za prowadzenie działań wojennych w Donbasie. Cała trójka więźniów została wcześniej ułaskawiona - Rosjanie przez prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę, a Sawczenko przez rosyjskiego przywódcę Władimira Putina.

  Moskwa oskarżała kobietę o współudział w zamordowaniu dwóch rosyjskich dziennikarzy na wschodzie Ukrainy. Miała ona, jak twierdziło oskarżenie kierować ogień artyleryjski na pozycje dziennikarzy, którzy przebywali na wschodzie Ukrainy. Ona sama, jak i jej obrona podkreślali, iż były to pomówienia, bo w chwili śmierci dziennikarzy Sawczenko była już na terenie Rosji, dokąd porwali ją prorosyjscy separatyści. Pilotka prowadziła w więzieniu głodówkę, w pewnym momencie stan jej zdrowia pogorszył się na tyle, że obawiano się jej śmierci. W marcu została skazana na 22 lata więzienia.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trochę prawdy upainskiej

  goebbelsik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Translator za wikipedią:
  Na początku XX wieku, ilość i skład etniczny ludności Donbasu (Bahmutskiy County, Mariupol powiatu, powiatu Slavyanoserbsky, Starobielsku County, Slavyansk), w następujący...rozwiń całość

  Translator za wikipedią:
  Na początku XX wieku, ilość i skład etniczny ludności Donbasu (Bahmutskiy County, Mariupol powiatu, powiatu Slavyanoserbsky, Starobielsku County, Slavyansk), w następujący sposób Według spisu z 1897, The:
  Małe Rosjanie 710 613 - 62,5%
  Wielkie Rosjanie 275 274 - 24,2%
  Białorusini 11061 - 1%
  Grecy 48 452 - 4,2%
  Niemcy 33 774 - 3,0%
  Żydzi 22,416 - 2,0%
  Tatarzy 15,992 - 1,4%
  Ludność ogółem 1.136.361, z wyłączeniem terytoriów, które były częścią Don Kozaków.

  Czy to prawda, że upaincy zamieszkiwali wszystkie ziemie od Atlantyku po morze Żółte i ich roszczenia o zwrot tych ziem są uzasadnione? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Kochaych Dziennikarzy.

  xymox (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Bardzo uprzejmie proszę o ostrożność w zachwycie nad tą kobietą.
  I piszę to nie jako lewak czy prawak.
  Po prostu, jakoś Was Kochani nie zajmuje fakt, iż kobieta znalazła się w niewoli...rozwiń całość

  Bardzo uprzejmie proszę o ostrożność w zachwycie nad tą kobietą.
  I piszę to nie jako lewak czy prawak.
  Po prostu, jakoś Was Kochani nie zajmuje fakt, iż kobieta znalazła się w niewoli separatystów jako nawigatorka swojego śmigłowca strącona w trakcie operacji armii ukraińskiej, prawda?
  Prościej - biegała "na urlopie" po Donbasie w moro i z AK 47 będąc członkiem absolutnie nieciekawej i faszyzującej bojówki militarnej Ajdar.
  Bojówki nie ukrywającej swoich banderowskiej miłości do nacjonalizmu i mającej podobnie jak separatyści krew na rękach.
  Tak więc, spokojnie - spokojnie.
  Gdyby cofnąć panią Sawczenko w czasie , z uwagi na Jej poglądy możnaby się spodziewać, iż jej powieka nie mrugnęłaby aby poderżnąć jakiemuś Lachowi gardło na Wołyniu.
  Zatem , "ciszej nad tą trumną ".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To wariatka

  Tomasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Wystarczy popatrzeć na zdjęcia i od razu widać- to wariatka! Putin celowo ją wypuścił żeby rozwalić resztki "parlamantearyzmu" na Ukrainie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PL + UA = POTĘGA

  Janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Trzeba wszystkich mierzyć jedną miarą. Jeżeli to jest wariatka to u nas wariatem jest każdy zagorzały patriota.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W zupełności masz rację. W ostatnich czasach neofaszyzm podciągnięto pod patriotyzm.

  dobra zmiana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A symbol swastyki znowu stał się dalekowschodnim symbolem szczęścia . Jak w III Rzeszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo