Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadwaga, otyłość i nadciśnienie - to problemy zdrowotne dzieci, które nasiliły się po pandemii COVID-19

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W czasie pandemii dzieci częściej sięgały po słone i słodkie przekąski, a rzadziej podejmowały aktywność fizyczną, co przyczyniło się do wzrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością.
W czasie pandemii dzieci częściej sięgały po słone i słodkie przekąski, a rzadziej podejmowały aktywność fizyczną, co przyczyniło się do wzrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością. 123RF
Jak okres pandemii COVID-19 wpłynął na zdrowie najmłodszych? Jak pokazują wyniki najnowszych badań, stan zdrowia dzieci pogarsza się, a największe problemy związane są z wagą i... ciśnieniem.

Spis treści

Jaki jest stan zdrowia polskich 8-latków?

Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie na zlecenie Ministerstwa Zdrowia sprawdzili, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na stan zdrowia najmłodszych Polaków.

W tym celu zbadano ponad 2 tys. dzieci w wieku 8 lat. Sprawdzono ich wagę, wzrost, a także ciśnienie krwi.

Co więcej, jednym z elementów badania była także ankieta skierowana do rodziców, w której pojawiły się pytania o samopoczucie dzieci, kondycję psychiczną, sposób spędzania czasu wolnego czy odżywianie.

Co wykazały wyniki tych badań?

- Rośnie odsetek dzieci z nieprawidłową wagą i wysokim ciśnieniem. Niestety, może to mieć negatywne konsekwencje zdrowotne - mówiła o wynikach badań prof. Anna Fijałkowska, zastępca dyrektora ds. nauki IMD.

Nadwaga i otyłość - rosnący problem

Według danych przedstawionych przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka w 2021 roku nadwagę i otyłość zdiagnozowano u 35,3 proc. 8-latków. Dla porównania w 2016 roku statystyki mówiły o 30,7 proc., a w 2018 roku 32,2 proc. Zdecydowanie bardziej problem ten zauważany jest u chłopców. W 2021 roku dotyczył on 38,5 proc. z nich, podczas gdy problemy z wagą miało 32,1 proc. 8-letnich dziewczynek.

Co więcej, przeprowadzone wśród rodziców ankiety wskazały również, że w czasie pandemii ponad 17 proc. 8-latków częściej sięgało po słone przekąski, a ponad 20 proc. - po słodycze.

- To niepokoi szczególnie dlatego, że w tym czasie dzieci miały też wyraźnie ograniczoną aktywność fizyczną, co przełożyło się też na ich przyzwyczajenia obecnie, bo prawie 40 proc. 8-latków spędza więcej czasu przed ekranami telefonów, tabletów czy komputerów niż przed pandemią - mówiła prof. Fijałkowska.

Nadciśnienie u dzieci?

To jednak nie jedyne problemy zdrowotne dzieci. Nadwadze i otyłości towarzyszy także nieprawidłowe wysokie ciśnienie. Z badania IMD wynika, że jedna piąta chłopców ma problemy z nieprawidłowo wysokim ciśnieniem skurczowym.

- To jeszcze nie mówi o tym, że te dzieci mają problemy z nadciśnieniem. Ale na pewno powinny one być obserwowane pod tym kątem, bo połączenie nadwagi, otyłości z nadciśnieniem to istotne czynniki ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego w przyszłości - podkreślała prof. Fijałkowska.

Poszukujesz pediatry? Zastanawiasz się, kto w Poznaniu będzie najlepszy? Przejrzeliśmy opinie pacjentów w serwisie ZnanyLekarz.pl i na tej podstawie stworzyliśmy ranking 10. najlepszych pediatrów w Poznaniu. Każdy z prezentowanych w nim lekarzy otrzymał pięć gwiazdek, a ich kolejność zależna jest od liczby wystawionych opinii. Sprawdź zestawienie w galerii.Przejdź dalej -->

10 najlepszych pediatrów w Poznaniu. Zobacz ranking według o...

Negatywny wpływ pandemii na zdrowie psychiczne dzieci

- Pandemia COVID-19 miała negatywny wpływ na stan zdrowia, także psychicznego, dzieci - ocenił dyrektor IMD dr n. med. Tomasz Maciejewski.

Z kolei prof. Fijałkowska dodała:

- U kilku procent 8-latków można rozpoznać objawy depresji. Ale to, co nas bardzo zaniepokoiło, to fakt, że tylko o połowie 8-latków rodzice mówią, że mają bardzo dobre samopoczucie.

Jak poprawić stan zdrowia dzieci? Jest plan

Minister zdrowia zapowiedział, że dbanie o zdrowie dzieci nie skończy się tylko na przeprowadzonych przez IMD badaniach.

- Wspólnie z innymi resortami stworzymy kompleksowy plan działań, które mają poprawić stan zdrowia dzieci. W ciągu 3 miesięcy przedstawimy podstawowe założenia - mówił.

Wśród planów Ministerstwa Zdrowia są między innymi:

  • zajęcia edukacyjne na temat zdrowia,
  • rozporządzenie sklepikowe, które ograniczy sprzedaż produktów z wysoką zawartością cukru,
  • program edukacji żywieniowej,
  • program pogłębionych badań laboratoryjnych , aktywności fizycznej i analizy DNA dla uczniów klas pierwszych

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Szukasz dobrego stomatologa w Poznaniu? Zobacz, kogo polecają pacjenci! Przedstawiamy 20 najlepszych dentystów według użytkowników portalu ZnanyLekarz.pl. Podajemy nazwiska, adresy przychodni i liczbę pozytywnych (5 gwiazdek) opinii. Zobacz dentystów w Poznaniu, których poleca najwięcej pacjentów --->

Najlepszy dentysta w Poznaniu: Zobacz 20 stomatologów, który...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski