Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadwarciański Park Krajobrazowy - niezapomniane widoki, bogactwo roślin i zwierząt

Andrzej Kulej
Urok Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego stanowią m.in. malownicze starorzecza.
Urok Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego stanowią m.in. malownicze starorzecza. Andrzej Kulej
Nadwarciański Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię 134,3 km kw. i został utworzony w 1995 r. na terenie gmin: Golina, Pyzdry, Zagórów, Lądek i Rzgów. Nadrzędnym celem jego powstania była ochrona środowiska przyrodniczego, swoistych cech krajobrazu dolinnego (szerokiego dna Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej), zachowanie miejsc lęgowych ptaków i zabezpieczenie wartości historycznych i kulturowych.

Obszar parku został uznany za jedną z siedmiu najważniejszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w naszym kraju. W 1995 roku międzynarodowa organizacja BirdLife International nadała mu ogólnoświatową rangę "Globaly Important Bird Areas".
W krajobrazie parku dominują łąki i pastwiska, które zajmują ponad połowę jego powierzchni. Na jego terenie występują też wilgotne pastwiska i podmokłe nieużytki. Bardzo ciekawe są liczne starorzecza Warty, które powstały w wyniku częstych zmian biegu rzeki. Napełniają się one wodą w czasie okresowych wezbrań.

Na terenie parku występuje przynajmniej 230 gatunków ptaków, z czego 150 gatunków to ptaki lęgowe. Oprócz najczęściej występującej czapli siwej żyją tu rzadsze gatunki czaplowatych: bąk, bączek i ślepowron. Z ciekawostek należy wymienić kolonię 40 par perkoza zausznika, który gniazduje w okolicach Policka. Wśród innych ptaków parku warto wymienić również: łabędzie nieme, gęsi gęgawy, cyraneczki, czajki, bataliony, rybitwy: białoczelna i czarna, czy bardzo rzadkiego przedstawiciela kaczek łąkowych - różeńca. NPK jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie można jeszcze zobaczyć zagrożo-nego w Europie całkowitym wyginięciem derkacza. Nie mniej liczne są gatunki przelotne, między innymi bielik, gągoł i nurogęś.
Spośród ssaków na terenie NPK na szczególną uwagę zasługują zwierzęta związane z terenami podmokłymi jak choćby bobry, łosie i wydry.

Obecność na terenie Parku wielu zbiorników wodnych sprzyja rozwojowi płazów, a wody Warty i sąsiadujących z nią akwenów są środowiskiem życia dla 33 gatunków ryb, m.in.: suma, sandacza, węgorza, brzany, certy, kozy, piskorza i różanki.

Park ma bardzo bogatą roślinność. Występuje tu około 1070 gatunków roślin naczyniowych, wśród których 57 gatunków prawnie chronionych (w tym 40 gatunków podlegających ochronie całkowitej). Spotkać można grzybienie białe tzw. lilie wodne, widłaki, goździki, grążel żółty, sasanki i storczyki. Różnorodne siedliska doliny spowodowały, że wykształciło się tu aż 230 zespołów roślinnych.

Zadziwiająca flora parku
Osobliwością są skupienia rzadkich roślin solniskowych (halofitów), powstające w sąsiedztwie słonych źródeł w okolicach Pyzdr, Białobrzegu i Wrąbczynka. Wśród tych roślin wymienić można m.in.: świbkę morską, sitowiec nadmorski, muchotrzew solniskowy, mlecznik nadmorski. Występujące rzadko w dnie doliny wyniesienia oraz wydmy porośnięte są murawami napiaskowymi oraz murawami stepowymi.

Pieszo, rowerem i kajakiem
Teren parku jest szczególnie atrakcyjny dla miłośników pieszych wędrówek i rowerowych rajdów - przebiega przez niego Nadwarciański Szlak Rowerowy. Nie można zapominać o turystyce wodnej - na kajakarzy czeka wiele wypożyczalni. Jednak NPK to przede wszystkim miejsce wręcz wymarzone dla wędkarzy z racji mnogości ryb występujących nie tylko w Warcie, ale także w jej licznych starorzeczach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski