Nadzór budowlany skontrolował figurę Chrystusa

  Nadzór budowlany skontrolował figurę Chrystusa

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nadzór budowlany skontrolował figurę Chrystusa
  1/15
  przejdź do galerii

  Nadzór budowlany skontrolował figurę Chrystusa ©Paweł F. Matysiak

  Nadzór budowlany w piątek rano sprawdził posadowienie figury Jezusa przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach. Inspektorzy stwierdzili, że figura nie może stać tak jak dotychczas. Dają komitetowi czternaście dni na opracowanie koncepcji prawidłowego posadowienia figury.
  Pomiary cokołu, szerokości płyty wiórowej, na której stoi obecnie figura, odległości od ogrodzenia, badanie podstawy figury i podłoża, na którym stoi – takie czynności wykonywali w piątek rano pod kościołem na Jeżycach.

  Wniosek był jeden figura nie może dłużej stać bez zabezpieczenia. Prawdopodobnie już niedługo zobaczymy ją na żelbetowym cokole, przytwierdzoną na stałe do podłoża.

  Czy nadal będzie to tylko „przechowywanie”, jak cały czas nazywa ustawienie figury komitet?

  –Tego w tej chwili nie da się jednoznacznie stwierdzić – mówi Jerzy Plejer z biura Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. – Gołym okiem widać, że figura jest sporych rozmiarów, ale czy w świetle prawa jest to obiekt budowlany nie da się stwierdzić tu i teraz.

  Podczas kontroli PINB-u w imieniu Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności występował Tadeusz Kieliszewski, znany poznański prawnik często reprezentujący interesy kościoła przed sądem. Jest on zarazem członkiem komitetu odbudowy.

  – Sami widzimy, że figura przy obecnym posadowieniu może stanowić zagrożenie – przyznał. Dodał także, że widział już projekt ekspertyzy budowlanej, przygotowanej przez prof. Antoniego Florkiewicza z Politechniki Poznańskiej. Znajdzie się w niej zalecenie, by umieścić figurę na żelbetowej płycie - cokole.  Obecnie figura jest przymocowana do podłoża za pomocą śrub. – Gdyby ktoś chciał ją rozbujać i przewrócić, to nie da rady – przekonywał mec. Kieliszewski. – Musimy wziąć jednak pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne.

  Podczas kontroli obecny był także radny Michał Boruczkowski, który zasłynął interwencją w sprawie „łowcy organów”. Przekonywał, że PINB dyskryminuje katolików przeprowadzając kontrolę bezpieczeństwa figury.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (37)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bałwochwalstwo – Największy Przekręt Wielu Religii ?

  Nobodyone (gość)

  Zgłoś naruszenie treści


  Bałwochwalstwo – Największy Przekręt Wielu Religii ?

  Chciałem przedstawić bardzo śmiałą i kontrowersyjną tezę.

  Może wiele osób mnie znienawidzi…

  Ale do rzeczy, brzmi ona tak: Pan Bóg...rozwiń całość


  Bałwochwalstwo – Największy Przekręt Wielu Religii ?

  Chciałem przedstawić bardzo śmiałą i kontrowersyjną tezę.

  Może wiele osób mnie znienawidzi…

  Ale do rzeczy, brzmi ona tak: Pan Bóg zabronił używania obrazów, krzyży, medalików czy posążków do modlenia się. Ludzi, którzy czynili tego typu praktyki – karał lub odwracał się od nich.

  Sprawdź co pisze Biblia Tysiąclecia Tysiąclecia (bt) i Biblia warszawsko-praska (bwp) na temat bałwochwalstwa:

  1 – Pierwsze przykazanie Boże

  Wyjścia 20:1-5

  „Wtedy wypowiedział Bóg wszystkie te słowa: «Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.”

  „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy Mnie nienawidzą.”

  2 – Księga Powtórzonego Prawa 4:12-16

  „12I przemówił do was Pan Bóg wasz spośród ognia…15Baczcie pilnie – skoro nie widzieliście żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie, 16abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety…..”

  3 – Księga Powtórzonego Prawa 27:15

  „Przeklęty każdy kto wykona posąg rzeźbiony lub z lanego metalu – rzecz obrzydliwą dla Pana dzieło rąk rzemieślnika i postawi w miejscu ukrytym. A w odpowiedzi cały lud powie Amen.”

  Reszta tutaj https://robertbrzoza.pl/najwiekszy-przekret-religi/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ohyda

  xcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Ajaka ohydna, fuj. Przecież istnieją piękne portrety Jezusa! To profanacja Jego Twarzy !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kogo to obchodzi

  antygona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  kler stawia bezpozwolenia !!robi co chce a dziennikarze nic!! lepiej pisac zacznijcie o psach trawnikach smieciach poziom zerowy i denny!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ffff

  dddd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

  Na meczet od razu wydali by zezwolenie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  składowanie elementów

  F (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  Skoro jest to przechowywanie elementu, to dlaczego nie jest położony ten element gdzieś na boku... w skrzyni... nie byłoby problemu, że wywali się na kogoś i zabije...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aj waj !! Niewidzialna ręka wielkopolskiego cenzora POwycinała moje

  komentarze. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  To z pewnością nożyczki kaczystowskich siepaczy z PiS.
  No inaczej.
  Aj waj ! Antysemityzm i faszyzm wielki !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Następcy Artura Greisera ciągle żywi

  heimatschutz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 17

  Niestety mimo upływu ponad 70 lat od zakończenia wojny i niemieckiej okupacji wciąż są żywi następcy Artura Greisera i to na eksponowanych stanowiskach samorządowych. Najwyższy czas ich wymienić bo...rozwiń całość

  Niestety mimo upływu ponad 70 lat od zakończenia wojny i niemieckiej okupacji wciąż są żywi następcy Artura Greisera i to na eksponowanych stanowiskach samorządowych. Najwyższy czas ich wymienić bo nie chodzi tu tylko o ten pomnik ale całe miasto. Służalczość wobec poprzedniej władzy odbija się czkawką. Jeszcze na miasto sprowadzą nieszczęście. Zaś co do tego pomnika to został on usunięty przez niemieckiego okupanta jako pierwszy bo psuł widok gauleiterowi Arturowi Greiserowi widok z zamku, a teraz byłby kuł w oczy prezydentowi Jackowi J. namiestnikowi na miasto Poznań byłych premierów niejakim Donaldowi T. i Ewy K. i stąd ta urzędnicza nagonka.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uderz w stół .....

  heimatschutz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Po ilości "banów" można się łatwo zorientować, że jeszcze jest wśród nas bardzo dużo potomków tzw. "Leistungpole" - "wydajnych Polaków" wg terminologii nazistowskiej, kryjących się pod płaszczykiem...rozwiń całość

  Po ilości "banów" można się łatwo zorientować, że jeszcze jest wśród nas bardzo dużo potomków tzw. "Leistungpole" - "wydajnych Polaków" wg terminologii nazistowskiej, kryjących się pod płaszczykiem "europejczyków", często na eksponowanych samorządowych stanowiskach. Uderz w stół, a nożyce się odezwą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nawet nie przypomina jezusa

  Sandra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  Ta figura nie ma nic wspólnego z jezusem, podobna do posła z pisu Terleckiego,
  Ludzie już kompletnie zwariowali .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przyjmuje zakłady :)

  bywalec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  ni o ile się zakładamy że pomnik ....zostanie...niestety ;(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Manipulacja (część komentarza 2/2)

  Michał Boruczkowski, radny Miasta Poznania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

  [...]
  - twierdzi, że p. mec. Kieliszewski „wyraźnie dystansował się” od moich twierdzeń „odchodząc od grona dyskutujących i wypowiadając pobłażliwe komentarze”. Jak wynika już z samego opisu,...rozwiń całość

  [...]
  - twierdzi, że p. mec. Kieliszewski „wyraźnie dystansował się” od moich twierdzeń „odchodząc od grona dyskutujących i wypowiadając pobłażliwe komentarze”. Jak wynika już z samego opisu, trudno mi się wypowiedzieć do rzekomego „wyraźnego dystansowania się”, skoro miało odbywać się ono po odejściu od grona w którym przebywałem. Jednakże, jeśli rzeczywiście prawnik będący profesjonalnym pełnomocnikiem parafii, czyli jednego z podmiotów, które wspólnie dążą do odbudowy Pomnika Wdzięczności, publicznie krytykuje innego prawnika przybyłego z zaproszenia prezesa zarządu Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, który to Komitet jest głównym koordynatorem dzieła odbudowy, to sam działa również na szkodę własnego klienta, czyli parafii. Tak więc informacja podana przez Głos Wielkopolski tylko podważa profesjonalizm działania p. mec. Kieliszewskiego i jego autorytet, który artykuł wydaje się po części podkreślać.

  Nie zostałem powiadomiony, że moje (rzekome) wypowiedzi będą wykorzystane w tekście, więc również nie były one przeze mnie autoryzowane.

  Jestem osobą, która ceni wolność mediów i rozumie też potrzebę krytyki polityków. Niestety, ze względu na to, że Głos Wielkopolski już wielokrotnie wobec mojej osoby łamał zasady uczciwego dziennikarstwa oraz prawo, jestem zmuszony dokonać analizy prawnej dotychczasowego postępowania dziennikarzy redakcji Głosu Wielkopolskiego, celem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Daj spokój

  asdjah (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Michał daj już spokój, zacznij działać na rzecz lokalnej społeczności, tak jak to robiłaś w radzie osiedla bo takim zachowaniem tylko się kompromitujesz i cały nasz rok ze studiów...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli..... manipulacje jak za Tuska, Kopacz i PRL.

  A durne goje sadzą, że to co napisano, to jedynie słuszna prawda. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Głupich nie sieją.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo