Nagroda Artystyczna Miasta Poznania 2020 dla Maliny Prześlugi-Delimaty! Znamy też zdobywców stypendium dla młodych twórców

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
– Spotkało mnie w życiu kilka wyróżnień, ale ta nagroda jest dla mnie szczególna. Szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze przyznało mi ją miasto, w którym żyję, tworzę i pracuję, z którym związałam się świadomie dawno temu, i które nie przestaje mnie inspirować i fascynować. Po drugie, otrzymuję tę nagrodę w roku tak trudnym dla sztuki i dla kultury, w Polsce i na świecie – mówi zdobywczyni Nagrody Artystycznej Miasta Poznania 2020, przyznając, że artyści tkwią dziś w „tymczasowym niebycie, czekając aż ich odmrożą”. Piotr Bedliński
W tym roku Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania otrzymała ceniona autorka sztuk, książek oraz tekstów piosenek – Malina Prześluga-Delimata. Z kolei stypendia dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego otrzymało aż dziewięciu twórców!

Kapituła, której pracami kierował prof. Waldemar Kuligowski, doceniła Malinę Prześluga-Delimatę „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dramatopisarstwa oraz literatury dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wrażliwy i niedyskryminujący język oraz traktowanie młodego odbiorcy jak poważnego partnera do rozmowy o współczesnym świecie”. Warto podkreślić, że Malina Prześluga-Delimata jest kierowniczką literacką i dramaturgiem Teatru Animacji w Poznaniu. Jej dorobek to już kilkanaście książek dla dzieci i kilkadziesiąt wielokrotnie nagradzanych tekstów dramatycznych. Sztuki jej autorstwa adaptowano ponad 70 razy w teatrach dramatycznych i lalkowych w Polsce i zagranicą, a jako autorka tekstów piosenek Prześluga-Delimata odpowiada za utwory m.in. Chóru Czarownic.

– Spotkało mnie w życiu kilka wyróżnień, ale ta nagroda jest dla mnie szczególna. Szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze przyznało mi ją miasto, w którym żyję, tworzę i pracuję, z którym związałam się świadomie dawno temu, i które nie przestaje mnie inspirować i fascynować. Po drugie, otrzymuję tę nagrodę w roku tak trudnym dla sztuki i dla kultury, w Polsce i na świecie – mówi zdobywczyni Nagrody Artystycznej Miasta Poznania 2020, przyznając, że artyści tkwią dziś w „tymczasowym niebycie, czekając aż ich odmrożą”.

Sztuki wizualne górą!

Tym razem stypendium dla młodych twórców otrzymało dziewięciu twórców – głównie z dziedziny sztuk wizualnych:

Miłosz Cirocki (muzyka i animacja kultury)
„za twórcze przekraczanie granic gatunków muzycznych, efektywną działalność w wielu różnorodnych zespołach oraz aktywność na polu animacji kulturalnej, w tym o wymiarze charytatywnym”

Dominika Czerniak-Chojnacka (sztuki wizualne)
„za wyjątkowe osiągnięcia na polu projektowania graficznego oraz wypracowanie w tym obszarze unikatowego języka wizualnego rozpoznawalnego i wielokrotnie nagradzanego w kraju i za granicą, a także zaangażowanie w popularyzację sztuki ilustracji i książki”

Zuzanna Maria Głowacka (teatr i animacja kultury)
„za interdyscyplinarną działalność artystyczną, kuratorską i edukacyjną, uwzględniającą społeczną rolę kultury i sztuki poprzez szczególną troskę o odbiorców z kręgów senioralnych oraz osób z niepełnosprawnościami”

Kinga Grzybowska (architektura)
„za kreatywne, docenione na arenie międzynarodowej i istotne społecznie osiągnięcia w dziedzinie architektury zrównoważonej”

Natalia Karczewska (sztuki wizualne)
„za unikatowy dar łączenia w artystycznym doświadczeniu pozornych kontrastów: delikatności i siły oraz umiejętnym wykorzystaniu go w konsekwentnie podejmowanym wizualnym dyskursie”

Katarzyna Lins (muzyka)
„za dojrzałą, intrygującą i oryginalną wypowiedź muzyczną, rozpinającą most między tradycyjnym bluesem i rockiem a dzisiejszym avant-popem oraz umiejętność przełożenia indywidualnej koncepcji na kreację sceniczną”

Urszula Lucińska (sztuki wizualne)
„za interdyscyplinarną i wielowątkową działalność twórczą w obszarze sztuk wizualnych, liczne osiągnięcia artystyczne w kraju i za granicą oraz dojrzałą i krytyczną postawę artystyczną permanentnie poszukującą nowych form wyrazu”

Jana Shostak (sztuki wizualne)
„za wybitne osiągnięcia artystyczne i badawcze w perspektywie ogólnopolskiej i międzynarodowej, oraz wizualno-społeczną wrażliwość połączoną z umiejętnością interdyscyplinarnego opisywania rzeczywistości i poszerzania jej o nowe konteksty a także aktywne współtworzenie krajobrazu kulturowego Poznania”

Damian Sobkowiak (muzyka)
„za wybitne osiągnięcia w sztuce gry na kontrabasie, potwierdzone solowymi występami i nagraniami na wielu scenach krajowych oraz zagranicznych”

– Ze względu na ograniczenia związane z epidemią, wręczenie nagrody i stypendiów odbędzie się w najbliższym czasie w formie kameralnych spotkań, organizowanych zgodnie z aktualnymi wymogami bezpieczeństwa – informują władze Poznania.

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie