Nagroda Artystyczna Miasta Poznania 2020 dla Maliny Prześlugi-Delimaty! Znamy też zdobywców stypendium dla młodych twórców

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
– Spotkało mnie w życiu kilka wyróżnień, ale ta nagroda jest dla mnie szczególna. Szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze przyznało mi ją miasto, w którym żyję, tworzę i pracuję, z którym związałam się świadomie dawno temu, i które nie przestaje mnie inspirować i fascynować. Po drugie, otrzymuję tę nagrodę w roku tak trudnym dla sztuki i dla kultury, w Polsce i na świecie – mówi zdobywczyni Nagrody Artystycznej Miasta Poznania 2020, przyznając, że artyści tkwią dziś w „tymczasowym niebycie, czekając aż ich odmrożą”.
– Spotkało mnie w życiu kilka wyróżnień, ale ta nagroda jest dla mnie szczególna. Szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze przyznało mi ją miasto, w którym żyję, tworzę i pracuję, z którym związałam się świadomie dawno temu, i które nie przestaje mnie inspirować i fascynować. Po drugie, otrzymuję tę nagrodę w roku tak trudnym dla sztuki i dla kultury, w Polsce i na świecie – mówi zdobywczyni Nagrody Artystycznej Miasta Poznania 2020, przyznając, że artyści tkwią dziś w „tymczasowym niebycie, czekając aż ich odmrożą”. Piotr Bedliński
W tym roku Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania otrzymała ceniona autorka sztuk, książek oraz tekstów piosenek – Malina Prześluga-Delimata. Z kolei stypendia dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego otrzymało aż dziewięciu twórców!

Kapituła, której pracami kierował prof. Waldemar Kuligowski, doceniła Malinę Prześluga-Delimatę „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dramatopisarstwa oraz literatury dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wrażliwy i niedyskryminujący język oraz traktowanie młodego odbiorcy jak poważnego partnera do rozmowy o współczesnym świecie”. Warto podkreślić, że Malina Prześluga-Delimata jest kierowniczką literacką i dramaturgiem Teatru Animacji w Poznaniu. Jej dorobek to już kilkanaście książek dla dzieci i kilkadziesiąt wielokrotnie nagradzanych tekstów dramatycznych. Sztuki jej autorstwa adaptowano ponad 70 razy w teatrach dramatycznych i lalkowych w Polsce i zagranicą, a jako autorka tekstów piosenek Prześluga-Delimata odpowiada za utwory m.in. Chóru Czarownic.

– Spotkało mnie w życiu kilka wyróżnień, ale ta nagroda jest dla mnie szczególna. Szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze przyznało mi ją miasto, w którym żyję, tworzę i pracuję, z którym związałam się świadomie dawno temu, i które nie przestaje mnie inspirować i fascynować. Po drugie, otrzymuję tę nagrodę w roku tak trudnym dla sztuki i dla kultury, w Polsce i na świecie – mówi zdobywczyni Nagrody Artystycznej Miasta Poznania 2020, przyznając, że artyści tkwią dziś w „tymczasowym niebycie, czekając aż ich odmrożą”.

Sztuki wizualne górą!

Tym razem stypendium dla młodych twórców otrzymało dziewięciu twórców – głównie z dziedziny sztuk wizualnych:

Miłosz Cirocki (muzyka i animacja kultury)
„za twórcze przekraczanie granic gatunków muzycznych, efektywną działalność w wielu różnorodnych zespołach oraz aktywność na polu animacji kulturalnej, w tym o wymiarze charytatywnym”

Dominika Czerniak-Chojnacka (sztuki wizualne)
„za wyjątkowe osiągnięcia na polu projektowania graficznego oraz wypracowanie w tym obszarze unikatowego języka wizualnego rozpoznawalnego i wielokrotnie nagradzanego w kraju i za granicą, a także zaangażowanie w popularyzację sztuki ilustracji i książki”

Zuzanna Maria Głowacka (teatr i animacja kultury)
„za interdyscyplinarną działalność artystyczną, kuratorską i edukacyjną, uwzględniającą społeczną rolę kultury i sztuki poprzez szczególną troskę o odbiorców z kręgów senioralnych oraz osób z niepełnosprawnościami”

Kinga Grzybowska (architektura)
„za kreatywne, docenione na arenie międzynarodowej i istotne społecznie osiągnięcia w dziedzinie architektury zrównoważonej”

Natalia Karczewska (sztuki wizualne)
„za unikatowy dar łączenia w artystycznym doświadczeniu pozornych kontrastów: delikatności i siły oraz umiejętnym wykorzystaniu go w konsekwentnie podejmowanym wizualnym dyskursie”

Katarzyna Lins (muzyka)
„za dojrzałą, intrygującą i oryginalną wypowiedź muzyczną, rozpinającą most między tradycyjnym bluesem i rockiem a dzisiejszym avant-popem oraz umiejętność przełożenia indywidualnej koncepcji na kreację sceniczną”

Urszula Lucińska (sztuki wizualne)
„za interdyscyplinarną i wielowątkową działalność twórczą w obszarze sztuk wizualnych, liczne osiągnięcia artystyczne w kraju i za granicą oraz dojrzałą i krytyczną postawę artystyczną permanentnie poszukującą nowych form wyrazu”

Jana Shostak (sztuki wizualne)
„za wybitne osiągnięcia artystyczne i badawcze w perspektywie ogólnopolskiej i międzynarodowej, oraz wizualno-społeczną wrażliwość połączoną z umiejętnością interdyscyplinarnego opisywania rzeczywistości i poszerzania jej o nowe konteksty a także aktywne współtworzenie krajobrazu kulturowego Poznania”

Damian Sobkowiak (muzyka)
„za wybitne osiągnięcia w sztuce gry na kontrabasie, potwierdzone solowymi występami i nagraniami na wielu scenach krajowych oraz zagranicznych”

– Ze względu na ograniczenia związane z epidemią, wręczenie nagrody i stypendiów odbędzie się w najbliższym czasie w formie kameralnych spotkań, organizowanych zgodnie z aktualnymi wymogami bezpieczeństwa – informują władze Poznania.

Jakub Kochanowski - Orlen

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie