Nagroda literatów dla... rzeźbiarza

  Nagroda literatów dla... rzeźbiarza

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kazimierz Rafalik podczas jednego ze swoich wernisaży
  1/4
  przejdź do galerii

  Kazimierz Rafalik podczas jednego ze swoich wernisaży ©Archiwum Kazimierza Rafalika

  Kazimierz Rafalik to poznański rzeźbiarz, ale także malarz, fotografik i publicysta. Na koncie ma ponad 200 wystaw. Dostał właśnie nagrodę ZLP
  Jego pracownia pełna jest obrazów, które tworzą niezwykłe tło dla rzeźb. Bo właśnie w rzeźbie Rafalik czuje się najlepiej. Początkowo były to proste rzeźby z kory, prymitywne maski i twarze. Z czasem zaczął rzeźbić w drewnie, tworzywach sztucznych, aluminium, stali, mosiądzu i brązie. I - jak twierdzi - bardzo przydają mu się studia na Politechnice Poznańskiej. Zdobyte tam umiejętności ułatwiają mu mechaniczną obróbkę materiału przed odlaniem metalowych rzeźb. Jego rzeźby są łatwo rozpoznawalne. Cechuje je prostota, ale również pewna tajemniczość, lekkość i strzelistość.
  Artysta chętnie rzeźbi kobiety. Niedawno jego prace można było oglądać w Jeżyckim Centrum Kultury na wystawie „Pokolenie” prezentującej dorobek nestorów poznańskiego środowiska rzeźbiarskiego. Mogliśmy je także podziwiać w „Monidle” podczas indywidualnej wystawy artysty zatytułowanej „Foto-grafiki” .
  Środowiska artystyczne Poznania znają i cenią Kazimierza Rafalika za liczne statuetki powstające właśnie w jego pracowni. On sam za swoją działalność na rzecz integracji sztuk uhonorowany został właśnie przyznawaną przez Związek Literatów Polskich Nagrodą Jerzego Sulimy Kamińskiego.


  m.zaradniak@glos.com

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo