Najbardziej jadowite pająki w Polsce
W regionie łódzkim widuje się również te najbardziej jadowite pająki. Na szczęście daleko im do tych najgroźniejszych, egzotycznych, które mogą nawet zabić człowieka.
Ukąszenie naszych, występujących lokalnie pająków bywa bolesne i może spowodować nawet omdlenia. W najgorszym jednak przypadku czeka nas ostra reakcja alergiczna, podobnie jak po użądleniu szerszenia czy osy.
Szczególnie na przełomie lata i jesieni pająki uaktywniają się, bo u wielu pajączków latem trwa okres godowy, co widać też teraz w regionie łódzkim.
Zobacz ranking najbardziej jadowitych pająków w Polsce. Większość spotkacie też w naszym regionie (zdjęcia w galerii).
Najbardziej jadowite pająki w Polsce. Gdzie najczęściej możn...
UWAGA NA GROŹNE OWADY: UKĄSZENIA KLESZCZY, KOMARÓW I PAJĄKÓW
1. Sieciarz jaskiniowyJest uważany za najbardziej jadowitego pająka występującego w naszym kraju Lokalizuje się w studzienkach kanalizacyjnych, jaskiniach, piwnicach, a także u wylotów tuneli kolejowych. Gatunek ten osiąga pokaźne rozmiary – odwłok liczy jedynie 1,5 cm długości, ale wraz z odnóżami jego ciało ma około 5 cm. Nie tka klasycznej sieci i boi się światła
2. Kolczak zbrojny
Jest jednym z nielicznych pająków występujących w Polsce, których ukąszenie wywołuje objawy zatrucia. Powoduje piekący ból i stan zapalny. U człowieka powoduje długotrwałe bóle, osłabienie i dreszcze. Objawy ukąszenia mogą utrzymywać się do dwóch tygodni. Osiąga nawet 15 milimetrów długości
3. Tygrzyk paskowaty
Uważany za „najładniejszego” pająka w naszym kraju. Spotykany jest głównie na porośniętych wysoką trawą zarówno suchych, jak i wilgotnych łąkach, nieużytkach, skrajach młodników nad brzegami zbiorników wodnych, a nawet w ogrodach. Bardzo często występuje na krzewach owocowych, takich jak malina oraz w zbożu. Osiąga długość ponad 2 centymetrów. Dziabnięcie przez tygrzyka jest porównywane do użądlenia osy.
4. Topik
Jako jedyny gatunek spośród pająków całe swoje życie spędza w wodzie. Podobnie jak inne pająki oddycha powietrzem, ale aby pogodzić to z wodnym trybem życia, pokrywa odwłok, na którym znajdują się otwory narządów oddechowych, specjalną otoczką powietrzną utrzymywaną przez włoski na odwłoku.