Najbardziej wpływowi samorządowcy w 2021 roku. Jak wypadli burmistrzowie i prezydenci z Wielkopolski?

Alicja Durka
Alicja Durka
Profil burmistrzów i prezydentów bardzo często jest miejscem, w którym mieszańcy szukają informacji na temat miasta i wydarzeń organizowanych na jego terenie. Z tego powodu, autorzy raportu biorą pod uwagę sposób prowadzenia narracji oraz oprawę graficzną i wizualną. Zestawienie jest więc analizą, czy politycy rozwijają swój przekaz i jak postrzegani są przez lokalną społeczność.
Profil burmistrzów i prezydentów bardzo często jest miejscem, w którym mieszańcy szukają informacji na temat miasta i wydarzeń organizowanych na jego terenie. Z tego powodu, autorzy raportu biorą pod uwagę sposób prowadzenia narracji oraz oprawę graficzną i wizualną. Zestawienie jest więc analizą, czy politycy rozwijają swój przekaz i jak postrzegani są przez lokalną społeczność. Krystian Dobuszyński
Udostępnij:
Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych sprawdził, którzy polscy samorządowcy mieli największe wpływy w Internecie w 2021 roku. Jacek Jaśkowiak znalazł się daleko za pierwszą dziesiątką.

Autorzy raportu przeanalizowali 142 profile Facebook burmistrzów i 88 profili prezydentów miast członkowskich Związku Miast Polskich. Co ważne, pod uwagę nie brano wyłącznie ilości polubień, czy zasięgu. Równie ważna była m.in. liczba interakcji i poziom zaangażowania społeczności skupionej wokół danego polityka.

– Dlatego tak istotne staje się “zakotwiczenie” użytkownika we wspólnocie budowanej przez profil, by nawet jeżeli algorytm nie wyświetli mu publikacji od profilu, sam jej poszukiwał. By uzyskać taki efekt, treści nie mogą być po prostu atrakcyjne czy szybko dostarczane – one muszą dawać mieszkańcom poczucie wpływu i zachętę do zaangażowania. Że ich komentarz, udostępnienie czy nawet “lajk” pod informacją mają wpływ na to, jak wygląda otaczające ich środowisko

– tłumaczą twórcy.

Profil burmistrzów i prezydentów bardzo często jest miejscem, w którym mieszańcy szukają informacji na temat miasta i wydarzeń organizowanych na jego terenie. Z tego powodu, autorzy raportu biorą pod uwagę sposób prowadzenia narracji oraz oprawę graficzną i wizualną. Zestawienie jest więc analizą, czy politycy rozwijają swój przekaz i jak postrzegani są przez lokalną społeczność.

Prezydenci z Wielkopolski daleko w tyle

W pierwszej trójce znaleźli się prezydenci z Wrocławia, Gdańska i Starachowic. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w rankingu znalazł się dopiero na 28 pozycji. Obecnie na swoim profilu zgromadził przeszło 70 tys. obserwujących. Z analizy wynika, że w ubiegłym roku opublikował 486 postów, co daje ok. 1,3 posta na dzień.

Dużo wyżej zaś znalazł się prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, który znalazł się na 8 miejscu. Pod koniec ubiegłego roku obserwowało go nieco ponad 12 tys. osób. Średnio publikował 2,4 razy dziennie. Przed prezydentem Poznania znaleźli się również: Piotr Głowski z Piły na 18 miejscu i Beata Klimek z Ostrowa Wielkopolskiego na 22 miejscu. Obserwuje ich kolejno 3258 i 17124 osób. Na 29 miejscu znalazł się zaś Łukasz Borowiak z Leszna, na 35 Tomasz Budasz z Gniezna oraz Piotr Korytkowski z Konina.
Wyniki istotnie pokazują, że liczba obserwujących dany profil, czy wielkość miasta nie są najistotniejsze.

Burmistrzowie bardzo zróżnicowani

Burmistrzowie miast są dużo bardziej zróżnicowaną grupą niż prezydenci. U niewielu z nich wskaźnik zaangażowania mieszkańców przekracza 1 proc.

Z Wielkopolski najlepiej wypozycjonował się Arkadiusz Ptak, burmistrz z Pleszewa, którego obserwuje blisko 8 tys. osób. Dziennie publikował średnio 1,7 posta. Kolejnym burmistrzem z Wielkopolski w tym zestawieniu okazał się Krzysztof Wojciech Jaworski z Trzcianki na ósmym miejscu. Na profilu zgromadził prawie 3 tys. osób. Trzeci z Wielkopolski, a 15 na liście ogólnopolskiej znajduje się Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza, którego obserwuje ponad 4,5 tys. mieszkańców.

Pełen raport IBIMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie