Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najchętniej używane zioła i przyprawy w kuchni. Zobacz, kto powinien unikać niektórych z nich

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Takie działanie mają popularne przyprawy i zioła, powszechnie stosowane w kuchni. Mogliście o tym nie wiedzieć!Zobacz, kto powinien je spożywać, a kto unikać. Kliknij strzałkę obok zdjęcia lub przesuń je gestem >>>
Takie działanie mają popularne przyprawy i zioła, powszechnie stosowane w kuchni. Mogliście o tym nie wiedzieć!Zobacz, kto powinien je spożywać, a kto unikać. Kliknij strzałkę obok zdjęcia lub przesuń je gestem >>>pixabay, zdjęcie ilustracyjne
Te zioła i przyprawy na pewno powszechnie stosujesz w swojej kuchni. Nie tylko nadają smak i aromat potrawom, naparom i nalewkom, ale - jak powszechnie wiadomo - wpływają na organizm. Wpływ ten może być pozytywny, ale również czasem zioła i przyprawy mogą szkodzić. Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne mają kuchenne zioła i przyprawy, na co pomagają oraz kto i dlaczego powinien ich unikać.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 4 ODC. 37

od 16 lat

W medycynie naturalnej od lat stosuje się niektóre rośliny i przyprawy do leczenia lub zapobiegania pewnych schorzeniom. Właściwie, nie ma rośliny, zioła czy przyprawy która wykazuje neutralne działanie na organizm. W naszym artykule postanowiliśmy sprawdzić, jak działają najpowszechniej stosowane w kuchni zioła i przyprawy. W naszej galerii poznasz właściwości takich roślin i przypraw, jak czosnek, gałka muszkatołowa, tymianek, cynamon, imbir, rozmaryn, kumin (kmin rzymski), kurkuma czy bazylia.

Takie działanie mają popularne przyprawy i zioła, powszechnie stosowane w kuchni. Mogliście o tym nie wiedzieć!:

Ziołolecznictwo obecnie to dział farmakologii i medycyny, który zajmuje się poznawaniem i wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych lub przetworzonych surowców, uzyskanych z roślin leczniczych oraz stosowaniem ich w leczeniu i profilaktyce chorobowej.

Za kolebkę wiedzy o wpływie roślin na zdrowie człowieka uważany jest starożytny Egipt. Do czasów obecnych przetrwały napisy i rysunki zachowane na budowlach w Egipcie, odnalezione i zachowane papirusy oraz dzieła starożytnych pisarzy: Herodota i Pliniusza Starszego. W Europie ziołolecznictwo zapoczątkowali Grecy, którzy notabene przejęli wiele tajników wiedzy z kultur egipskiej i egejskiej.

Zwolennicy ziołolecznictwa związanego z medycyną tradycyjną twierdzą, że medycyna konwencjonalna jest bardziej efektywna w sytuacjach zagrożenia, gdy czas odgrywa bardzo ważną rolę. Natomiast odpowiednie i konsekwentne leczenie ziołami może pomóc pacjentowi zatrzymać rozwój przewlekłej choroby, wesprzeć system immunologiczny. Ich zdaniem, celem terapii ziołami jest przede wszystkim profilaktyka.

Takie zastosowania mają niektóre rośliny na organizm człowieka:

  • Owoc anyżu - działa wykrztuśnie i wiatropędnie
  • Owoc kopru - działa rozkurczowo na mięśnie układu pokarmowego oraz wiatropędnie
  • Liść mięty - działa rozkurczowo i pobudza trawienie
  • Nasiona kozieradki - działają miejscowo na zmiany skórne
  • Ziele arniki - działa korzystnie na układ krążenia
  • Korzeń kozłka - działa uspokajająco
  • Sok z aloesu - jest doskonałym środkiem leczącym poparzenia, skaleczenia i podrażnienia skóry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo