MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najczystsze jeziora w Wielkopolsce. Zobacz kąpieliska, gdzie warto odpocząć. To najczystsze miejsca w Polsce!

Gabriela Jelonek
Gabriela Jelonek
W Polsce znajdują się liczne jeziora, które według Komisji Europejskiej mogą pochwalić się doskonałą czystością akwenów. Wśród nich jest aż osiem z Wielkopolski, które mają I klasę czystości wody. W całej Europie nieco ponad 85 proc. kąpielisk monitorowanych w ubiegłym roku spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy doskonałej jakości wody. Sprawdź, gdzie w Wielkopolsce znajdują się najczystsze jeziora i akweny wodne --->
W Polsce znajdują się liczne jeziora, które według Komisji Europejskiej mogą pochwalić się doskonałą czystością akwenów. Wśród nich jest aż osiem z Wielkopolski, które mają I klasę czystości wody. W całej Europie nieco ponad 85 proc. kąpielisk monitorowanych w ubiegłym roku spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy doskonałej jakości wody. Sprawdź, gdzie w Wielkopolsce znajdują się najczystsze jeziora i akweny wodne --->Pixabay
W Polsce znajdują się liczne jeziora, które według Komisji Europejskiej mogą pochwalić się doskonałą czystością akwenów. Wśród nich jest aż osiem z Wielkopolski, które mają I klasę czystości wody. W całej Europie nieco ponad 85 proc. kąpielisk monitorowanych w ubiegłym roku spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy doskonałej jakości wody. Sprawdź, gdzie w Wielkopolsce znajdują się najczystsze jeziora i akweny wodne.

- Sprawozdanie potwierdza, że wysiłki państw członkowskich w ciągu ostatnich 40 lat, głównie w zakresie oczyszczania ścieków, opłaciły się. Obecnie większość Europejczyków cieszy się doskonałą jakością wody w kąpieliskach. Jest to jednak tylko jeden z wielu elementów, od walki z zanieczyszczeniem plastikiem po ochronę życia w morzu, o które musimy zadbać, aby poprawić stan mórz, jezior i rzek - mówił Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA (Europejskiej Agencji Środowiska).

Wymogi dotyczące wody w kąpieliskach określono w unijnej dyrektywie dotyczącej jakości wody w kąpieliskach. Zgodnie z przepisami władze lokalne pobierają próbki wody podczas sezonu kąpielowego w oficjalnie wyznaczonych akwenach. Próbki analizuje się pod kątem dwóch rodzajów bakterii, które są oznaką zanieczyszczenia pochodzącego z kanalizacji lub od zwierząt gospodarskich. Uwzględnia się dwa parametry mikrobiologiczne: enterokoki jelitowe i Escherichia coli. Jakość wody w kąpieliskach można sklasyfikować jako „doskonałą”, „dobrą”, „dostateczną” lub „niedostateczną” w zależności od ilości wykrytych bakterii kałowych.

W porównaniu z innymi krajami członkowskimi, a także z Albanią i Szwajcarią, które zostały uwzględnione w raporcie, Polska ma najmniej kąpielisk z „doskonałą” jakością wody. W całej unii kąpielisk najwyższej klasy jest ponad 85 proc., przy czym w Polsce zaledwie 28 proc. Czytaj cały raport tutaj.

Zanieczyszczenie wody bakteriami kałowymi nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, zwłaszcza jeżeli występuje w kąpieliskach. Kąpiel na zanieczyszczonych plażach lub w zanieczyszczonych jeziorach może powodować poważne choroby. Głównymi źródłami zanieczyszczeń są ścieki i woda spływająca z gospodarstw i gruntów rolnych.

Wielkopolska w czołówce

W Polsce zbadano 483 akweny wodne, z czego 135 określono jako te z „doskonałą” jakością wody. Niepokojący może być fakt, że aż 301 jezior nie zostało sklasyfikowanych, ponieważ jakość wody określono jako „niedostateczną”, co powinno skutkować zakazem kąpieli. Liczba ta radykalnie wzrosła w ostatnich latach.

39 jezior w Polsce zostało określonych jako te z I klasą czystości wody. Mimo, że zaledwie 6 proc. ankietowanych Polaków wybiera Pojezierze Wielkopolskie, to właśnie u nas znajduje się najwięcej, bo aż 8 kąpielisk, które są nagradzane certyfikatem. W zestawieniu znalazły się m.in. Jezioro Winiary czy kąpielisko Akwen Tropicana w gminie Czerwonak. To doskonałe miejsca wypadowe zarówno dla turystów, jak i mieszkańców stolicy Wielkopolski, skąd jedzie się zaledwie godzinę.

Sprawdź, gdzie jeszcze w Wielkopolsce znajdują się najczystsze jeziora i akweny wodne.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski