MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsze dane GUS: Polacy będą żyli krócej. Z czego to wynika?

KOMI
Spodziewana dalsza długość życia osob, które osiągają wiek emerytalny skróciła się w zeszłym roku o ponad miesiąc – tak wynika z najnowszych danych GUS.
Spodziewana dalsza długość życia osob, które osiągają wiek emerytalny skróciła się w zeszłym roku o ponad miesiąc – tak wynika z najnowszych danych GUS. PIXABAY
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn okazuje się, że nie będziemy żyć dłużej, ale krócej. Statystycznie o jeden miesiąc.

Spodziewana dalsza długość życia osob, które osiągają wiek emerytalny skróciła się w zeszłym roku o ponad miesiąc – tak wynika z najnowszych danych GUS.

Według GUS najbardziej obniżył się prognozowany czas trwania życia osób w wieku 30-33 i 50-60 lat. W tych przedziałach wiekowych, w porównaniu z prognozami, spadł średnio o 1,5 miesiąca.

Czytaj też: Zobacz ile od kwietnia zapłacisz za wysłanie listu i paczki

Rok 2018 był drugim z rzędu rokiem, w którym skróciło się statystyczne życie Polaków. Eksperci wiążą to ze wzrastającą liczbą zgonów. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w zeszłym roku zmarło niemal 414 tys. osób – najwięcej od czasów II wojny światowej.

I nie można tych wyników łączyć tylko i wyłącznie ze starzeniem się społeczeństwa. Prawdopodobną przyczyną pogorszenia się naszego zdrowia i skróceniu życia może być również smog oraz grypa i jej powikłania.

Dane GUS mogą być choć w części optymistyczne jedynie dla emerytów. Osoby, które będą przechodzić na emeryturę od 1 kwietnia, dostaną nieco wyższe świadczenia, bo zgodnie z aktualnymi przepisami im krótsza przewidywana długość życia, tym większa comiesięczna wypłata. Według "DGP" spadek statystycznej długości życia o ponad miesiąc podwyższy przeciętną emeryturę mężczyzny o około 16 zł, a kobiety o około 10 zł.

Sprawdź też: Najważniejsze informacje o abonamencie RTV w 2019 roku

Według ostatnich danych Eurostatu wiek dożywania Polaków był w 2017 o ponad sześć lat krótszy niż w państwach Wspólnoty, a Polek krótszy o około cztery lata. Długowieczni Europejczycy to: Włosi, Szwedzi i Hiszpanie (średnio około 81 lat), a długowieczne Europejki to: Hiszpanki, Francuzki i Włoszki (85-86 lat).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski