MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze i najbardziej kreatywne wieńce dożynkowe. Zobacz, co przygotowali Wielkopolanie w tym roku!

Agnieszka Nguyen
Taki wieniec można było podziwiać podczas dożynek gminnych w Białośliwiu. Zobacz kolejne w galerii, kliknij w zdjęcie
Taki wieniec można było podziwiać podczas dożynek gminnych w Białośliwiu. Zobacz kolejne w galerii, kliknij w zdjęcie Martin Nowak
Dożynki to święto bogate w różnorodne tradycje. Jedną z najważniejszych są wieńce dożynkowe, które tworzy się w podziękowaniu za plony. Mieszkańcy wsi przykładają dużą wagę do ich wyglądu, dlatego często są to małe dzieła sztuki. Sprawdziliśmy, jak wyglądały tegoroczne wieńce w Wielkopolsce i wybraliśmy spośród nich te najpiękniejsze i najbardziej kreatywne. Zobacz, co ciekawego przygotowali w tym roku Wielkopolanie!

Wielkopolskie wieńce dożynkowe

Wieniec dożynkowy to, obok chleba, najważniejszy symbol święta dziękczynienia za plony. Starannie wykonane prace to także okazja do zaprezentowania tradycyjnych wzorów i symboli związanych z poszczególnymi wsiami.

Kiedyś przygotowywane w formie koła lub korony, obecnie wieńce przybierają najróżniejsze formy i kształty. Niezmiennie jednak wykonywane są z naturalnych materiałów, przede wszystkim z kłosów, ziaren, kwiatów, ziół i owoców. W ich wyglądzie dominują symbole religijne i tematyka pracy na roli.

Sezon dożynek jest już w pełni, dlaczego postanowiliśmy przyjrzeć się wieńcom przygotowanym w naszym województwie. Wybraliśmy spośród nich te, subiektywnie, najpiękniejsze i najbardziej kreatywne.

Zobacz najciekawsze wieńce dożynkowe przygotowane w tym roku przez Wielkopolan:

Witacze - naturalne ozdoby

Oprócz wieńców podczas dożynek uwagę przyciągają witacze dożynkowe. Są to dekoracje, umieszczane zazwyczaj przy wjazdach do wsi, gmin lub na terenie miejsca, gdzie odbywają się uroczystości. Ich zadaniem jest nie tylko witanie, ale także informowanie - często wskazują na miejsce i datę obchodów święta.

Witacze przybierają najróżniejsze formy - rzeźb, tablic, bram czy ozdobnych girland, a wykonane są najczęściej ze słomy, kwiatów, kłosów zbóż, owoców i warzyw czy drewna. Swoim wyglądem mają nawiązywać do życia na wsi i jego różnych aspektów. Niektóre są naprawdę kreatywne!

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski