Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejszy Strażak Ochotnik: Na wsi spokojnej, wsi wesołej życie toczy się wokół remizy

Marta Danielewicz
S. Podkowa - OSP Sarbia
S. Podkowa - OSP Sarbia
W małych miejscowościach OSP to punkt centralny, wokół którego toczy się codzienne życie. Tak jest w Olesznie i we wsi Sarbia, których strażacy ochotnicy to także kandydaci w naszym plebiscycie.

We wsi Oleszno, leżącej w powiecie wągrowieckim, życie toczy się wokół remizy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Oleszno, która istnieje już od przeszło 90 lat. Do niej należy każdy mieszkaniec wsi płci męskiej. Kobiety natomiast ochoczo dołączają do szeregów Koła Gospodyń Wiejskich. Dzięki temu wieś razem organizuje dożynki, a kilka lat temu wzięła udział w akcji „Dąb Wolności” z inicjatywy Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Dzieje OSP Oleszno, a także wyniki współpracy z Kołem na co dzień opisuje strażak ochotnik Tomasz Dembski (SMS o treści OSP.38).

Strażak Ochotnik-Jednostka OSP Wlkp. 2016 - ZGŁOŚ i ZAGŁOSUJ!

– Tak naprawdę wżeniłem się w tą miejscowość i naszą jednostkę strażacką. Związałem się z OSP dopiero w 1999 roku, chociaż już jako mało chłopiec marzyłem o tym, by być strażakiem – mówi Tomasz Dembski, kandydat do tytułu Najpopularniejszego Strażaka Ochotnika 2016 w plebiscycie organizowanym przez „Głos Wielkopolski”.

Tomasz jest jednak strażakiem nietypowym, bo takim, który rzadziej jeździ na akcje, częściej je... opisuje. – Jestem kronikarzem OSP. Gdy przeprowadziłem się do Oleszna zacząłem żywo interesować się historią wsi i jednostki strażackiej. Okazało się, że nasza ochotnicza straż liczy już przeszło 90 lat! Starałem więc spisać się od nowa jej dzieje i na bieżąco uzupełniać je aktualnymi wydarzeniami –mówi.

Także we wsi Sarbia w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim jednostka OSP to znaczący punkt, wokół którego koncentruje się życie lokalnej społeczności. – OSP Sarbia-Sarbka istnieje tu od 101 lat –mówi Szczepan Podkowa (SMS o treści OSP.75), naczelnik jednostki. Kolejny nominowany do tytułu „Najpopularniejszego”, strażakiem ochotnikiem jest od 24 lat. – Wstąpiłem do straży gdy miałem 16 lat, a od 1994 roku jestem naczelnikiem w tej jednostce. Chyba z zamiłowania do syreny, munduru, wozów zostałem strażakiem a potem miłością do zawodu zaraziłem swojego syna i wnuka– opowiada.
Od tego czasu Szczepan Podkowa uczestniczył w trudnych akcjach. Gasił pożar Puszczy i siedziby firmy Steico. – Najgorsze są pożary domów, lasów. Jesteśmy jednak zgraną drużyną. Wiemy, że możemy na sobie polegać – dodaje naczelnik OSP Sarbia-Sarbka.

Jak głosować?
Głosowanie odbywa się za pomocą SMS Premium i trwa do dnia 31 lipca 2016 roku, do godziny 23.59 na następujących warunkach:

  • SMS przesyłamy na numer 72355 w treści wpisując OSP.X, gdzie „X” to numer wybranego kandydata.
  • w odpowiedzi na SMS, poza zaliczeniem głosu, uczestnik otrzymuje również kod dostępu do e-wydania
  • koszt wysłania SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT (2 zł + VAT);
  • jeden wysłany SMS to jeden głos w plebiscycie na daną kandydaturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski