18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najsłynniejsze deszcze meteorytów [ZDJĘCIA]

KARC
Deszcz meteorytów nad Czelabińskiem
Deszcz meteorytów nad Czelabińskiem archiwum
O deszczu meteorytów możemy mówić wtedy, gdy Ziemia przechodzi przez orbitę roju meteorów, akurat w miejscu, gdzie gęstość roju jest bardzo duża. Pierwsi takie zjawisko zaobserwowali Chińczycy z dynastii Zhou już w 687 r pne.

Bliższe naszym czasom są dwa zjawiska, kiedy deszcz meteorytów był szczególnie wielki. Naukowcy wymieniają tu rok 1833, kiedy Ziemia znalazła się w orbicie roju Leonidów. Relacje świadków zachowane do naszych czasów mówią, że "gwiazdy padały tak często jak śnieg podczas zamieci".

ZOBACZ:
DESZCZ METEORYTÓW NAD CZELABIŃSKIEM

Podobnie było w roku 1966. Obfitość tego roju oszacowano na około 140 000 meteorów w ciągu godziny.

W Polsce ostatni większy meteoryt spadł w 1994 r. w miejscowości Baszkówka pod Warszawą. Kawałek pozaziemskiej materii potem zyskał imię od nazwy miejscowości. Meteoryt ma prawie16 kg, i należy do grupy chondrytów zwyczajnych. Jego wiek datuje się na 3,8 mld lat, a jego forma sprawia, że jest uważany za jeden z najładniejszych meteorytów świata.

Nad Wielkopolską deszcz meteorytów spadł ok 4-5 tys. lat temu. To jedno z czternastu miejsc na świecie, gdzie obok szczątków "kosmicznych kamieni" można jednocześnie podziwiać kratery uderzeniowe powstałe po ich upadku. Na obszarze rezerwatu Meteoryt Morasko jest ich aż osiem z czego największy ma ok. 60 metrów średnicy i 11 metrów głębokości. W Morasku mamy do czynienia z tzw, meteorytami żelaznymi, które wykazują bardzo silne właściwości magnetyczne.
Łączna masa odnalezionej na terenie Rezerwatu pozaziemskiej materii jest zbliżona do 1000 kg.

W zeszłym roku w październiku geolodzy odkryli tam największy jak do tej pory w odnaleziony w Polsce meteoryt. Ma 300 kg, a zalegał na głębokości 210 m. jako pierwsi kamień namierzyli łowcy meteorytów z Opola Magdalena Skirzewska i Łukasz Smuła.

W XIX w. na sporym obszarze bo aż na 127 km spadł deszcz meteorytów w okolicy Pułtuska. Było to 30 stycznia 1868. Mniej więcej do pierwszej połowy XX w uważano, że miejsce jego pochodzenia jest spoza Układu Słonecznego. Potem jednak naukowcy zweryfikowali ten pogląd i uznali, że jest on naszego Ukłądu Słonecznego

Deszcz opadających gwiezdnych kamieni widziano w całym kraju. Zachowały się świadectwa ze Lwowa, ale także z Wrocławia czy Królewca. Spadek meteorytu Półtusk uznaje się za najliczniejszy na świecie.

Najsłynniejszy krater meteorytowy to krater Berringera, który znajduje się w Ameryce Płn. w stanie Arizona w tzw. Kanionie Diablo. Krater ma 1200 m średnicy o 170 m głębokości.

Najbardziej zagadkowa katastrofa, która tylko prawdopodobnie miała związek z uderzeniem meteorytu to katastrofa tunguska. W 1908 r. na Syberii na północ od Bajkału doszło do potężnej eksplozji, która była widziana w promieniu 650 km. W wyniku wybuchu w promieniu 40 km doszło do potężnych zniszczeń lasów. Jedna z hipotez mówi, że było to uderzenie meteorytu, nigdy nie znaleziono żadnego fragmentu gwiezdnej materii, ani krateru pouderzeniowego.

Według amerykańskiej agencji kosmicznej NASA średnio co 350 tys. lat Ziemia zderza się z dużym asteroidem o średnicy ponad kilometra. Co 150 milionów lat z bardzo dużym - średnicy rzędu 10 kilometrów.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski